• <

Wynik wyszukiwania - "hong kong" - Wiadomości

Chiński inwestor pozbawiony koncesji na budowę Wielkiego Kanału Interoceanicznego

Zgromadzenie Narodowe Nikaragui w środę odebrało wydaną w 2013 roku koncesję na budowę kanału interoceanicznego i zarządzanie tą drogą wodną przedsiębiorstwu Hong Kong Nicaragua Canal Development Group należącemu do chińskiego inwestora Wang Jinga, którego przedstawiano w nikaraguańskich mediach w chwili zawierania kontraktu jako "jednego z najbogatszych chińskich inwestorów".
09.05.2024

Konosament – wydanie ładunku na podstawie konosamentu imiennego

Kwestia wydania ładunku na podstawie konosamentu imiennego („stright bill of lading”) stwarzała zawsze istotne wątpliwości prawne w systemie prawa angielskiego. U podstaw tych trudności leży status prawny tego dokumentu przewozowego.
06.05.2024

Konosament – wydanie ładunku na podstawie LOI

U podstaw wykształcenia się praktyki wydania ładunku bez konosamentu na podstawie Letter of Indemnity („LOI”), leżała i leży rozbieżność pomiędzy niewzruszanymi od XVIII wieku zasadami precedensowymi, nakładającymi na armatora/przewoźnika obowiązek wydania ładunku tylko na podstawie konosamentu (papieru wartościowego – „document of title”), ze zmieniającymi się realiami międzynarodowego obrotu handlowego.
26.04.2024

Ciemne chmury nad Orlen Trading Switzerland. Utracone zaliczki dotyczyły ropy m.in. z Wenezueli

Ok. 400 mln dol. utraconych przez spółkę Orlen Trading Switzerland (OTS) było przedpłatami na dostawy ropy, głównie z Wenezueli, przy udziale pośredników - przekazał we wtorek nowy zarząd OTS. Przedpłaty z grudnia 2023 r. nie przełożyły się na dostawy towaru.
23.04.2024

W Baltimore utknęło jedenaście jednostek

W porcie Baltimore, z którego nie można teraz wypłynąć po katastrofie mostu, utknęło jedenaście jednostek, w tym cztery służące wojsku.
29.03.2024

Kolos w Porcie Gdynia: rekordowy ładunek śruty sojowej w terminalu HES

254 metry długości, 43 metry szerokości, a co najważniejsze – rekordowe 88 tys. ton śruty sojowej w ładowniach – masowiec CSSC Le Havre pobił rekord ładunku w terminalu HES Gdynia Bulk Terminal w Porcie Gdynia.
17.03.2024

Wypadek w tureckim porcie. Kontenerowiec przewrócił suwnice [wideo]

Wczoraj w tureckim mieście Körfez w prowincji Kocaeli kontenerowiec o długości 368 metrów, pływający pod banderą Hong Kongu pod nazwą Ym Witness, zderzył się z suwnicami portowymi podczas manewru cumowaniu w porcie Evyap. Incydent spowodował przewrócenie się trzech suwnic oraz upadek kontenerów ze statku.
17.03.2024

Polski handel zagraniczny osiągnął 691,5 mld EUR w 2023 r. Polskie porty morskie mają swój udział w tym sukcesie

Polski eksport w 2023 r. wyniósł 351 mld EUR, a wartość produktów importowanych do Polski zbliżyła się do 340,5 mld EUR – podał GUS w połowie lutego br. W 2023 r. nastąpił nieznaczny spadek wartości towarów i usług eksportowanych do krajów Unii Europejskiej. Istotnie zwiększył się eksport do krajów rozwijających się.
17.02.2024

Rosną napięcia w "Rogu Afryki" w związku z dzierżawą terenu Somalilandu dla Etiopii. Kolejne zagrożenie w regionie?

Nie milkną echa umowy podpisanej przez rząd Etiopii i separatystycznego Somalilandu 1 stycznia tego roku. W ramach dzierżawy wybrzeża ma powstać port przeładunkowy i potencjalnie także baza odtworzonej etiopskiej marynarki wojennej. Państwa regionu gwałtownie sprzeciwiły się temu przedsięwzięciu, a dążąca do utrzymania swojej integralności Somalia planuje odzyskać kontrolę nad regionem, który oderwał się od niej ponad 30 lat temu.
15.01.2024

Tajwan. Chińska inwazja na pełną skalę w najbliższych latach mało prawdopodobna

Chiny raczej nie przeprowadzą inwazji na pełną skalę na Tajwan w nadchodzących kilku latach – ocenił w niedzielę ekspert ds. wojskowych z Narodowego Uniwersytetu Nauk Politycznych (NCCU) w Tajpej Arthur Ding, komentując wyniki wyborów prezydenckich na wyspie.
14.01.2024

Chipolbrok ma nowy statek

Chińsko-Polskie Towarzystwo Okrętowe Chipolbrok powiększyło właśnie flotę swoich statków o nową jednostkę wielozadaniową.
01.01.2024

Gdynia z wizytą w Gdańsku. Kontenerowiec OOCL Gdynia w terminalu Baltic Hub

Do gdańskiego terminalu przybył, ochrzczony w październiku, jeden z największych statków na świecie, wyposażony w nowoczesne rozwiązania w zakresie redukcji emisji CO2. Wizyta jest o tyle wyjątkowa, że jest to statek armatora z Hong Kongu nazwany na cześć miasta Gdynia, gdzie znajduje się filia OOCL.
01.12.2023

Import z Azji rośnie w siłę

Chiny są głównym eksporterem jeżeli chodzi o rynek europejski. W transporcie z Państwa środka przeważa elektronika, maszyny, części samochodowe a także tekstylia , zabawki oraz małe AGD. Jak się okazuje inne kraje z Azji również w dużych ilościach eksportują swoje towary do Europy. Są to m.in. Indie, Pakistan, Wietnam, Korea czy Tajlandia.
27.09.2023

DB Schenker z szybszymi dostawami LCL z Europy do regionu Azji i Pacyfiku

DB Schenker wprowadza szybszą opcję routingu dla eksportu LCL dla przesyłek do 4 ton. Operator stworzył optymalne rozwiązania oparte o globalną, zintegrowaną sieć transportową i fracht oceaniczny. Dzięki alternatywnym trasom do regionu Azji i Pacyfiku czas dostawy może zostać skrócony nawet o 17 dni. Rozwiązanie jest dostępna dla klientów z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
20.09.2023

Tajfun Saola zbliża się do Hongkongu i południowych wybrzeży ChRL

W położonej na południu Chin prowincji Guangdong oraz w Hongkongu odwołano w piątek setki lotów, a także zamknięto szkoły i biura w oczekiwaniu na nadejście tajfunu Saola. Według prognoz chińskiego instytutu meteorologicznego może to być jeden z pięciu najsilniejszych tajfunów, jakie nawiedziły prowincję Guangdong od 1949 roku.
01.09.2023

Największy na świecie pływający terminal FSRU przybywa do Hongkongu

Największa na świecie pływająca jednostka magazynowania i regazyfikacji (FSRU) dotarła do portu w Hongkongu, aby obsłużyć pierwszy w mieście terminal importowy skroplonego gazu ziemnego (LNG), o czym poinformowały zaangażowane w to przedsięwzięcie CLP Power Hong Kong i Hong Kong Electric.
14.04.2023

Chiny organizują efektowne manewry na Pacyfiku z ćwiczeniami desantu. Tajwan zaniepokojony

Marynarka Wojenna Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (Zhōngguó Rénmín Jiěfàngjūn Hǎijūn) zorganizowała pierwsze tak duże ćwiczenia na Oceanie Spokojnym, w trakcie których nacisk położono na działania okrętów desantowych i wsparcie operacji z nimi związanych. Do ćwiczeń zaangażowano również okręt desantowy-dok 075 Hainan, będący pływający bazą dla śmigłowców.
03.03.2023

