• <

Terminal offshore jednak w Gdańsku zamiast w Gdyni! Rząd zmienił lokalizację

AK

01.03.2022 16:57
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Terminal offshore jednak w Gdańsku zamiast w Gdyni! Rząd zmienił lokalizację

Partnerzy portalu

Terminal offshore jednak w Gdańsku zamiast w Gdyni! Rząd zmienił lokalizację  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Port Gdańsk

Rząd przyjął we wtorek uchwałę zmieniającą lokalizację terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych - podało Centrum Informacyjne Rządu. Zamiast portu w Gdyni, terminal ma powstać w porcie w Gdańsku, w terminie do 1 czerwca 2025 r.

Jak wynika z informacji CIR, nowa uchwała wskazuje, że terminal ten powstanie w Gdańsku w porcie zewnętrznym, tj. części portu powstałej w wyniku "zalądowienia", czyli przekształcenia akwenu w ląd. Podkreślono, że nowa lokalizacja ten spełnia wszystkie kryteria inwestorów branżowych i pozwala na terminową realizację pierwszej fazy rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.

Jak uzasadniło pomysł zmiany lokalizacji MAP, przemawiają za tym, uzgodnienia poczynione ze spółkami Skarbu Państwa, które mają realizować ok. 60 proc. inwestycji w offshore, a które wskazały port w Gdańsku jako spełniający wszystkie kryteria inwestorów.

Po pojawieniu się pierwszych informacji na temat zmiany miejsca dla portu instalacyjnego, rzecznik Portu Gdańsk Anna Drozd komentowała, że jeżeli uchwała zostanie przyjęta, to Port Gdańsk jest gotowy aby podjąć działania, które stworzą warunki do zrealizowania tego przedsięwzięcia. 

Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. zakłada powstanie na polskich wodach 9-11 GW mocy wiatrowych.

Źródło: PAP, AK

okmarit_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.