• <
mewo_2022

Offshore wind w Szkocji wesprze dekarbonizację platform wiertniczych oil&gas

28.02.2022 08:46
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Offshore wind w Szkocji wesprze dekarbonizację platform wiertniczych oil&gas

Partnerzy portalu

Offshore wind w Szkocji wesprze dekarbonizację platform wiertniczych oil&gas  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Hywind wind farm illustration Credit: Statoil

Spółka Crown Estate Scotland, która w imieniu rządu jest odpowiedzialna za zarządzanie gruntami i nieruchomościami w Szkocji, ogłosiła proponowane szczegóły procesu dzierżawy obszarów morskich pod farmy wiatrowe w ramach programu Innovation and Targeted Oil and Gas (INTOG).

W ramach INTOG deweloperzy OZE będą ubiegać się o prawa do budowy małych, innowacyjnych, morskich projektów wiatrowych o mocy poniżej 100 MW, a także większych projektów połączonych z infrastrukturą naftową i gazową. Celem jest dostarczenie do platform wiertniczych i innych elementów infrastruktury energetycznej bezemisyjnej energii na rzecz ograniczenia śladu węglowego.

Prawa do dzierżawy zostaną przyznane na zasadzie w dużej mierze otwartej aukcji i będą podzielone na dwie pule. Pierwsza z nich zostanie przeznaczona dla innowacyjnych projektów na mniejszą skalę, druga dla większych projektów związanych z infrastrukturą naftową i gazową. Oferty będą oceniane na podstawie połączenia ceny i jakości, a otwarcie okresu składania ofert przewiduje się obecnie na czerwiec 2022 roku.

Obszary dna morskiego, które mają zostać udostępnione, zostały określone w opracowanym przez rząd szkocki wstępnym planie ramowym, którego konsultacje zakończyły się w październiku 2021 roku.

Kluczowy będzie local content, jakość i cena

Wnioskodawcy będą również zobowiązani do złożenia oświadczenia o rozwoju łańcucha dostaw, w którym określą charakter i lokalizację wszelkich działań w ramach łańcucha dostaw związanych z proponowanym przez nich projektem.

Dyrektor ds. morskich w Crown Estate Scotland, Colin Palmer, wskazał, że dzierżawa ma na celu stworzenie możliwości szerszego zastosowania technologii morskiej energetyki wiatrowej na wodach Szkocji. To przemysł i rząd muszą podjąć kluczowe kroki w zakresie transformacji energetycznej. Program przełoży się na postępy dekarbonizacji sektora ropy naftowej i gazu, wspierając realizację celów dekarbonizacji sektora w ramach North Sea Transition Deal.

Proces INTOG otworzy również drzwi dla deweloperów mmniejszych, innowacyjnych projektów morskich OZE, którzy będą mogli zademonstrować swoją technologię, np. w zakresie ekologicznego wodoru na wodach Szkocji.

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.