3 klastry zbudują statki elektryczne dla Singapuru i sprawdzą ich efektywność ekonomiczną

Na początku 2023 r. statek elektryczny, który będzie mógł przewozić do 12 pasażerów i 35 ton ładunku zostanie zbudowany przez SeaTech, należący do klastera ‘Goal Zero’. Będzie to pierwszy krok do wymiany floty 1600 jednostek portowych z silnikami spalinowymi pływających po akwenach Singapuru.
20.01.2023

Zmodernizowano największy na świecie statek FSRU. Teraz popłynie do Hongkongu

Zakończono modernizację największej na świecie jednostki pływającej do magazynowania i regazyfikacji (FSRU), MOL FSRU Challenger, zwiększając jej zdolności przed wysłaniem do Hongkongu.
27.12.2022

Chiński supertankowiec, fałszywe dokumenty. Jak Wenezuela i Iran obchodzą amerykańskie sankcje

Chiński supertankowiec Young Yong miał przewozić ropę naftową pochodzącą z Malezji. Jednak agencja Reuters odkryła, że było całkiem inaczej. Ślady gigantycznej jednostki wskazują na trasę Wenezuela-Iran.
30.11.2022

Disney kupił Global Dream od upadłej stoczni MV Werften

Disney Cruise Line potwierdza, że sfinalizowano zakup nieukończonego statku wycieczkowego Global Dream, który był budowany przez MV Werften dla firmy Genting Hong Kong's Dream Cruises, kiedy stocznia, a później jej spółka macierzysta, zbankrutowała w styczniu 2022 r. Gigant rozrywkowy pozyskał statek wycieczkowy po korzystnej cenie i zgodnie z wytycznymi dotyczącymi wydatków kapitałowych korporacji dla inwestorów.
17.11.2022

Tajemnica rosyjskiej ropy: Sprzedaż Vostok ogłoszona, a potem zdementowana

Jak podaje Bloomberg trading house, który posiada część udziałów, w sztandarowym projekcie naftowym Rosji poinformował, że jego udziały zostały zbyte za bezcen na rzecz nowo utworzonej spółki. A następnie oświadczył, że tak nie jest.
06.11.2022

Rejs jak z bajki? Disney chce kupić wycieczkowiec Global Dream

W związku z postępującą likwidacją Genting Hong Kong gigant medialny Disney podobno zwrócił uwagę na jeden z wycieczkowców Genting, Global Dream. Budowa tej jednostki odbywała się w stoczni MV Werften, spółce zależnej Genting, zanim Genting zbankrutował na początku 2022 roku.
15.10.2022

Uznanie i stwierdzenie wykonalności orzeczeń sądów angielskich w Chinach

W sprawie „Spar Shipping As v Grand China Logistics Holding (Group) Co. Ltd [2018] Hu 72 XWR No 1 – Sąd Morski w Szanghaju (“Shanghai Maritime Court”) wydał precedensowe orzeczenie, w którym po raz pierwszy we współczesnej historii orzecznictwa chińskiego otwarta zastała możliwość uznania i stwierdzenia wykonalności orzeczenia sądu angielskiego (English High Court oraz Court of Appeal).
22.08.2022

Dokerzy w Felixstowe rozpoczęli strajk

Ponad 1900 dokerów w największym brytyjskim porcie kontenerowym rozpoczęło w niedzielę 8-dniowy strajk. Linie żeglugowe alarmują, że akcja może poważnie zaburzyć i tak rozregulowane łańcuchy dostaw.
22.08.2022

Odnaleziono ciała 25 ofiar katastrofy pływającego dźwigu

Chińskie media donoszą, że służby odnalazły 25 ciał ofiar zatonięcia pływającego dźwigu, do jakiego doszło na początku lipca.
04.08.2022

[WIDEO] 26 osób zaginionych po katastrofie pływającego dźwigu

W sobotę na Morzu Południowo-Chińskim przełamał się i zatonął offshorowy dźwigowiec Fu Jing 001. 26 osób pozostaje zaginionych, uratowano 4 członków załogi. Media donoszą, że jednostka powstała w polskiej stoczni w latach 80-tych, a następnie była kilkakrotnie przebudowywana.
04.07.2022

Umowa o budowę statku - list intencyjny („letter of intent”)

Proces negocjacji umowy o budowę statku, to długi i skomplikowany zespół działań, ustaleń, przygotowań o charakterze prawnym, technicznym, finansowym i organizacyjnym. Ponadto, ze strony stoczni, niezbędnym jest przewidzenie możliwości ulokowania budowy i jej zharmonizowania z innym aktualnie prowadzonymi i planowanymi projektami (w szczególności, tzw. „building slot” – doku stoczniowego, w którym statek będzie budowany i zwodowany, itp.).
01.05.2022

[WIDEO] Frachtowiec utknął pod mostem

Frachtowiec Outrivaling 3 zdryfował i uderzył w nabrzeże, po czym zaklinował się pod mostem. Do wydarzenia doszło w porcie Hai Phong w północnym Wietnamie.
24.04.2022

PAP: eksperci oceniają, że rosyjska ropa może wrócić na rynki tankowcami pod tanią banderą

Masowe ukrywanie położenia rosyjskich tankowców przez spedytorów może być wstępem do ich formalnego przekazania tanim banderom. To obchodzenie sankcji i ukrywanie tożsamości dostawców ropy – wskazuje Polski Instytut Ekonomiczny. Według PIE ropa z Rosji może wrócić na rynki „bocznymi drzwiami”.
07.04.2022

Port of Felixstowe. Rekord przeładunku kontenerów na jednym statku ustanowiony

W ubiegłym tygodniu w Port of Felixstowe, największym porcie kontenerowym Wielkiej Brytanii, ustalono kolejny rekord przeładunków na jednym statku: na MSC Amelia port przeładował ponad 27 961 TEU kontenerów. Tym samym port poprawił swoje poprzednie rekordowe przeładunki – 25 852 TEU na statku Moscow Maersk tydzień wcześniej oraz 23 773 TEU na statku MSC Diletta osiągnięte w styczniu 2022 roku. Wszystkie trzy statki operują na dalekowschodnim serwisie sojuszu 2M Griffin/AE55.
17.03.2022

Hongkong: kontenery chłodnicze jako kostnice

W Hongkongu znów rośnie liczba zgonów spowodowanych koronawirusem. Miejscowe kostnice przechowują zwłoki zmarłych w kontenerach chłodniczych.
10.03.2022

Czekając na zakupy. Globalny kryzys łańcucha dostaw nadal w grze

Zatory portowe z Azji przeniosły się do Ameryki, opóźnienia w transporcie nadal są dolegliwe, a świat zmaga się z niedoborami towarów i wzrostem cen, zaś końca problemów nie widać.
07.03.2022

Czarter na czas – przekazanie statku czarterującemu („delivery”) [Część 2]

W naszym opracowaniu Czarter na czas – przekazanie statku czarterującemu („delivery”). Część 1 rozpoczęliśmy analizę prawną, niezwykle istotnego, początkowego etapu realizacji umowy czarteru na czas (time charterparty) – przekazanie statku („delivery”) przez armatora do czarterującego. Rozważaliśmy, w szczególności, charakter prawny samego obowiązku przekazania i skutki naruszenia tego obowiązku przez armatora. W tym kontekście wyodrębniliśmy niezawinione opóźnienie od zawinionej zwłoki w przekazaniu statku.
05.03.2022

Niemiecka stocznia MV Werften ogłasza upadłość, zatrudnia 1900 osób

Stocznia MV Werften w Meklemburgii-Pomorzu Przednim złożyła w poniedziałek wniosek o ogłoszenie upadłości. Przyczyną niewypłacalności mają być problemy finansowe spółki-matki Genting Hong Kong, wynikające głównie z kryzysu związanego z pandemią koronawirusa. Stocznia zatrudniała 1900 osób.
10.01.2022

