• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Hongkong wypada z czołówki najbardziej zatłoczonych portów świata

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Hongkong wypada z czołówki najbardziej zatłoczonych portów świata

Partnerzy portalu

Fot. By S 0524 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=107420396

Po raz pierwszy w historii globalnej żeglugi kontenerowej Hongkong opuścił pierwszą dziesiątkę w rankingu najbardziej ruchliwych portów świata. Według najnowszych danych z firmy Alphaliner, przepustowość portu w Hongkongu spadła o 14,1%, osiągając 14,3 miliona TEU.

Tym samym port, który przez dekady konkurował z Singapurem i Szanghajem o miano największego portu świata, ustąpił miejsca Dubajowi, który po raz ostatni w pierwszej dziesiątce znalazł się w 2018 roku.

Długoterminowy spadek przepustowości kontenerowej w Hongkongu, który stracił jedną trzecią swojego ruchu w ciągu ostatniej dekady, odzwierciedla zmieniające się dynamiki w międzynarodowym handlu morskim i rosnącą konkurencję ze strony innych hubów logistycznych. Dubaj, zyskując na znaczeniu, prześcignął Hongkong dzięki skutecznym inwestycjom w infrastrukturę i strategie logistyczne.

W kontekście globalnym, inne duże porty również zmagają się ze zmieniającymi się warunkami rynkowymi. Porty w Nowym Jorku i New Jersey odnotowały największy spadek przepustowości w Stanach Zjednoczonych, zanotowując redukcję o 17,7% do 7,8 miliona TEU. Podobne obniżki zaobserwowano w Los Angeles, Long Beach oraz Savannah, co podkreśla wpływ globalnych napięć handlowych i zmian w łańcuchach dostaw.

W rankingu 30 największych portów świata pojawiły się nowe nazwy, w tym chiński Qinzhou i wietnamski Cai Mep, który utrzymał stabilne wyniki, umożliwiając mu zajęcie 30. miejsca.

Spadki zanotowane przez europejskie porty takie jak Rotterdam, Antwerpia-Brugia i Hamburg głównie wynikały z ograniczeń w ruchu tranzytowym z Rosji, co miało bezpośredni wpływ na ich pozycje w globalnym rankingu.

Port Tanger Med w Maroku kontynuował dynamiczny rozwój, osiągając wzrost o 13,4% do 8,6 miliona TEU, zbliżając się do swojej maksymalnej pojemności.

Na szczycie rankingu pozostaje Szanghaj, który z przepustowością przekraczającą 49,1 miliona TEU, przybliża się do osiągnięcia kolejnego kamienia milowego – 50 milionów TEU w 2024 roku. To podkreśla nie tylko jego dominację, ale również elastyczność w adaptacji do ewoluujących warunków globalnego handlu morskiego.

bulk_cargo_port_szczecin

Partnerzy portalu

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna
port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.