Gazociąg Nord Stream 2 spowodował szkody środowiskowe w Morzu Bałtyckim; zatrzymanie tego projektu jest w obecnej sytuacji "moralnie, politycznie i ekologicznie właściwe" - powiedział ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski w Lizbonie na konferencji dotyczącej ochrony oceanów.
"Nie zapominajmy też o gazociągu Nord Stream 2, który poza eksportem rosyjskiego wpływu geopolitycznego do Europy, spowodował szkody środowiskowe w Morzu Bałtyckim, naruszył dno morskie i siedliska morskie. Zatrzymanie tego projektu jest w obecnej sytuacji moralnie, politycznie i ekologicznie właściwe" - skomentował w środę Szczerski na konferencji zorganizowanej w dniach 27 czerwca-1 lipca.
Rosyjska inwazja na Ukrainę musi się zakończyć - podkreślił.
Ambasador wskazał w swoim wystąpieniu na polskie zaangażowanie w rozwijanie metodologii w celu usuwania z dna Morza Bałtyckiego zanieczyszczeń, które pojawiły się tam na skutek działań zbrojnych w czasie II wojny światowej. Polscy naukowcy usystematyzowali dotychczasową wiedzę na temat stanu materiałów niebezpiecznych zalegających na dnie Bałtyku i dokonali przeglądu obowiązujących przepisów w tym zakresie - przekazał dyplomata. Obecnie ważna jest współpraca w celu obserwowania neutralizacji zagrożeń stwarzanych przez te niebezpieczne materiały - dodał.
Morza i oceany odgrywają istotną rolę w globalnej transformacji energetycznej, dokonywanej w odpowiedzi na zagrożenia spowodowane zmianami klimatu - oświadczył ambasador.
Szczerski przekazał, że Polska zamierza wybudować morskie farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim, co może "stworzyć miejsca wolne od transportu morskiego i rybołówstwa, dając możliwość schronienia ssakom i ptakom morskim oraz odbudowy ekosystemów podwodnych raf". Ma na celu "nie tylko ograniczenie emisji (zanieczyszczeń), ale także napędzanie innowacji w sektorze energii odnawialnej" - dodał.
Fot. Depositphotos
Działalność na Morzu Północnym przynosi dziennie wpływy do budżetu rzędu 22 mln funtów
Francja wyznacza kolejne obszary pod rozwój offshore wind
Na terenie morskiej farmy wiatrowej SaintNazaire zainstalowano połowę turbin
Ørsted i Baltic Power stawiają na usługi duńskiej firmy Cadeler
PKN Orlen: to wydobycie poprawiło bardzo wyniki
Minister Moskwa: Rozmawiamy ze stroną czeską i słowacką o współpracy w ramach terminala FRSU