Umowa o budowę statku – „liquidated damages” [Część 2]

W niniejszym opracowaniu, kontynuujemy nasze rozważania prawne dotyczące instytucji kontraktowej „liquidated damage” (kary umowne) w systemie prawa angielskiego.
16.12.2021

Czarter na podróż – dostarczenie ładunku

Zgodnie z prawem angielskim, co do zasady, na czarterującym spoczywa bezwzględny obowiązek umowny dostarczenia ładunku do przewozu. Jak wyraźnie podkreślił to precedens „Triton v Vitol” (The Nikmary) [2003] EWCA Civ 1715 [2004] 1 Lloyd’s Rep. 50 – „In absence of express stipulations it is the absolute no-delegable duty of the charterer if he can legally do so, to furnish a cargo according to the charter.”
25.11.2021

Obyś żył w ciekawych czasach. Globalne zatory portowe zakłócają łańcuchy dostaw

Globalna sieć portów, kontenerowców i firm żeglugowych jest zaplątana niczym węzeł gordyjski. Restrykcje koronawirusowe, kryzys kontenerowy, problemy z logistyką sprawiają, że jesteśmy świadkami globalnych zatorów portowych, zakłócających łańcuchy dostaw.
21.09.2021

Czarter na podróż – termin dopłynięcia do portu załadunku [Część I]

Dopłynięcie do portu załadunku („preliminary voyage to the port of loading”) stanowi (za znanym sformułowaniem Lorda Diplock z „The Johanna Oldendorff” [1973] 2 Lloyd’s Rep. 285], pierwszy z czterech etapów realizacji czarteru na podróż. Umowy czarteru różnią się zasadniczo, w ujęciu terminu, w którym statek powinien dopłynąć do portu załadunku. Od niezwykle precyzyjnych ustaleń umownych („the vessel will be in […] by 1st July”) poprzez bardziej ogólnikowe sformułowania typu „expected ready to load” poprzez całkowite ominięcie te
13.09.2021

Maersk zamówił osiem zeroemisyjnych kontenerowców

Duński armator A.P. Møller-Mærsk ogłosił zamówienie ośmiu kontenerowców wielkości neo-panamax. Statki mają być zasilane neutralnym pod względem emisji węgla paliwem lub zielonym etanolem.
25.08.2021

Przyszła kryska na Matyska. Turystyka rejsowa w koronawirusowej rzeczywistości

Sektor wycieczkowców został zdewastowany przez pandemię, która okazała się katastrofalna dla branży, przynosząc wielomiliardowe straty finansowe, utratę setek tysięcy miejsc pracy, sprzedaż lub złomowanie wielu statków. Niektóre regiony turystyczne są uzależnione od rejsów wycieczkowych, przez co borykają się z problemami i odczuwają dotkliwe skutki ekonomiczne spowodowane brakiem rejsów.
10.08.2021

Rozwój CEVA Logistics w krajach nordyckich – operator wzmacnia pozycję na europejskim rynku usług TSL

CEVA Logistics, wiodący globalny operator logistyczny, wzmacnia obecność na rynkach nordyckich i zapowiada inwestycje w rozwój usług, innowacji oraz cyfryzacji.
30.06.2021

Chińskie inwestycje portowe na świecie

W ciągu ostatniej dekady Chiny stały się kluczowym globalnym inwestorem i operatorem portowym. Chińskie udziały w portach obejmują cały świat, porty od Brazylii aż po Pakistan. Mimo że przejęcia portów przez międzynarodowych operatorów nie są rzadkością, to ekspansja Państwa Środka może budzić większe emocje.
18.06.2021

Wymiana towarowa Chiny-Europa w popandemicznej rzeczywistości

Pandemia COVID-19 stanowi bezprecedensowe wydarzenie skutkujące światowym kryzysem społeczno-gospodarczym. Żegluga istotnie odczuła zawirowania spowodowane pandemią, co odcisnęło swe piętno na wymianie handlowej. Stabilne funkcjonowanie żeglugi oraz portów odgrywa fundamentalne znaczenie dla zapewnienia ciągłości globalnego łańcucha dostaw, jak również funkcjonowania gospodarek narodowych.
06.06.2021

NED-Project - Naval Architects & Ship Designers realizuje prace projektowe na statku Earth300

NED-Project - Naval Architects & Ship Designers jest dobrze znany ze swojego innowacyjnego portfolio projektowania statków i ogromnego doświadczenia w podejmowaniu najtrudniejszych projektów.
11.04.2021

OOCL UNITED KONGDOM opuścił obszar Kanału Sueskiego, zmierza w kierunku RPA

Pierwsza jednostka OOCL UNITED KONGDOM opuściła obszar Kanału Sueskiego. Czy kolejne statki po dzisiejszych nieudanych próbach uwolnienia kontenerowca, który we wtorek osiadł na mieliźnie, również zawrócą w kierunku Afryki?
26.03.2021

Chorwacja została 16 członkiem Konwencji Hong Kong

Chorwacja to jeden z ostatnich krajów przyjętych do, stworzonego przez Międzynarodową Organizację Morską (IMO), traktatu o bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska recyklingu statków, zwanego Konwencją Hongkong.
21.02.2021

Największe kontenerowce świata - przegląd

Kontenerowce są podstawowymi podmiotami komercyjnego intermodalnego transportu towarowego. Na dzień dzisiejszy prawie 90% ładunków niemasowych na całym świecie jest transportowanych na tego typu statkach. Warto im się bliżej przyjrzeć. Przedstawiamy listę 10 największych funkcjonujących kontenerowców w 2020 roku, na podstawie ich pojemności mierzonej w TEU.
11.01.2021

W pobliżu Wietnamu zaginął drobnicowiec

Przynajmniej 15 marynarzy zaginęło w czwartek po tym jak drobnicowiec pływający pod flagą Panamy zatonął w czasie sztormu w pobliżu Wietnamu.
18.12.2020

45 krajów wynaczyło marynarzy jako kluczowych pracowników. Zabrakło wśród nich Polski

Aż 45 państw członkowskich Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) oraz Hong Kong wyznaczyły marynarzy jako kluczowych pracowników, co ma pomóc w zakończeniu kryzysu załogowego.
17.12.2020

CMA CGM zawiesi dostawy towarów do południowochińskich portów na początku 2021 roku

CMA CGM, czwarty największy armator kontenerowców, nie będzie przyjmował zamówień na dostawy towarów do portów leżących na południu Chin przez kilka pierwszych tygodni 2021 roku. Powodem jest zawieszenie usług przez operatorów feederów.
15.12.2020

Już 1600 członków z 66 krajów w Offshore Doubles

1600 członków z 66 krajów liczy sobie aktualnie stowarzyszenie Offshore Doubles zajmujące się promocją i organizacją nowej olimpijskiej konkurencji żeglarskiej. Na igrzyskach w Paryżu zadebiutuje dwuosobowa offshorowa formuła mix (damsko-męska).
02.12.2020

ISR: Stocznie w Wismarze, Rostocku i Stralsundzie jednak z rządowym wsparciem?

