• <
siemens_gamesa_2022

Ponad 90-metrowy statek rybacki zwodowano w stoczni Karstensen Shipyard Gdynia [foto, wideo]

13.10.2021 10:00 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Ponad 90-metrowy statek rybacki zwodowano w stoczni Karstensen Shipyard Gdynia [foto, wideo]

Partnerzy portalu

Ponad 90-metrowy statek rybacki zwodowano w stoczni Karstensen Shipyard Gdynia [foto, wideo] - GospodarkaMorska.pl

10 października w Gdyni zakończyła się operacja wodowania dużej jednostki rybackiej dla armatora Astrid Fiskeri A/S. Portem macierzystym jednostki będzie ​duńskie Skagen. Gotowy statek zostanie przekazany klientowi w maju 2022.

Zwodowana jednostka mierzy 91,80 metrów długości, 17 metrów szerokości i 9,30 metra maksymalnego zanurzenia. Statek zaprojektowało biuro projektowe Karstensens Skibsværft A/S. Maksymalna prędkość jednostki będzie wynosić 17,5 węzła. Statek będzie obsługiwać 19-osobowa załoga.

Wodowanie kadłuba odbyło się dwuetapowo. Najpierw kadłub za pomocą wózków samojezdnych został przetransportowany z nabrzeża na pontono-dok, na którym został przeholowany do Nabrzeża Rumuńskiego, którego głębokość pozwoliła na zanurzenie doku i zwodowanie jednostki. Operacja zakończyła się w godzinach wieczornych 10 października.

Obecnie w stoczni Karstensen Shipyard Poland powstaje kilka kolejnych jednostek. Zagospodarowanie tylu budów statków w krótkim okresie czasu to duże wyzwanie produkcyjne oraz logistyczne. Mimo, że stocznia na polskim rynku uruchomiła produkcję 3 lata temu, stała się liderem w budowie częściowo wyposażonych kadłubów na rodzimym rynku.

Karstensen Shipyard Poland to spółka zależna duńskiej stoczni Karstensens Skibsværft A/S. Stocznia buduje statki w Porcie Gdynia w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym pozyskanym od Vistal Offshore. Znajduje się on przy Nabrzeżu Indyjskim, a do eksploatacji został oddany w 2013. Jest on dostosowany do produkcji kadłubów, składa się z dwóch dobrze wyposażonych, nowoczesnych hal o wymiarach: 200x30x30m oraz 150x30x20 m, a także z przyległych biur i zaplecza dla personelu. Karstensen oficjalnie przejął zakład 1 lipca 2018 r.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.