• <
Atlas_Copco_mega_2022

USA rozstrzygnęły największą aukcję na dzierżawę obszarów morskich dla offshore wind

06.03.2022 09:02
Strona główna Energetyka Morska, Offshore USA rozstrzygnęły największą aukcję na dzierżawę obszarów morskich dla offshore wind

Partnerzy portalu

USA rozstrzygnęły największą aukcję na dzierżawę obszarów morskich dla offshore wind  - GospodarkaMorska.pl

Departament Spraw Wewnętrznych USA ogłosił wyniki największej w historii krajowej sprzedaży praw do dzierżawy obszarów morskich New York Bight, przeznaczonych pod rozwój morskiej energetyki wiatrowej. Wyniki te stanowią kamień milowy na drodze do osiągnięcia celu administracji duetu Biden-Harris, jakim jest instalacja 30 GW w offshore wind do 2030 roku. 

W ramach aukcji inwestorzy mogli ubiegać się o prawa do sześciu obszarów w Zatoce Nowojorskiej o łącznej powierzchni ponad 488 tys. akrów w Zatoce Nowojorskiej, przeznaczonych pod potencjalny rozwój energetyki wiatrowej. Sześć firm złożyło konkurencyjne oferty o łącznej wartości ok. 4,37 mld dolarów. 

BOEM początkowo poprosił o informacje od inwestorów dotyczące zainteresowania komercyjnego na 1,7 mln akrów w Zatoce Nowojorskiej. W oparciu o analizę danych dokonaną przez BOEM oraz obszerny wkład sektora rybołówstwa komercyjnego, plemion, agencji partnerskich, głównych zainteresowanych stron i społeczeństwa, BOEM zmniejszył powierzchnię oferowaną do dzierżawy o 72 proc., aby uniknąć konfliktów pomiędzy użytkownikami oceanu i zminimalizować wpływ na środowisko. W trakcie trwania procesu BOEM będzie nadal współpracować ze społeczeństwem, użytkownikami oceanów i głównymi zainteresowanymi.


Kto się kryje za poszczególnymi zwycięzcami? Są to czołowi inwestorzy offshore wind na świecie. Bight Wind Holdings to spółka joint venture RWE Renewables i National Grid, Attentive Energy to spółka EnBW i TotalEnergies, Atlantic Shores Offshore Wind Bight - Shell i EDF Renewables, Invenergy Wind Offshore – Shell i EDF, OW Ocean Winds East - EDP Renewables i Engie, Mid-Atlantic Offshore Wind – ta spółka należy tylko do Danish Copenhagen Infrastructure Partners. 

Rozwijająca się w Stanach Zjednoczonych branża morskiej energetyki wiatrowej zapewni firmom z łańcucha dostaw możliwość uzyskania przychodów w wysokości 109 mld dolarów w ciągu następnej dekady.

- Sprzedaż dotycząca morskiej energetyki wiatrowej, która miała miejsce w tym tygodniu, pokazuje jedno: entuzjazm dla gospodarki opartej o czystą energię jest niezaprzeczalny i ma szansę się utrzymać - powiedziała amerykańska sekretarz, Deb Haaland. 

Dodała, że inwestycje w sektorze energetyki wiatrowej odegrają ważną rolę w realizacji zobowiązań administracji USA Biden-Harris w rozwiązania kryzysu klimatycznego i stworzeniu tysięcy dobrze płatny miejsc pracy. 

Zanim aukcja zostanie sfinalizowana, Departament Sprawiedliwości i Federalna Komisja Handlu przeprowadzą kontrolę konkurencyjności, a tymczasowi zwycięzcy będą zobowiązani do opłacenia zwycięskich ofert i zapewnienia gwarancji finansowych dla Biura Zarządzania Energią Oceanów (BOEM).

USA oddają grunty w dzierażawę, ale wymagają zaangażowania lokalnych społeczności

Umowy dzierżawy dotyczące morskiej energetyki wiatrowej w Zatoce Nowojorskiej zawierają innowacyjne warunki, które mają na celu promowanie rozwoju solidnego krajowego łańcucha dostaw dla sektora offshore wind oraz zwiększenie zaangażowania plemion, sektora rybołówstwa komercyjnego, innych użytkowników oceanów i lokalnych społeczności. Postanowienia te zwiększą również elastyczność w planowaniu przesyłu energii. Umowy zawierają zachęty do zaopatrywania się w komponenty krajowe produkcji, takie jak łopaty, turbiny i fundamenty, oraz do zawierania umów o pracę w ramach projektów z pracownikami z lokalnych społeczności Nowego Jorku i New Jersey. 

- Musimy mieć solidny i prężny krajowy łańcuch dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej, aby zapewnić dobrze płatne miejsca pracy i korzyści ekonomiczne dla mieszkańców regionu - powiedziała Amanda Lefton, Dyrektor BOEM.

Podkreśliła, dla BOEM kluczowe jest zwiększenie zaangażowania społeczności. Instytucja wymaga więc od dzierżawców, aby informowali o swoich działaniach w tym zakresie. 

12 stycznia br. Sekretarz Haaland, Gubernator New Jersey Phil Murphy i Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul ogłosili wspólną wizję rozwoju silnego łańcucha dostaw dla morskiej energetyki wiatrowej, który przyniesie korzyści przede wszystkim mieszkańcom Nowego Jorku i New Jersey oraz okolicznych regionów, w tym społecznościom o słabo rozwiniętej infrastrukturze. Współpraca ta posłuży jako model dla przyszłych przedsięwzięć i ustanowi Stany Zjednoczone głównym graczem na światowym rynku morskiej energetyki wiatrowej.

Aby osiągnąć cele Departamentu Spraw Wewnętrznych w zakresie „sprawiedliwości środowiskowej” i wzmocnienia pozycji ekonomicznej, dzierżawcy będą zobowiązani do zidentyfikowania i podjęcia wysiłków w celu nawiązania współpracy z plemionami, społecznościami o niskim statusie społecznym i innymi użytkownikami oceanów, którzy mogą być dotknięci rozwojem morskiej energetyki wiatrowej. Departament będzie rozliczał firmy z poprawy ich zaangażowania, komunikacji i przejrzystości współpracy z tymi społecznościami.

Te elementy mają na celu promowanie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w sposób, który współistnieje z innymi formami użytkowania oceanów i chroni środowisko oceaniczne, a także zabezpiecza przyszłość energetyczną USA.

Administracja poczyniła już znaczące postępy w kierunku rozwoju projektów offshore wind. Zatwierdziła rozpoczęcie dwóch pierwszych komercyjnych projektów wiatrowych na morzu na wodach federalnych. Mowa o projekcie farmy wiatrowej Vineyard Wind o mocy 800 MW oraz projekcie South Fork Wind o mocy 130 MW. BOEM spodziewa się, że do 2025 roku rozpatrzy co najmniej 16 planów budowy i eksploatacji komercyjnych morskich elektrowni wiatrowych, co oznaczałoby zainstalowanie ponad 22 GW mocy. 

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021
PSEW_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34975,00 $ tona 1,82% 16 maj
 Cynk 3583,00 $ tona 2,40% 16 maj
 Aluminium 2790,00 $ tona 2,50% 16 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.