Zagrożone upadkiem stocznie w Wismarze, Rostocku i Stralsundzie mogą spodziewać się federalnej pomocy pomostowej. Po tygodniach negocjacji pojawiła się szansa na ostateczne decyzje w tej sprawie.
02.10.2020

Nietypowy ładunek zmierza do portu w Świnoujściu

Mieszkańcy Świnoujścia, turyści i kibicujący budowie tunelu pod Świną niemal codziennie sprawdzają portal marinetraffic.com śledząc położenie statku „Da Chang”, na którego pokładzie od paru tygodni płynie do Polski TBM (Tunel Boring Machine, czyli maszyna drążąca tunel).
30.09.2020

Chińska flota rybacka opuściła okolice wysp Galapagos

Po kilku miesiącach intensywnych połowów, które wywoływały zaniepokojenie obrońców środowiska, chińskie łodzie rybackie opuściły okolice wysp Galapagos i pracują obecnie na wodach międzynarodowych niedaleko Peru – poinformowała marynarka wojenna Ekwadoru.
23.09.2020

Bałtycka Baza Masowa: zobacz, jak wygląda załadunek 25 tysięcy ton siarczanu amonu (foto, wideo)

Bałtycka Baza Masowa powstała w 1997 roku w celu obsługi eksportu polskich produktów chemicznych, w szczególności nawozów sztucznych. Jej terminale i charakterystyczne stalowe kopuły znajdujące się w ich obrębie są usytuowane w najstarszej części Portu Gdynia. Z naszą kamerą sprawdziliśmy, jak wygląda załadunek w jednym z najciekawszych gdyńskich terminali.
28.08.2020

Genting Hong Kong zawiesza wszystkie płatności dla swoich kredytorów

Genting Hong Kong Limited zdecydowało się tymczasowo zawiesić wszystkie płatności dla swoich kredytorów. To bardzo trudny czas dla firmy, która mocno odczuła kryzys wywołany pandemią koronawirusa.
23.08.2020

Raport z rynku żeglugowego – w pogoni za normalnością (tydzień 27-30)

W żegludze towarowej zarówno rynki frachtowe jak i tonażowe powoli pokazują pozytywne symptomy początku ich odbudowy. Pobudzony został też rynek złomowania jednostek. Coraz bardziej przejawia on oznaki ożywienia. Szczególnie zapotrzebowanie na tonaż do recyklingu odnotowuje się w Pakistanie. Jednakże, mimo pobudzenia popytu i zwiększającej się rynkowej ceny stali, stawki za tonę statkowego złomu jak na razie nie wykazują większych ruchów w górę. Dalsze perturbacje widoczne są na rynku wycieczkowców, gdzie poważny dla tej branży k
29.07.2020

Z pokładu Chipolbrok Galaxy na jedną z największych farm wiatrowych w Polsce. Widowiskowy rozładunek w Porcie Gdynia (foto, wideo)

Gigantyczne elementy elektrowni wiatrowych zostały rozładowane w gdyńskim BCT – Bałtyckim Terminalu Kontenerowym, w ostatnią sobotę. Do Polski trafiły z Chin na pokładzie jednostki Chipolbrok Galaxy.
28.07.2020

Przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych w trzecim tygodniu lipca 2020 roku

Gospodarka morska zdaje test odporności w czasie kryzysu, jednak wpływ pandemii wciąż jest widoczny w różnych jej sektorach. Publikujemy najnowszy przegląd aktywności morskich na rynkach globalnych.
24.07.2020

Maersk przestanie transportować stałe odpady do Chin i Hong Kongu

Duński A.P. Moller-Maersk, czołowy przewoźnik kontenerów, poinformował w środę, że od września przestanie przyjmować dostawy odpadów stałych kierowanych do Chin i Hongkongu.
23.07.2020

Jeden z najdłuższych kontenerowców świata w gdańskim porcie (foto, wideo)

Do Portu Gdańsk zawinął dziś jeden z najdłuższych kontenerowców świata. COSCO Shipping Pisces, bo o nim mowa, zacumował przy nabrzeżu T2 terminalu kontenerowego DCT Gdańsk.
03.06.2020

Sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii

Jak wygląda sytuacja żeglarzy i branży jachtowej na świecie w dobie pandemii? Michał Bąk, sekretarz generalny POLBOAT przygotował krótki raport. Zachęcamy do lektury.
07.04.2020

Wyjątkowo udany rok dla regionu. Invest in Pomerania zapowiada kolejne inwestycje

Wspólnie z partnerami, inwestorami i instytucjami samorządu województwa, Invest in Pomerania 9 stycznia podsumowała w Centrum Stocznia Gdańska gospodarcze sukcesy minionego roku. Padły zapowiedzi kolejnych inwestycji.
10.01.2020

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało 10 nowych unikatowych łodzi i tratw

O dziesięć unikatowych łodzi i tratw z Afryki, Azji, Europy i Oceanii wzbogaciło się Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Obiekty podarowała brytyjska archeolog Valerie Fenwick. Łodzie i tratwy wchodziły kiedyś w skład zbiorów Muzeum Morskiego w Exeter.
10.01.2020

Globalna platforma cyfrowa TradeLens z nowym członkiem

Wietnamski Cai Mep International Terminal (CMIT), joint venture między Vinalines, Portem w Sajgonie i APM Terminals, dołączył do platformy cyfrowej typu blockchain – TradeLens.
22.12.2019

Ostatni masowiec Ultramax dołączył do floty Eagle Bulk

Czołowy amerykański armator, Eagle Bulk Shipping, odebrał kolejny masowiec Ultramax. To szósta i ostatnia jednostka dostarczona w ramach umowy, którą firma podpisała w lipcu.
18.12.2019

MV Werften położyła stępkę pod drugi wycieczkowiec klasy Global dla Dream Cruises

9 grudnia w niemieckiej stoczni MV Werften odbyła się ceremonia położenia stępki pod wycieczkowiec klasy Global dla Dream Cruises. W tym samym czasie ogłoszono początek budowy nowej klasy statków dla armatora Genting Hong Kong.
10.12.2019

Chiny wstrzymały rozpatrywanie wniosków dot. zawijania okrętów USA do Hongkongu

Chiny wstrzymają możliwość zawijania okrętów i lądowania samolotów wojskowych z USA w Hongkongu; nałożyły też sankcje na organizacje pozarządowe z siedzibami w USA za wspieranie antyrządowych protestów w tym regionie – przekazało w poniedziałek chińskie MSZ.
02.12.2019

Chiny stworzyły największą na świecie grupę stoczniową

We wtorek Chiny formalnie utworzyły China Shipbuilding Group, spółkę określaną jako największego na świecie producenta statków. Powstanie grupy nastąpiło po tym, jak Pekin w zeszłym miesiącu zatwierdził połączenie dwóch największych stoczni w kraju, China State Shipbuilding Corp i China Shipbuilding Industry Co.
26.11.2019

Supertankowiec gigant Nave Electron sprzedany! (film,foto)

Navios Acquisition potwierdził sprzedaż tankowca giganta typu VLCC Nave Electron oraz przedstawił umowy czarterowe dwóch jednostek w najnowszym raporcie finansowym.
08.11.2019

Fuzja dwóch największych chińskich gigantów stoczniowych

China State Shipbuilding Corp i China Shipbuilding Industry Corp łączą się w celu utworzenia nowego wielkiego konglomeratu. Zdaniem ekspertów, znacznie przyspieszy to przemysł stoczniowy w kraju i zmieni sytuację geopolityczną w regionie. Łączne aktywa po fuzji przedsiębiorstw wyniosą 800 miliardów juanów (113 miliardów dolarów), z łączna sprzedażą 81 miliardów rocznie, co stanowi 21% globalnego udziału.
29.10.2019

Norwegian Spirit przejdzie kompleksową rewitalizację

Armator NorwegianCruise Line, innowator w branży światowych rejsów, w dniu dzisiejszym ogłosił, że statek NorwegianSpirit przejdzie kompleksowy remont w ramach programu NorwegianEdge®, który opracowano po to, by podkreślić zobowiązanie firmy do ciągłego podwyższania standardów w całej flocie.
29.10.2019

Chiny/ Wiceszef MSZ: jest postęp w rozmowach handlowych z USA

Chiny i USA poczyniły pewne postępy w rozmowach handlowych – poinformował we wtorek wiceszef chińskiego MSZ Le Yucheng na forum bezpieczeństwa Xianghshan w Pekinie. Ocenił też, że każdy problem da się rozwiązać, jeśli obie strony będą się wzajemnie szanować.
22.10.2019

