jk
Największe serce świata waży 200 kg, należy do płetwala błękitnego. Jego wielkość porównywana jest do samochodu smart. Gigantyczny organ można podziwiać w muzeum Royal Ontario w Toronto.
Płetwal błękitny jest uważany za największe zwierzę na naszej planecie, nic więc dziwnego, że jego serce również jest rekordowe. To, które możemy oglądać w Toronto pochodzi od walenia wyrzuconego w 2014 r. na plażyw Nowej Funlandii. Wieloryb był jednym z dziewięciu ssaków, które zginęły w okolicy, po tym, jak zostały uwięzione w lodzie.
Serce wydobyte z martwego zwierzęcia mierzyło 1,5x1,2x1,2 m i pompowało 220 litrów krwi na uderzenie. Kiedy zostało wyjęte z ciała, okazało się, że było w bardzo dobrym stanie. Zdecydowano się zakonserwować organ przy użyciu techniki zwanej plastynacją. W trakcie tego procesu naukowcy z Royal Ontario Museum w Toronto pompowali serce za pomocą fomaldehydu, usztywniając mięśnie i zatrzymując rozkład. Potem przemoczono organ w acetonie, aby usunąć całą wodę z tkanki. W efekcie uzyskano organ, który zachował większość swoich właściwości.
Gigantyczne serce jest obecnie pokazywane w muzeum i stanowi część wystawy Outs of the Depths: The Blue Whale Story, która trwa do 4 września tego roku.
Dodajmy, że płetwale błękitne to największe znane zwierzęta w historii Ziemi. Długość ciała tych ssaków dochodzi do 33 metrów, a masa do 190 ton. Wieloryb ten ma dwa otwory nosowe, małą płetwę grzbietową w tylnej części ciała i dużą płetwę ogonową z wyraźnym wcięciem pośrodku. Dawniej w oceanach żyło wiele osobników tego gatunku. Masowe polowania na wieloryby w XX stuleciu sprawiły, że populacja płetwali błękitnych zmniejszyła się wielokrotnie. Jedynym naturalnym wrogiem płetwala jest orka.
Płetwal błękitny w liczbach
Długość: do 33 m (rekordowy osobnik, wyrzucony na brzeg Grytviken w 1912 roku, miał 33,58 m)
Masa ciała: do 190
Ubarwienie: błękitnoszare, skóra może być cętkowana
Pożywienie: ryby, mięczaki, skorupiaki, zooplankton
Dojrzałość płciowa: po przekroczeniu długości 20 metrów
Rozród: ciąża trwa około 11 miesięcy, noworodek ma ok. 7 m długości i waży 2 700 kg i przybiera na wadze przez pierwsze 9 miesięcy swego życia z prędkością 4 kg na godzinę
Prędkość: do 50 km/h
Długość życia: 80 lat. (Wikipedia)
Niemieccy ekolodzy protestują przeciwko budowie terminalu kontenerowego w Świnoujściu
PRCiP rewolucjonizuje odbudowę brzegów morskich
Zwiększona kontrola zarządzania rybołówstwem w Morzu Śródziemnym i Morzu Czarnym
Nietypowy gość znalazł się na statku. Morska przygoda dzikiego kota
Wynurza się nowa wyspa na Pacyfiku
RWE wraz z Fundacją MARE wyłowią plastikowe odpady w Porcie Ustka