• <
pge_baltica_390x100_duży

Szwecja pod presją niedoborów energii i celów klimatycznych przyśpiesza rozwój offshore wind

22.02.2022 10:46
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Szwecja pod presją niedoborów energii i celów klimatycznych przyśpiesza rozwój offshore wind

Partnerzy portalu

Szwecja pod presją niedoborów energii i celów klimatycznych przyśpiesza rozwój offshore wind - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Szwedzi stoją w obliczu postępującej elektryfikacji gospodarki, rozwoju przemysłu, zielonych technologii oraz … niedoborów energii. Receptą mają być inwestycje w morską energetyką wiatrową, która dostarczy do 120 TWh bezemisyjnej energii rocznie. 

Rząd Szwecji ogłosił, że rozpoczął poszukiwania nowych obszarów morskich, które będą nadawać się do rozwoju morskich farm wiatrowych. Władze tego kraju podjęły już decyzję w sprawie pierwszych szwedzkich planów morskich i powierzyły  zadanie wyznaczenia nowych obszarów Szwedzkiej Agencji Energetycznej, we współpracy z innymi organami rządowymi.

Obecnie wyznaczone obszary morskie pozwolą na generacjięenergii z wiatraków na poziomie 20-30 TWh energii elektrycznej rocznie. Znajdują się one w Zatoce Botnickiej, na Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym. Szwedzki Urząd Morski zaproponuje odpowiednie zmiany w planach morskich. Celem jest produkcja 120 TWh energii z offshore wind -  dla porównania obecne zużycie energii elektrycznej w Szwecji wynosi około 140 TWh rocznie.

Szwecja chce być liderem w walce ze zmianami klimatycznymi oraz w rozwoju zielonej gospodarki. Przemysł domaga się dostępu do bezemisyjnej generacji energii elektrycznej, która pozwoli na zwiększenie konkurencyjności firm oraz realizację celów zrównoważonego rozwoju. 

Szwedzka Agencja Energetyczna przedstawi wyniki prac nie później niż w marcu 2023 roku. Szwedzka administracja morska będzie miała niecały rok, aby przedstawić ostateczną propozycje planów morskich rządowi do grudnia 2024 roku. 

Oczekuje się, że w najbliższych latach zużycie energii elektrycznej w Szwecji gwałtownie wzrośnie, co będzie wynikiem elektryfikacji przemysłu i transportu oraz wycofywania się sektora gospodarczego Szwecji z konsumpcji z paliw kopalnych.

Szwecja dołącza do sąsiednich krajów, które również szukają na morzu źródeł pozwalających na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną. Zarówno Niemcy, jak i Holandia ogłosiły niedawno plany ożywienia swojej branży morskiej energetyki wiatrowej w celu zwiększenia mocy zainstalowanej w OZE. Norwegia niedawno nakreśliła plany dotyczące swoich pierwszych farm wiatrowych, które mają być zlokalizowane w południowej części Morza Północnego. W grudniu 2021 r. fiński rząd zatwierdził plany dotyczące modelu aukcji dla offshore wind. 

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.