Globar Container Terminals dołączyło do platformy cyfrowej TradeLens

Kanadyjski operator terminalowy Global Container Terminals (GCT) stał się członkiem platformy cyfrowej typu blockchain – TradeLens.
20.10.2019

Minister Gróbarczyk spotkał się w Londynie z szefem IMO oraz brytyjskim ministrem transportu

Minister Marek Gróbarczyk podczas wizyty w Londynie wziął udział w International Shipping Week, największej na świecie imprezie branży morskiej. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej spotkał się także z Sekretarzem Generalnym Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) Kitackiem Limem oraz brytyjskim ministrem transportu Grantem Shappsem.
13.09.2019

Szef MSZ Wielkiej Brytanii: Londyn chce ściślejszej więzi z Kanadą po brexicie

Wielka Brytania liczy na zacieśnienie więzi z Kanadą po wyjściu z UE, a oba kraje pracują nad zachowaniem ciągłości w stosunkach handlowych w razie brexitu bez umowy - powiedział we wtorek w Toronto szef brytyjskiej dyplomacji Dominic Raab.
07.08.2019

Niemcy przystąpiły do konwencji Hong Kong w sprawie bezpiecznego złomowania statków

Niemcy stały się najnowszym członkiem traktatu Międzynarodowej Organizacji Morskiej w sprawie bezpiecznego i ekologicznego złomowania statków. Traktat jest nazywany inaczej Konwencją Hong Kong.
21.07.2019

ONE odebrał siódmą magentę

Singapurski armator Ocean Network Express (ONE) odebrał kontenerowiec ONE Cygnus o ładowności 14 tys. TEU. Jednostka powstała w japońskiej stoczni Japan Marine United Corporation w Hiroshimie.
10.07.2019

Maersk przetestuje platformę cyfrową TradeLens w Rosji

Maersk zawarł porozumienie z rosyjskim Ministerstwem Transportu, w myśl którego TradeLens - cyfrowa platforma typu blockchain - zadebiutuje w Rosji.
12.06.2019

Reguły Hasko-Visbijskie w nowoczesnym transporcie morskim

Przewóz ładunku drogą morską niesie ze sobą doniosłe znaczenie w rozwoju światowych stosunków gospodarczych. Cechuje go przeważnie międzynarodowy charakter działania, realizacja w warunkach silnej konkurencji jak i w warunkach szczególnego ryzyka, które wynika bezpośrednio z zagrożeń na morzu. Różnorodność podmiotów uczestniczących w przewozie ładunku drogą morską wpływa tym samym na złożone stosunki prawne między nimi. Niezbędnym stało się unormowanie tak skomplikowanych powiązań na arenie międzynarodowej.
06.06.2019

Spectrum of the Seas zadebiutował w Chinach (wideo)

Spectrum of the Seas, najnowszy wycieczkowiec Royal Caribbean International, zadebiutował 3 czerwca w Chinach. Jednostka została specjalnie zaprojektowana na rynek tego kraju.
05.06.2019

Costa Cruises prezentuje Costa Firenze, nowy statek, ktory wyruszy w pierwszy rejs w październiku 2020 r.

Costa Firenze to nowy statek Costa Cruises, który ma zostać oddany do użytku w październiku 2020 r. Obecnie jest budowany w stoczni Fincantieri w Margherze (Włochy). Costa Firenze jest 135.500 tonowym statkiem, o pojemności ponad 5 200 gości; jest też siostrzanym statkiem Costa Venezia, który rozpoczął rejsy w Trieście 1 marca tego roku.
03.06.2019

Dwaj giganci kontenerowi dołączyli do platformy blockchain TradeLens

CMA CGM oraz Mediterranean Shipping Company (MSC) dołączą do TradeLens - cyfrowej platformy typu blockchain, którą budują do spółki Maersk i IBM. Dzięki temu na platformie będą dostępne dane na temat prawie połowy globalnego transportu kontenerowego.
28.05.2019

Wielki pożar w tajskim porcie. Ponad 130 osób trafiło do szpitala (foto, wideo)

W tajskim porcie Laem Chabang doszło w sobotę do wielkiego wybuchu pożaru. Ogień ogarnął wiele towarów, w tym chemikalia i zmusił władze portu do zamknięcia trzech nabrzeży i ewakuacji wszystkich pracowników.
26.05.2019

Raport: Wyniki oraz perspektywy rozwoju globalnego rynku morskich przewozów kontenerowych

Zgodnie z szacunkami wzrost światowego rynku kontenerowego w 2018 roku wyniósł 4,6% (rok do roku), co oznacza przewozy na poziomie 154,8 mln TEU (ekwiwalent kontenera o długości 20 stóp). Najbardziej aktywnymi obszarami rynku były azjatyckie przewozy wewnętrzne (41,6 mln TEU), przewozy transpacyficzne (18,7 mln TEU) oraz transatlantyckie (12,8 mln TEU). Wzrost przewozów przełożył się również na obroty przeładunkowe morskich portów kontenerowych, które wyniosły 790 mln TEU (+4,7%) w 2018 roku. W kolejnych latach oczekiwany
14.05.2019

Raport: Unia powinna dać azjatyckim stoczniom złomującym możliwość wejścia na swoją listę zatwierdzonych zakładów

Unia Europejska powinna dać azjatyckim stoczniom "uczciwą szansę" wejścia na swoją listę zatwierdzonych zakładów - czytamy w raporcie Stowarzyszenia Armatorów Wspólnoty Europejskiej (ECSA).
07.05.2019

PGNiG zakupiło kolejny ładunek typu spot amerykańskiego LNG

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo planuje odbiór najbliższej dostawy 3 kwietnia 2019 roku w Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu.
01.04.2019

„Ten rejs pokazał światu, jaka jest Polska” - opowieści prosto z Daru Młodzieży (wideo)

Wielka morska przygoda „Daru Młodzieży” i jego załogi dobiegła końca. Żaglowiec, po 313 dniach, wrócił do Gdyni z Rejsu Niepodległości. W tym czasie opłynął glob, odwiedził 23 porty na całym świecie i przemierzył ponad 36 tysięcy mil morskich. Białą Fregatę witały setki osób. Było radośnie, hucznie i uroczyście. Specjalnie dla was, rozmawialiśmy z członkami załogi najpiękniejszego polskiego żaglowca. Zobaczcie, jak wyglądał Rejs Niepodległości od kuchni!
29.03.2019

Fundacja LOTOS przywita w Gdyni załogę Daru Młodzieży

W ciągu 10 miesięcy opłynął kulę ziemską. Pokonał 33 tysiące mil morskich i zawinął do 23 portów w kilkunastu krajach świata. Przez jego pokład przewinęło się prawie tysiąc młodych ludzi. O Białej Fregacie zrobiło się głośno na całym świecie, teraz czas na wielkie przywitanie. Już w czwartek 28 marca Dar Młodzieży zacumuje w Gdyni. Przywitają go mieszkańcy, przedstawiciele władz i Marynarka Wojenna. W wydarzeniu weźmie też udział Fundacja LOTOS, która wspierała Rejs Niepodległości.
27.03.2019

Dar Młodzieży wraca do domu

Na morzu spędzili ponad 10 miesięcy. W tym czasie opłynęli ziemski glob i odwiedzili 23 porty na całym świecie. Kończy się wielka morska przygoda „Daru Młodzieży” i jego załogi. Już za 3 dni, w czwartek 28 marca, żaglowiec wróci do Gdyni z Rejsu Niepodległości. Z tej okazji w naszym mieście odbędzie się sporo atrakcji. Oficjalne powitanie Białej Fregaty rozpocznie się o godz. 11.00. W uroczystości wezmą udział m.in. przedstawiciele władz centralnych, przedstawiciele władz miasta, Marynarka Wojenna czy przedstawiciele i stu
25.03.2019

