• <
smartre_2023

Przebudowa portu we Fromborku za 28 mln zł. Sześć firm w grze

AK

01.10.2021 05:20 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Przebudowa portu we Fromborku za 28 mln zł. Sześć firm w grze

Partnerzy portalu

Przebudowa portu we Fromborku za 28 mln zł. Sześć firm w grze - GospodarkaMorska.pl
Fot. Anna Konopka

Sześć firm jest zainteresowanych przebudową portu rybackiego we Fromborku nad Zalewem Wiślanym. Urząd Morski otworzył oferty w przetargu na tę inwestycję. Kwota, jaką zamierza przeznaczyć na przebudowę fromborskiego portu, to 28 mln zł.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni Magdalena Kierzkowska, w postępowaniu przetargowym po otwarciu ofert do pracy przystąpiła komisja przetargowa. Oferty złożyło w sumie sześć firm, które chcą za wykonanie inwestycji od 16,9 mln zł do 24,9 mln zł.

Celem projektowanej przebudowy fromborskiego portu jest poprawa złego stanu konstrukcji hydrotechnicznych oraz powiększenie basenu portowego, które wpłynie na zwiększenie liczby miejsc postojowych. Dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo ruchu jednostek.

Urząd Morski w Gdyni poprawia infrastrukturę portową i zabezpieczenia przeciwpowodziowe w rejonie Zalewu Wiślanego. Zakończono budowę wału w Krynicy Morskiej, a w toku jest przebudowa przystani pasażerskiej. Oprócz portu rybackiego we Fromborku, prace mają być prowadzone także w porcie rybackim w Nowej Pasłęce.

Jak informowała wcześniej PAP Kierzkowska, te inwestycje nie są realizowane w ramach wieloletniego programu budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany w Zatoką Gdańską, a w ramach środków inwestycyjnych Urzędu Morskiego w Gdyni. Finansowanie pirsu w Krynicy Morskiej pochodzi w znacznej większości z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Z kolei zabezpieczenie przeciwpowodziowe Krynicy Morskiej współfinansowane jest ze środków unijnych z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przebudowa portu rybackiego w Nowej Pasłęce umożliwi bezpieczne cumowanie jednostek w basenach o głębokości od 2 m do 2,5 m, w zależności od nabrzeża. Ochroni także przed nadmiernym falowaniem wewnątrz akwenu portowego.

W Krynicy Morskiej zakończono niedawno budowę 4-kilometrowego wału przeciwpowodziowego z ciągiem spacerowym stanowiącym dodatkową atrakcję turystyczną od strony Zalewu Wiślanego. Wartość tego projektu to 35 mln zł. W toku jest budowa przystani pasażerskiej w Krynicy Morskiej. Prace mają się zakończyć w przyszłym roku. Wykonawca ma na ich realizację 17 miesięcy. Koszt to 8 mln złotych brutto. Jego znaczą część pokryje unijne dofinansowanie pochodzące ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Pirs oraz nabrzeże w krynickim porcie zostaną wydłużone, a skarpa będzie zabezpieczona.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.