• <
siemens_gamesa_2022

Stocznia Safe. Położenie stępki pod jednostkę Shoalbuster 2711 ICE [ZDJĘCIA]

GM

01.10.2021 05:10 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Stocznia Safe. Położenie stępki pod jednostkę Shoalbuster 2711 ICE [ZDJĘCIA]

Partnerzy portalu

Stocznia Safe. Położenie stępki pod jednostkę Shoalbuster 2711 ICE [ZDJĘCIA] - GospodarkaMorska.pl
Fot. Safe

29 września Stocznia Safe położyła stępkę pod  jednostkę  Shoalbuster 2711 ICE, budowaną wspólnie z Damen dla Fairplay Towage.

Shoalbuster 2711 to sprawdzony projekt z portfolio łodzi roboczych Damen. Stocznia Safe już pracowała nad tego typu jednostkami, jednak teraz po raz pierwszy wykona taką łódź roboczą w całości. Shoalbuster 2711 ICE zamówiony przez polską firmę Fariplay Towage będzie dostosowany do wymogów klienta – ma pracować na Bałtyku i Morzu Północnym, gdzie będzie wykorzystywany m.in. w operacjach na farmach wiatrowych. Kluczowe jest, by mógł być wykorzystywany przez cały rok.

– Pewną zmianą jest to, że do poprzednich Shoalbusterów, które budowaliśmy, dodana jest klasa lodowa – mówi Andrzej Łuczak, dyrektor techniczno-handlowy stoczni Safe. – Jednostka jest budowana pod nadzorem francuskiego towarzystwa klasyfikacyjnego Bureau Veritas – dodaje.

Zgodnie z harmonogramem prac, wodowanie statku odbędzie się na przełomie stycznia i lutego przyszłego roku, zaś na lato zaplanowane zostało przekazanie statku klientowi.

Jednostki typu Shoalbuster 2711 to niewielkie łodzie robocze, charakteryzujące się niskim zanurzeniem i wysoką ładownością. Mierzą około 27 metrów.

W stoczni Safe wcześniej produkowane były częściowo wyposażone holowniki z serii Shoalbuster. W 2020 stocznia zwodowała Shoalbuster 3514, który został nazwany Brutus. Statek trafił do holenderskiej firmy Herman Senior, operatora holowników i jednostek dedykowanych sektorowi offshore. Rok wcześniej, w 2019, w Safe powstał częściowo wyposażony Shoalbuster 3209. Holownik miał 32 metry i jest przeznaczony do holowania, cumowania, pchania, obsługi kotwic i wsparcia prac pogłębiarskich, co jest możliwe dzięki dwóm silnikom Caterpillar o mocy 3500 koni mechanicznych.

O stoczni Safe

Safe Co LTD powstała w 1995 roku. Stocznia działa aktywnie w kraju i zagranicą. Współpracuje z kontrahentami z Francji, Niemiec, Holandii, Norwegii, Danii, Islandii. Zajmuje się m.in. budową w pełni wyposażonych statków, kadłubów, stalowych konstrukcji mostów, jak również konstrukcji dla przemysłu offshore, chemicznego oraz petrochemicznego.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.