Katastrofa ekologiczna na Wyspach Salomona. Z osiadłego na mieliźnie statku wycieka ropa

Potwierdziły się obawy przed katastrofą ekologiczną w pobliżu wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO East Rennell. 5 lutego osiadł tam na mieliźnie masowiec Solomon Trader a urzędnicy potwierdzili w tym tygodniu wyciek 60 ton ciężkiego oleju napędowego z jednostki.
03.03.2019

GasLog zakończył 2018 rok z rekordowym wynikiem finansowym

Grecki armator gazowców LNG GasLog zakończył 2018 rok z rekordowym wynikiem finansowym, dzięki dobrym przychodom z kontraktów spotowych.
14.02.2019

Turcja siódmym krajem, który ratyfikował konwencję Hong Kong 2009

Turcja jako pierwszy z pięciu największych krajów złomujących jednostki podpisała konwencję Hong Kong 2009 o bezpiecznej i ekologicznej rozbióce statków.
03.02.2019

W Indonezji zatonął statek do układania podmorskich rurociągów i kabli

Poważny wypadek na indonezyjskich wodach Cieśniny Singapurskiej. Na jednym z najbardziej ruchliwych handlowych szlaków żeglugowych zderzyły się dwie jednostki. Jedna z nich zatonęła.
15.01.2019

Określono nowe gatunki inwazyjne groźne dla środowiska UE

Niewystępujące dotąd w Europie gatunki, m.in. ryb, raki czy wiewiórkę - zaliczono do najgroźniejszych inwazyjnych gatunków obcych, które mogą zagrozić przyrodzie UE. Większość pochodzi ze strefy tropikalnej, w Polsce miałyby małe szanse na przetrwanie - ocenia biolog z IOP PAN w Krakowie.
12.01.2019

Dar Młodzieży w sobotę wyruszy do Los Angeles

Żaglowiec "Dar Młodzieży" odbywający rejs dookoła świata dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dotarł do portu w San Francisco, przepływając pod słynnym mostem Golden Gate - przekazała PAP Monika Mostowska, wiceprezes Pallotyńskiej Fundacji Misyjnej Salvatti.pl.
21.12.2018

Dar Młodzieży w San Francisco. Przepłynął pod jednym z najsłynniejszych mostów świata (wideo)

Dar Młodzieży w San Francisco. Polska fregata dotarła tam we wtorek, a w środę przepłynęła pod jednym z najsłynniejszych mostów świata – Golden Gate Bridge. Zachodnie wubrzeże Stanów Zjednoczonych to 16. port na traie Rejsu Niepodległości.
20.12.2018

Dar Młodzieży w San Francisco

Najpiękniejszy polski żaglowiec, który opływa świat dookoła z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości już 18 grudnia dotrze do Stanów Zjednoczonych. San Francisco jest szesnastym portem Rejsu Niepodległości.
17.12.2018

Pierwszy inteligentny rudowiec przekazany armatorowi

Jak informuje DNV GL - pierwszy na świecie "inteligentny" rudowiec (iVLOC - intelligent very large ore carrier), sklasyfikowany przez DNV GL, został dostarczony przez Shanghai Waigaoqiao Shipyard armatorowi China Merchants Energy Shipping Company. Nowa jednostka otrzymała nazwę Pacific Vision a operatorem statku został Hong Kong Ming Wah Shpg Co Ltd.
03.12.2018

WMO: Ostatnie cztery lata najcieplejsze w historii, rok 2018 na czwartym miejscu

Rok 2018 był czwartym najcieplejszym rokiem w historii – ogłosiła Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Raport WMO zawiera jednoznaczny przekaz: ocieplenie klimatu nadal postępuje, a jego konsekwencje dla planety i ludzi pogłębiają się.
01.12.2018

Już niedługo Chiny skończą złomować zagraniczne statki

Chiny planują wprowadzenie zakazu złomowania zagranicznych jednostek w swoich stoczniach od początku 2019 roku.
12.11.2018

MGMiŻŚ: Święto odzyskania niepodległości w Japonii. Dar Młodzieży płynie do Osaki

Najsłynniejszy polski żaglowiec Dar Młodzieży, który opływa świat dookoła w Rejsie Niepodległości z 1000 młodych Ambasadorów na pokładzie po prawie pół roku podróży po morzach i oceanach zmierza do Japonii.
29.10.2018

Zmieniona trasa Daru Młodzieży - statek zawinie do Hongkongu

Na stronie Rejsu Niepodległości pojawił się wczoraj komunikat o zmienionej trasie Daru Młodzieży. Jak czytamy: "To już potwierdzone! Kolejnym portem na trasie Rejsu Niepodległości będzie Hong Kong, jednocześnie odwołane zostaje wejście do Szanghaju. Z Hong Kongu ruszamy w dalszą podróż zgodnie z planem, czyli suniemy do Osaki. Nasza wizyta w Hong Kongu planowana jest w dniach 26-29.10.2018".
26.10.2018

W środę otwarcie najdłuższego na świecie mostu nad wodą. Ma 55 km (wideo)

Mierzy w sumie 55 km, a do jego wykonania przez 9 lat zużyto 420 tys. ton stali. Wystarczyłoby to do wybudowania 60 Wież Eiffla. Mowa o połączeniu autostradowym między Hongkongiem a Makau i Zhuhaiem na południu Chin. To najdłuższy na świecie most nad wodą. W środę przeprawa zostanie otwarta dla ruchu.
22.10.2018

MV Werften położyła stępkę pod pierwszy statek „klasy globalnej” dla armatora Dream Cruises

W zeszłym tygodniu w niemieckiej stoczni MV Werften odbyła się ceremonia położenia stępki pod przyszły okręt flagowy armatora Dream Cruises. Jednostka o tonażu 204 tys. ton i 2,5 tys. kabinach będzie największym wycieczkowcem kiedykolwiek wybudowanym w Niemczech.
14.09.2018

94 organizacje dołączyły do platformy handlowej Maerska i IBM

Maersk przyznał w czwartek, że już 94 firm i organizacji dołączyło stworzonej razem z IBM platformy handlowej o globalnym zasięgu, która miałaby przyspieszyć handel i zaoszczędzić miliardy dolarów.
09.08.2018

Angielskie orzecznictwo morskie w 2017 r. – wybrane zagadnienia

Zanim przejdziemy do omówienia kluczowych orzeczeń roku 2017, jedna ważna uwaga interpretacyjna. Pisząc „orzecznictwo angielskie” – należy pamiętać, iż obejmuje ono, niezależnie od swoich „lokalnych”, daleko często idących, rozbieżności szeroką gamę „common law jurisdictions” Anglii, Walii, Singapuru, Australii, Hongkongu czy wreszcie Kanady i USA.
03.08.2018

Młodzi innowatorzy spotykają się w Gdyni

Najzdolniejsi młodzi naukowcy z całego świata przyjechali do Gdyni. Od wtorku aż do niedzieli w mieście będą odbywać się targi MILSET Expo Sciences Europe. Po raz pierwszy w Polsce pojawiła się czołówka blisko trzystu innowacyjnych twórców z branży biologicznej, chemicznej i medycznej.
18.07.2018

Dachser w Polsce zwiększa przychody o 17%

Spółka Dachser Polska, należąca do grupy globalnego operatora logistycznego, w 2017 r. przetransportowała blisko 1,36 mln przesyłek o łącznej masie 492 tys. ton, czyli odpowiednio o 14% i 10% więcej niż w 2016 r. W efekcie firma osiągnęła w ubiegłym roku przychody w wysokości 389,8 mln zł, co oznacza wzrost o 17%.
17.07.2018

Naruszenie umowy („breach of contract”) w świetle prawa angielskiego

Przypadki naruszenia umowy („breach of contract”) zarówno te przewidziane w umowie, jak i te powstałe w związku z realizacją danego zobowiązania umownego, są elementem składowym codziennego obrotu morskiego. Aczkolwiek nagminność występowania tego pojęcia, wcale nie przekłada się na jego powszechne, prawidłowe rozumienie.
16.07.2018

Dachser: 26 nowych połączeń morskich w 2018 r.

