• <
smartre_2023

Luizjana zapowiada projekt rozbudowy portu kosztujący 1,8 mld dolarów

rk

13.12.2022 12:24 Źródło: Port Nowy Orlean
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Luizjana zapowiada projekt rozbudowy portu kosztujący 1,8 mld dolarów

Partnerzy portalu

Luizjana zapowiada projekt rozbudowy portu kosztujący 1,8 mld dolarów - GospodarkaMorska.pl
Port Nowy Orlean

W ramach inwestycji współfinansowanej przez stan Luizjana, port Nowy Orlean i dwóch liderów branży morskiej zbuduje infrastrukturę pod kątem przyjmowania i składowania morskich kontenerów, który znajdzie się przy rzece Missisipi.


Jeden z największych operatorów terminali morskich w Ameryce Północnej Ports America z siedzibą w New Jersey, oraz Mediterranean Shipping Company z siedzibą w Genewie przeznaczyły blisko 800 milionów dolarów na realizację projektu. Oprócz inwestycji budowa terminalu będzie wspierana przez port w Nowym Orleanie, jak również stanowe i federalne źródła finansowania. Spółka funkcjonująca jako joint venture będzie również obsługiwać terminal po zakończeniu budowy. Nowy Międzynarodowy Terminal Luizjany (Louisiana International Terminal, LIT) w St. Bernard Parish będzie mógł obsługiwać statki wszystkich rozmiarów, zwiększając możliwości importowe i eksportowe Luizjany oraz stymulując tworzenie ponad 17 000 nowych miejsc pracy w całym stanie do 2050 roku, szacuje zarząd portu w Nowym Orleanie (Port NOLA).


- Współpraca państwowych i prywatnych instytucji ma potencjał, aby stać się jednym z najbardziej wpływowych projektów rozwoju gospodarczego w historii naszego stanu. Wykorzystując ekonomiczną siłę naszego największego naturalnego zasobu, rzeki Missisipi, zostanie zwiększona zdolność Luizjany do przyciągania nowych inwestycji od firm działających na globalnym rynku. Dostęp do niego to rosnące możliwości zarówno dla społeczności miejskich, jak i wiejskich. Potężny wpływ tego obiektu logistycznego przyniesie korzyści nie tylko mieszkańcom i firmom w południowej Luizjanie, ale także pracownikom sektora zaawansowanej produkcji, agrobiznesu i energetyki w całym stanie - powiedział gubernator Luizjany John Bel Edwards.


Projekt znajduje się obecnie w fazie projektowania i uzyskiwania pozwoleń w procesie przeglądu środowiskowego prowadzonego przez Korpus Inżynierów Armii USA. O ile nie wystąpią nieprzewidziane opóźnienia, rozpoczęcie budowy planowane jest na 2025 rok, a otwarcie pierwszego nabrzeża trzy lata później.

- Ports America i Terminal Investment Limited są globalnymi liderami branży i cenimy ich partnerstwo w Louisiana International Terminal. Inwestycja, oprócz miliardów dolarów, które joint venture wniesie w okresie trwania umowy najmu, pokazuje zaufanie do naszych zdolności względem obsługi statków wszystkich rozmiarów, tworząc jednocześnie miejsca pracy i możliwości rozwoju dla Luizjany – zaznaczył prezes i dyrektor generalny Portu w Nowym Orleanie Brandy D. Christian.


Przy pełnej rozbudowie, LIT będzie w stanie obsłużyć 2 miliony kontenerów TEU rocznie. Nowy terminal wzmocni również zdolność Luizjany do przyciągania centrów dystrybucyjnych i usług logistycznych. Co istotne, ma to pomóc rozruszać inwestycyjnie miasto Nowy Orlean, które od czasu przejścia huraganu Katrina w 2005 roku wciąż nie podniosło się gospodarczo do stanu sprzed katastrofy. Liczba ludności wciąż nie osiągnęła poziomu z tamtego okresu, a w aglomeracji miejskiej pozostają obszary noszące ślady zniszczeń, jak i wyłączone z użytkowania.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.