• <
instytut_oceanologii_PAN_2023

Martwy waleń na plaży. Zderzył się ze statkiem. Winna energetyka morska? [WIDEO]

jm

19.01.2023 09:51
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Martwy waleń na plaży. Zderzył się ze statkiem. Winna energetyka morska? [WIDEO]

Partnerzy portalu

Martwy waleń na plaży. Zderzył się ze statkiem. Winna energetyka morska? [WIDEO] - GospodarkaMorska.pl
Fot. screen YouTube

Choć martwe walenie na plażach w New Jersey nie są niczym nowym, to u zwierzęcia, które znaleziono w zeszłym tygodniu, zidentyfikowano specyficzne obrażenia.

W niedzielę na obszarze parku krajobrazowego North End w Brigantine w New Jersey morze wyrzuciło na brzeg martwego humbaka. Truchło zostało zbadane przez Marine Mammal Stranding Center. Sekcja ujawniła, że zwierzę doznało tępych urazów, najpewniej w wyniku uderzenia przez statek. Ślady po uderzeniach i krwotokach zaobserwowano przede wszystkim w okolicy głowy i klatki piersiowej, wzdłuż płetwy piersiowej po prawej stronie.

Martwy wieloryb był samicą o długości niespełna 10 metrów i wadze około 12 ton. Humbak przed śmiercią był w dobrej kondycji sądząc po zapasach tłuszczu.

Humbak potrącony przez statek jest kolejny w ciągu ostatnich tygodni wielorybem wyrzuconym na brzeg w okolicy Brigantine. W ciągu ponad miesiąca w Nowym Jorku i New Jersey naliczono łącznie siedem martwych zwierząt. Wydarzenia te nasiliły spekulacje o wpływie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w okolicy na życie wielorybów. Pojawiły się nawet głosy o tymczasowym zawieszeniu przygotowań dna oceanu do budowy farm wiatrowych w obu stanach, jednakże większość grup ekologicznych uznała, że łączenie zgonów wielorybów z rozwojem MEW jest jeszcze bezpodstawne. Urzędnicy przestrzegają jednak żeglarzy, by na konkretnych akwenach zamieszkiwanych przez walenie ograniczali prędkość. Niektóre firmy żeglugowe także rozważają wprowadzenie zmian tras, by omijać największe skupiska tych zwierząt.


escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.