Dachser, globalny operator logistyczny oraz europejski lider w transporcie drobnicowym, uruchomi w tym roku 26 nowych linii przewozów drobnicy morskiej (LCL). Dodatkowo firma zwiększy częstotliwość sześciu połączeń - z wysyłek co dwa tygodnie do cotygodniowych.
04.07.2018

Chiny nie będą więcej centrum złomowania dla całego świata

Chiny potwierdziły swoje poprzednie plany i od początku 2019 roku wprowadzą zakaz złomowania zagranicznych jednostek w swoich stoczniach.
01.07.2018

Unijni armatorzy złomują mniej statków w Indiach

Złomowanie statków na hinduskiej plaży Alang osłabło w ostatnim kwartale – wynika z danych ECSA, unijnej federacji armatorów.
28.05.2018

Chiny planują wprowadzenie zakazu złomowania zagranicznych statków

Chiny planują wprowadzenie zakazu złomowania zagranicznych jednostek w swoich stoczniach od początku 2019 roku.
08.05.2018

Wärtsilä zaprojektuje nowoczesny holownik dla PSA Marine

Wärtsilä zaprojektuje i wyposaży nowoczesny holownik portowy dla PSA Marine – wiodącego dostawcy usług morskich i portowych w Porcie Singapur. Jednostka, która powstanie w stoczni należącej do Grupy PaxOcean, będzie napędzana głównie paliwem LNG. Holownik ma rozpocząć pracę w Singapurze w połowie przyszłego roku.
08.05.2018

Dwa pływające doki dotarły do Damen Shiprepair Curaçao (foto, wideo)

Po 26-dniowym rejsie przez Północny Atlantyk, dwa pływające doki dotarły do ​​Damen Shiprepair Curaçao (DSCu) na południowych Karaibach. Doki zostały dostarczone przez ciężarowca Xin Guang Hua pływającego pod banderą Hong Kongu.
07.05.2018

Kolejny kraj chce podpisać konwencję Hong Kong 2009 w sprawie złomowania statków

Indie są kolejnym krajem, który chce podpisać konwencję Hong Kong 2009. Członkowie konwencji zobowiązują się do dbania o prawa pracowników i środowisko w procesie złomowania statków. Ma to ukrócić praktyki na hinduskich plażach w Alang.
26.04.2018

Ruszyły szkolenia przed Rejsem Niepodległości

Za 32 dni rozpocznie się wielka morska wyprawa, w której wezmą udział. Teraz solidnie się do niej przygotowują. W Gdyni rozpoczęły się szkolenia dla uczestników Rejsu Niepodległości. Podczas zajęć uczą się m.in. zasad udzielania pierwszej pomocy, czy technik ratunkowych. Młodzi ludzie odliczają też już dni do rejsu.
18.04.2018

Alphaliner: 2017 rok pod znakiem wzrostu przeładunków w największych portach świata

Połączone przeładunki 110 największych protów świata wzrosły o 6,1 proc. w 2017 roku. To zasługa globalnego ożywienia gospodarczego w tamtym okresie.
04.04.2018

Stulecie niepodległości uczczą w morskim stylu

Cztery rejsy, pięć różnych tras i niezwykłe przygody, a wszystko dla uczczenia stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Z okazji tej ważnej rocznicy przygotowywane są te bliższe i te dalsze morskie wyprawy. W maju z Gdyni wystartują trzy z nich: Rejs Niepodległości, rejs „Do granic Niepodległej” i wyprawa „Śladami Biało-Czerwonej”. Z kolei w czerwcu do naszego miasta zawitają uczestnicy „Sail for Independence”. To rejs, w którym biorą udział przedstawiciele czterech krajów nadbałtyckich, w tym Polski. Morską przygo
26.03.2018

Ponad 70 000 t kanadyjskiego węgla w Porcie Gdynia. Trwa rozładunek (foto, wideo)

Kanadyjski węgiel koksujący w gdyńskim porcie. 74 800 t tego surowca przypłynęło do Morskiego Terminalu Masowego Gdynia we wtorek wieczorem. Obecnie przy Nabrzeżu Holenderskim trwa rozładunek.
23.03.2018

100 dni do Rejsu Niepodległości

Niezwykła morska wyprawa „Daru Młodzieży” zbliża się wielkimi krokami. Już za sto dni wypłynie on z Gdyni i ruszy w Rejs Niepodległości dookoła świata. W morzu spędzi 10 miesięcy i pokona 33 tysiące mil morskich. W tym czasie będzie pływającą wizytówką zarówno Polski, jak i Gdyni. A na pokład zabierze m.in. 400 młodych ludzi, którzy kochają morze i chcą stać się częścią tej wielkiej przygody.
09.02.2018

Śmiertelny wypadek na trasie regat Volvo Ocean Race

Jacht biorący udział w wyścigu Volvo Ocean Race zderzył się ze statkiem rybackim. Zginął jeden z rybaków.
22.01.2018

Zwłoka w płatności „hire” a prawo odstąpienia od umowy czarteru na czas – analiza sprawy „The Spar Capella”. Część II

W pierwszej części artykułu przedstawiliśmy stan faktyczny sprawy The Spar Capella oraz zasygnalizowaliśmy węzłowe problemy prawne, które na tym tle powstały.
13.01.2018

Zwłoka w płatności „hire” a prawo odstąpienia od umowy czarteru na czas – analiza sprawy „The Spar Capella”. Część I

U podstaw umowy czarteru na czas („time charter”) leży, z jednej strony, obowiązek armatora oddania czarterującemu do dysponowania statku obsadzonego załogą na oznaczony czas, zaś z drugiej strony – obowiązek czarterującego do płacenia armatorowi opłaty czarterowej („hire”) za okres, w którym statek znajduje się w dyspozycji czarterującego.
02.01.2018

Indie chcą podpisać konwencję Hong Kong 2009 w sprawie złomowania statków

Indie są kolejnym krajem, który chce podpisać konwencję Hong Kong 2009. Członkowie konwencji zobowiązują się do dbania o prawa pracowników i środowisko w procesie złomowania statków. Ma to ukrócić praktyki na hinduskich plażach w Alang.
14.12.2017

Katamaran solarny SOLLINER Produktem roku 2017

Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., partner strategiczny organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego konkursu Dobry Wzór 2017 przyznała nagrodę specjalną w kategorii Produkt Roku. Laur dla najbardziej innowacyjnego polskiego produktu otrzymał katamaran solarny SOLLINER, zaprojektowany i wyprodukowany przez gdańską spółkę Green Dream Boats. Dodatkowe wyróżnienie otrzymały Zakłady Porcelany Stołowej „Karolina” za serwis porcelanowy do kawy i herbaty Czaj marki ZACZYN.
27.10.2017

Filipiny: zatonął statek handlowy, dziesięciu marynarzy zaginionych

U wschodnich wybrzeży Filipin zatonął nad ranem statek handlowy z 26-osobową załogą na pokładzie. 16 marynarzy uratowały przepływające obok miejsca zatonięcia inne jednostki. Los pozostałych 10 pozostaje nieznany. Jednostka zarejestrowana była w Hong Kongu.
14.10.2017

Wyścig Volvo Ocean Race 2017-2018 tuż tuż

Regaty Volvo Ocean Race to jedna z najważniejszych imprez żeglarskich na świecie. Co trzy lata załogi toczą morderczy bój z morskim żywiołem, zawijając do portów na kilku kontynentach. W najbliższej edycji tego wyścigu żeglarze popłyną nową trasą. 11 października w Alicante zostanie otwarte miasteczko regatowe.
11.10.2017

Pierwsze na świecie perły z certyfikatem MSC

Australijskie Stowarzyszenie Producentów Pereł (Pearl Producers Association, PPA) jako pierwsza organizacja poławiaczy naturalnych pereł na świecie uzyskała certyfikat MSC (Marine Stewardship Council).
08.09.2017

Ochrzczono kolejny gigantyczny kontenerowiec. Statek będzie regularnie zawijał do Gdańska

Chrzest OOCL Japan. Uroczystość nadania imienia jednostce odbyła się w piątek w stoczni Samsung Heavy Industries w Korei Południowej. To trzeci gigantyczny kontenerowiec we flocie OOCL (Orient Overseas Container Line). Statek, podobnie jak jego siostrzane jednostki, będzie pływał w serwisie LL1, łączącym porty Dalekiego Wschodu z Gdańskiem.
04.09.2017

Takich kontenerowców jeszcze nie było. Padnie kolejny rekord?

