• <
siemens_gamesa_2022

Francuski premier o sporze ws. licencji połowowych: Brytyjczycy muszą respektować swoje zobowiązania

AK

28.10.2021 20:30
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Francuski premier o sporze ws. licencji połowowych: Brytyjczycy muszą respektować swoje zobowiązania

Partnerzy portalu

Francuski premier o sporze ws. licencji połowowych: Brytyjczycy muszą respektować swoje zobowiązania - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

„Brytyjczycy muszą respektować swoje zobowiązania” – powiedział w czwartek premier Francji Jean Castex, komentując konflikt z rządem w Londynie o licencje na połowy dla francuskich rybaków.

Władze francuskie są „otwarte na dyskusje”, jeśli Wielka Brytania „będzie respektowała swoje zobowiązania” - powiedział Castex dzień po ogłoszeniu przez francuski rząd kroków odwetowych w sprawie ograniczeń licencji połowowych po brexicie, uznanych przez Brytyjczyków za „rozczarowujące i nieproporcjonalne”.

„Jesteśmy stale otwarci na dyskusje, rano, w południe i wieczorem” – zapewnił szef francuskiego rządu. "Zrozumcie, że jesteśmy bezkompromisowi, (...) podjęte zobowiązania są dotrzymywane" - kontynuował.

„Zapewnimy poszanowanie naszych interesów i danego słowa” - ostrzegł Castex.

Francja oskarża Wielką Brytanię o przyznanie tylko około połowy licencji połowowych francuskim rybakom, którzy wystąpili z takimi wnioskami.

Według władz francuskich 29 września nie wydano 75 na 175 licencji, o które zwrócono się do władz brytyjskich, i 105 na 211, o które zwrócono się na wyspie Jersey. Wyspa Guernsey przyznała francuskim kutrom 64 tymczasowe licencje - podaje AFP.

Brytyjczycy udzielili w ostatnich tygodniach kilku dodatkowych zezwoleń, ale to zbyt mało - uważa strona francuska.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

legal_marine_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.