W ubiegły piątek Marynarka Wojenna USA przechwyciła w Zatoce Omańskiej, łączącej Morze Arabskie z Zatoką Perską statek przemycający karabiny szturmowe z Iranu do Jemenu, przeznaczone dla rebeliantów Huti - poinformowała we wtorek agencja AP powołując się na oświadczenie rzecznika V Floty USA.
Na przechwyconym statku przemycano 2116 karabinów szturmowych Ak-47 - przekazał rzecznik V Floty Timothy Hawkins.
"Załoga przechwyconego statku, który płynął na trasie wykorzystywanej wcześniej do przewozu nielegalnych ładunków dla rebeliantów Huti w Jemenie, składała się z sześciu obywateli Jemenu" - dodał rzecznik. Jak uzupełnił, karabiny szturmowe z Iranu przeznaczone były najprawdopodobniej dla wspieranych przez Iran jemeńskich rebeliantów Huti. Powiedział też, że załoga statku zostanie odesłana do kontrolowanej przez rząd jemeński części kraju.
Andy Vermaut shares:US Navy intercepts over 2,000 assault rifles headed from Iran to Yemen: submitted by /u/wowisbest
— Andy Vermaut (@AndyVermaut) January 10, 2023
[link] [comments] https://t.co/Pn6d4rc4Ep Thank you! pic.twitter.com/aLyK0uZ8WB
Dostawy broń dla rebeliantów Huti są objęte embargiem ONZ od czasu wybuchu wojny domowej w Jemenie. Choć Iran zaprzecza, że uzbraja rebeliantów, to zdaniem zachodnich ekspertów przekazuje im drogą morską karabiny, granaty, rakiety i inne uzbrojenie - napisała agencja Associated Press. Misja Iranu przy ONZ nie odpowiedziała na prośbę agencji o komentarz.
Uchodzący za najbiedniejsze państwo w Azji Jemen jest pogrążony w wojnie domowej od 2014 roku, kiedy Huti zajęli stolicę kraju Sanę i znaczną część północy kraju. Rząd uciekł na południe, a następnie do Arabii Saudyjskiej. Koalicja pod wodzą Saudyjczyków, w skład której wchodziły Zjednoczone Emiraty Arabskie i która była wówczas wspierana przez USA, rozpoczęła kilka miesięcy później interwencję w Jemenie po stronie rządu.
W konflikcie, który jest często postrzegany jako wojna zastępcza między szyickim Iranem i sunnicką Arabią Saudyjską o dominację w regionie, zginęło ponad 150 tys. ludzi. W Jemenie trwa też największy na świecie kryzys humanitarny, miliony ludzi pozbawionych jest jedzenia i opieki medycznej.
W październiku 2022 r. wygasło sześciomiesięczne zawieszenie broni, choć podejmowane były wysiłki dyplomatyczne zmierzające do jego przedłużenia. Doprowadziło to do obaw, że walki mogą ponownie ulec eskalacji. Od czasu wygaśnięcia zawieszenia broni dochodzi do sporadycznych starć, a międzynarodowi negocjatorzy starają się znaleźć polityczne rozwiązanie konfliktu.
Ukraina wcieliła do służby nowy kuter artyleryjski o nazwie Bucza
Niszczyciel rakietowy Caio Duilio wejdzie do Portu Świnoujście
Filipiny, Japonia i USA zrealizują wspólne ćwiczenia sił straży wybrzeża na Pacyfiku
Morskie siły zbrojne Izraela przeprowadziły udany test systemu zwalczania zagrożeń powietrznych
Chińskie statki rozkradają wraki z czasów II wojny światowej
Wizyta dowódcy Stałego Zespołu NATO w jednostkach marynarki wojennej