• <
CHIPOLBROK_TOP

Pierwsze na świecie rybołówstwo kałamarnicy otrzymało certyfikat MSC

Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Pierwsze na świecie rybołówstwo kałamarnicy otrzymało certyfikat MSC
Pierwsze na świecie rybołówstwo kałamarnicy otrzymało certyfikat MSC - GospodarkaMorska.pl

pc

22.06.2018 Źródło: własne

Amerykańskie Północno-wschodnie Rybołówstwo Kałamarnicy Długopłetwej (The U.S. Northeastern Longfin Inshore Squid) z gatunku Doryteuthis (Amerigo) pealeii na północno-zachodnim Atlantyku jest pierwszym na świecie rybołówstwem kałamarnicy, które otrzymało certyfikat MSC. Certyfikat MSC potwierdza, że rybołówstwo zarządzane jest w dobry dla środowiska, zrównoważony sposób. Przyznanie certyfikatu w maju br. przez niezależną jednostkę certyfikującą SCS Global Services poprzedził szczegółowy, trwający 11 miesięcy, proces oceny rybołówstwa. 

Komercyjne połowy kałamarnic rozpoczęły się w USA na początku XIX wieku, kiedy zwierzęta te zaczęto poławiać na przynętę. Na początku lat 80. XX wieku, kiedy opracowano odpowiednią technologię do połowów i przetwarzania kalmarów w dużych ilościach, nastąpił rozwój amerykańskiego rybołówstwa kałamarnicy długopłetwej za pomocą włoków dennych, a od 1987 roku przemysł kałamarnic stał się w USA wyłącznie przemysłem krajowym. Od tego czasu popyt na kałamarnicę długopłetwą stale rośnie co pokazuje wzrost cen od 1000 USD za tonę w 1984 roku do 3000 USD za tonę w 2016 r., przy połowach rzędu 20 tysięcy ton w 2016 r.

Długość życia kałamarnicy długopłetwej, zwanej również kałamarnicą Loligo, trwa mniej niż jeden rok. Kałamarnice składają ikrę przez cały rok, migrując na duże odległości między wodami przybrzeżnymi, gdzie spędzają zazwyczaj wiosnę, a obszarami morskimi w czasie później jesieni. Tak jak u większości gatunków kałamarnic w przypadku kałamarnicy długopłetwej czynniki środowiskowe, takie jak temperatura, odgrywają istotne znaczenie, szczególnie jeżeli chodzi o ich migrację, rozmieszczenie, wielkość osobników i tarło.  Ze względu na zmiany klimatu i zmieniającą się w ich wyniku temperaturę wody, kałamarnice migrują coraz dalej na północ wzdłuż wybrzeża. Badania pokazują jednak, że zmiany klimatu nie muszą wpływać na ten gatunek niekorzystnie, a wręcz przeciwnie, kałamarnice mogą odnosić w ich wyniku korzyści.  Osobniki, które wykluwają się w cieplejszych wodach w okresie letnim rosną szybciej niż te, które wykluwają się w zimie, a samce rosną szybciej i osiągają większe rozmiary niż samice. 

– Jesteśmy podekscytowani, że możemy dzisiaj pogratulować pierwszemu na świecie rybołówstwu kałamarnicy otrzymania certyfikatu MSC – powiedział Brian Perkins, Dyrektor regionalny MSC w Ameryce Północnej i Południowej. – To wielkie osiągnięcie stanowi uznanie i świadectwo jak wspaniałą pracę wykonują rybacy, aby zapewnić, że połowy prowadzone są w sposób odpowiedzialny, a dzięki temu zasoby rybne będą dostępne również dla przyszłych pokoleń.

Obszar rybołówstwa rozciąga się od Zatoki Maine do Przylądka Hatteras w Karolinie Północnej, na szelfie kontynentalnym USA. Kałamarnice poławiane są przy użyciu włoków dennych o małych rozmiarach oczek przez grupę rybaków z firmy Lund's Fisheries Inc. z Przylądka May w New Jersey, firmy The Town Dock z Narragansett w Rhode Island oraz niezależnych rybaków w całym regionie, stosujących tą samą metodę połowu. Połowy kałamarnic długopłetwych za pomocą włoków dennym są zgodne z sezonowymi trasami migracji tych zwierząt.

– Jesteśmy podekscytowani, że wraz z otrzymaniem certyfikatu MSC przez rybołówstwo kałamarnicy długopłetwej rozpoczynamy etap budowania dodatkowego zaufania naszych klientów – powiedział Wayne Reichle, Prezes Lund's Fisheries. – Uzyskanie certyfikatu świadczy również o tym, że nasz krajowy system zarządzania działa w sposób, który pozwala na zrównoważone prowadzenie rybołówstwa kałamarnic z korzyścią dla zasobów tego gatunku, społeczności rybackich i miłośników kalmarów na całym świecie.

– Wszyscy w firmie The Town Dock są podekscytowani faktem, że jesteśmy częścią tej historycznej inicjatywy –  powiedział Ryan Clark, Dyrektor Generalny The Town Dock. – Naszym celem zawsze było zapewnienie klientom zdrowego produktu pochodzącego ze zrównoważonych łowisk. Mamy nadzieję, że dzięki certyfikacji kałamarnicy długopłetwej, nasza obietnica dana klientom, pójdzie o krok dalej, bo dzięki zrównoważonemu zarządzaniu rybołówstwem będziemy mogli zapewnić, że smakiem kalmarów będą cieszyć się nie tylko obecna, ale i przyszłe pokolenia.

Po uzyskaniu certyfikatu MSC obydwa przedsiębiorstwa rybackie wystąpiły również o rozszerzenie zakresu certyfikacji i przyśpieszony proces oceny rybołówstwa kałamarnicy krótkopłetwej (Illex illecebrosus) włokami dennymi (the Northern shortfin squid small mesh bottom trawl fishery). Kałamarnica krótkopłetwa jest komercyjnie poławianym gatunkiem, występującym między Morzem Labradorskim, a Cieśniną Florydzką.

Certyfikat rybołówstwa kałamarnicy długopłetwej, tak jak w przypadku wszystkich certyfikatów rybołówstwa MSC, jest ważny przez 5 lat, czyli w tym przypadku do maja 2023 r. W tym czasie rybołówstwo będzie poddawane corocznym audytom, aby zapewnić, że wymogi certyfikacji są przez nie stale spełnianie.

Więcej informacji na temat Certyfikatu Zrównoważonego Rybołówstwa MSC można znaleźć na stronie www.msc.org/pl.
 

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33055,00 $ tona 0,39% 16 cze
 Cynk 2972,00 $ tona -0,47% 16 cze
 Aluminium 2454,00 $ tona -0,16% 16 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.