• <
urząd_morski_gdynia_2021

Szczerski: Podczas wizyty w USA prezydent Duda będzie rozmawiał m.in. z prezydentem Trumpem

pc

18.09.2017 12:11 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Szczerski: Podczas wizyty w USA prezydent Duda będzie rozmawiał m.in. z prezydentem Trumpem
Szczerski: Podczas wizyty w USA prezydent Duda będzie rozmawiał m.in. z prezydentem Trumpem - GospodarkaMorska.pl

Podczas wizyty w USA prezydent Andrzej Duda będzie miał okazję do rozmowy z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem i wiceprezydentem Mike'em Pencem - poinformował w poniedziałek szef gabinetu Dudy Krzysztof Szczerski. W planach są także spotkania z prezydentami Litwy i Ukrainy.

Prezydent Duda złoży wizytę w Stanach Zjednoczonych w dniach 19-21 września 2017 roku.

Szczerski powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że jednym z komponentów wizyty prezydenta w Stanach Zjednoczonych jest kwestia spotkań dwustronnych.

Duda - jak mówił - spotka się z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite. Rozmowa ma dotyczyć przede wszystkim oceny "konsekwencji przebiegu ćwiczeń wojskowych Zapad 2017". "To będzie rozmowa na prośbę pani prezydent Grybauskaite" - zaznaczy Szczerski.

Prezydent spotka się także z prezydentem Ukrainy. "Raz do roku prezydenci spotykają się w Nowym Jorku i raz do roku spotykają się z wizytami dwustronnymi, więc także i w tym roku będzie okazja do rozmowy z prezydentem Poroszenką" - powiedział Szczerski.

Duda ma się spotkać także m.in. z prezydentem Armenii i kilkoma innymi przywódcami. "Będzie także okazja do rozmowy zarówno z prezydentem USA jak i z wiceprezydentem USA. Z prezydentem USA podczas przyjęcia wieczornego, które wydaje prezydent amerykański, z wiceprezydentem podczas lunchu" - zaznaczył Szczerski.

Według niego prezydent Duda spotka się z Polonią. "I to w dwóch odsłonach, jedno spotkanie w Fundacji Kościuszkowskiej z polskimi intelektualistami, polskiego pochodzenia, ze środowiskiem naukowym, badaczy którzy są wokół Fundacji Kościuszkowskiej skupieni. I drugie otwarte spotkanie duże w Polonii w New Jersey w drugim dniu pobytu pana prezydenta w Stanach" - mówił Szczerski.

Prezydent Duda ma się spotkać także z dużymi funduszami inwestycyjnymi. "To będzie rzeczywiście ta grupa najważniejszych instytucji finansowych tego typu, amerykańskich. To będzie pierwsze spotkanie tego typu polskiego prezydenta nie z przedsiębiorcami, nie bezpośrednio z firmami, które w Polsce już mają swoje przedsięwzięcia finansowe, ale z tymi którzy finansują, mają kapitał i którzy poszukują miejsc inwestycyjnych" - wyjaśnił Szczerski.

Dodał, że prezydent będzie zachęcał te firmy do inwestowania w Polsce i w całym regionie Trójmorza.

Szczerski powiedział, że kolejnym, bardzo ważnym elementem wizyty będzie wizyta Dudy w West Point w związku z Rokiem Kościuszkowskim. Prezydent wygłosi tam wykład do kadetów amerykańskiej szkoły wojskowej. Szczerski powiedział, że to będzie pierwszy taki wykład.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38925,00 $ tona 0,13% 21 paź
 Cynk 3584,00 $ tona 0,03% 21 paź
 Aluminium 3013,00 $ tona -1,66% 21 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.