• <

Rozwój morskich farm wiatrowych może zmniejszyć przychody z połowów małży

04.07.2022 15:58
Strona główna Rozwój morskich farm wiatrowych może zmniejszyć przychody z połowów małży
Rozwój morskich farm wiatrowych może zmniejszyć przychody z połowów małży - GospodarkaMorska.pl

Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Rutgersa (uczelnia stanowa New Jersey), wraz z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej wzdłuż północno-wschodniego i środkowo-atlantyckiego wybrzeża USA, branża związana z hodowlą i połowem skorupiaków będzie ponosiła znaczące straty.

Badania ukazały się w ICES Journal of Marine Science. Analiza został przeprowadzona dla połowów małży atlantyckich. Działalność ta jest jednym z głównych czynników gospodarczych dla lokalnych miejscowości od Wirginii po Massachusetts, który generuje ponad 30 milionów dolarów bezpośrednich rocznych przychodów. Według wyliczeń, całkowity spadek przychodów może wynieść od 3 do 15 proc.  w zależności od skali rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i reakcji floty rybackiej.

W New Jersey straty mogły wynieść nawet 25 proc. w przypadku statków rybackich bazujących w Atlantic City.

– Zrozumienie skutków wyłączenia łowisk i przesunięcia nakładu połowowego w wyniku rozwoju morskiej energetyki wiatrowej ma kluczowe znaczenie dla trwałości sektora połowów małż atlantyckich - powiedziała współautorka pracy, Daphne Munroe, profesor nadzwyczajna na Wydziale Nauk Morskich i Przybrzeżnych.

Aby zmierzyć potencjalny wpływ morskich farm wiatrowych na połowy powszechnego gatunku spisula solidissima zespół stworzył Spatially-Explicit Fishery Economics Simulator (SEFES). Jest to model komputerowy, który pomaga stworzyć kompleksowy obraz dynamiki zasobów, rybołówstwa i podejmowania decyzji przez flotę rybacką. SEFES jest w wirtualnym światem, który pozwala symulować dynamikę rozwoju rybołówstwa. Ale model ma również warstwę biologiczną, która uwzględnia populację małży, zmieniającą się w czasie i w przestrzeni.

Do 2021 roku około 1,7 miliona akrów obszarów oceanicznych zostało wydzierżawionych pod projekty offshore wind. Statki które łowią na tych obszarach, muszą działać na ograniczonych szlakach lub w sposób, który może być mniej wydajny niż na obszarach nieograniczonych.

– Jeżeli rybacy nie będą mogli łowić na obszarach dzierżawionych przez sektor offshore wind, będą łowić gdzie indziej, w miejscach, które mogą być mniej optymalne, co będzie się wiązać z dłuższymi rejsami i  potencjalnie mniejszymi połowami – wyjaśnia Munroe.

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.