CMA CGM planuje budowę 9 kontenerowców o pojemności 22 000 TEU, które gdyby powstały, byłyby największe na świecie. To na razie plotka, jednak armator nie zaprzecza tym doniesieniom, ani ich nie dementuje.
04.08.2017

Udany wtorek dla polskich żeglarek

Podczas wtorkowej rywalizacji w ramach regat Volvo Gdynia Sailing Days oglądaliśmy dalsze zmagania juniorów w klasie Laser Radial. Było na co popatrzeć. Wiktoria Gołębiowska obroniła pozycję liderki klasyfikacji generalnej Mistrzostw Europy juniorów. Z kolei , Wiktoria Lehmann wskoczyła na pozycję liderki rozgrywek w kategorii do lat 16.
13.07.2017

Ekspert o stosunkach Polski z Chinami: osiągnęliśmy dużo

Wiceprezes Towarzystwa Azji i Pacyfiku dr Marceli Burdelski w rozmowie z PAP dobrze ocenił rozwój polsko-chińskiej współpracy gospodarczej i politycznej. Podkreślił jednocześnie wiele braków po stronie naszego kraju.
09.07.2017

Prawnicy na Jedwabnym Szlaku

Chiny – Hong Kong – Polska wobec inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku. Pod takim tytułem zorganizowana została konferencja w Gdańsku w dniu 29 czerwca 2017 r. W Olivia Business Centre spotkali się prawnicy reprezentujący Okręgową Izbę Radców Prawnych w Gdańsku, którzy zostali wsparci przez Biuro Gospodarcze i Handlu Hong Kongu w Berlinie, Biuro Konsultacyjne Rady Handlu i Rozwoju Hongkongu w Warszawie, HSBC Bank Polska S.A., Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Olivia Business Centre w Gdańsku oraz Praco
03.07.2017

Dania podpisała konwencję Hong Kong 2009 w sprawie złomowania statków

Dania jest siódmym krajem, który podpisał konwencję Hong Kong 2009. Członkowie konwencji zobowiązują się do dbania o prawa pracowników i środowisko w procesie złomowania statków.
29.06.2017

OOCL Hong Kong - największy kontenerowiec świata w terminalu DCT

OOCL Hongkong już w DCT. Największy kontenerowiec świata zacumował w środę przy nabrzeżu T2. Na pokładzie jednostki, która odbywa obecnie dziewiczy rejs, zmieści się 21 413 kontenerów 20-stopowych.
28.06.2017

OOCL Hong Kong - największy kontenerowiec świata w terminalu DCT

OOCL Hongkong już w DCT. Największy kontenerowiec świata zacumował w środę przy nabrzeżu T2. Na pokładzie jednostki, która odbywa obecnie dziewiczy rejs, zmieści się 21 413 kontenerów 20-stopowych.
28.06.2017

Do Gdańska zawinął największy kontenerowiec świata. Byliśmy na pokładzie (foto, wideo)

OOCL Hongkong już w DCT. Największy kontenerowiec świata zacumował w środę przy nabrzeżu T2. Na pokładzie jednostki, która odbywa obecnie dziewiczy rejs, zmieści się 21 413 kontenerów 20-stopowych.
28.06.2017

Do Gdańska w środę przypłynie największy kontenerowiec świata

OOCL Hong Kong w terminalu DCT. Zmieniiła się godzina zawinięcia statku. Największy kontenerowiec świata spodziewany jest w Gdańsku w środę około godziny 14:00. Pojemność tego statku to 21 413 TEU (kontenerów 20-stopowych).
26.06.2017

Konferencja Krajowej Izby Gospodarki Morskiej

1 czerwca siedziba Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. przemieniła się w swoiste centrum międzynarodowego biznesu, gdyż właśnie tutaj odbywała się konferencja „Maritime Sector – possibilities for business expansion for the Polish companies on the Asian markets”.
02.06.2017

5 statków jednocześnie w gdańskim Naftoporcie. Zajęte były wszystkie stanowiska (foto,wideo)

Niecodzienna sytuacja w gdańskim Naftoporcie. W piątek przy wszystkich stanowiskach zacumowane było 5 tankowców. Jak poinformował Andrzej Brzózka, członek zarządu Naftoportu, spółka jest przygotowana na takie okoliczności i wywiązuje się bez zakłóceń z realizacji zapotrzebowania.
28.05.2017

Największe kontenerowce świata raz w tygodniu będą wpływały do gdańskiego portu (foto, wideo)

CSCL Arctic Ocean w terminalu kontenerowym DCT. Jeden z największych kontenerowców na świecie o pojemności około 19 000 TEU zacumował przy nabrzeżu T2 we wtorek wieczorem. Jednostka dotarła do gdańskiego portu w ramach rozpoczętej właśnie współpracy z Ocean Alliance – największym aliansem kontenerowym świata. Pozostanie tam do czwartku.
18.05.2017

Kolejny gigant kontenerowy na wodzie. Niedługo zobaczymy go w Polsce

W miniony weekend hongkoński armator OOCL ochrzcił swój najnowszy kontenerowiec o ładowności 21,413 TEU. Jednostka otrzymała nazwę Hong Kong i z miejsca stała się jedną z największych na świecie, obok Madrid Maerska oraz Triumph MOL-u.
15.05.2017

Poznajmy największe porty i terminale kontenerowe z każdego kontynentu: Azja, cz. 1 (foto)

Wraz z rozwojem popularności przewozu drobnicy w kontenerach na świecie pojawiło się mnóstwo terminali przeznaczonych tylko do obsługi tych ładunków. Dziś przyjrzymy się światowym liderom z Azji. Przez ostatnie 20 lat to porty z tego regionu stały się największymi światowymi centrami przeładunku kontenerów, dzięki szybkiemu rozwojowi azjatyckich tygrysów.
04.04.2017

Dachser otwiera nowe biura w regionie Azji i Pacyfiku

Dachser, jeden z największych globalnych operatorów logistycznych, otworzył nowe biura w Wietnamie, Hongkongu i Bombaju. Intensywna ekspansja w Azji jest jednym z kluczowych założeń strategii rozwoju międzynarodowego przedsiębiorstwa.
04.11.2016

Port Gdańsk na CILF (China International Logistics and Transportation Fair)

Targi logistyczno-transportowe CILF (China International Logistics and Transportation Fair) oraz podpisanie listu intencyjnego z największym portem prowincji Guangdong - Guangzhou, były głównymi powodami wizyty przedstawicieli zarządu Port Gdańsk w Chinach. Wpisuje się ona także w ideę reaktywacji Jedwabnego Szlaku jako strategicznego chińskiego projektu ekonomicznego.
18.10.2016

Obowiązkowa weryfikacja wag kontenerów – skutki zmian Konwencji SOLAS w praktyce

W dn. 1 lipca 2016 r. weszły w życie zmiany Konwencji o bezpieczeństwie życia na morzu (SOLAS) wprowadzające wymogi weryfikacji wagi kontenerów przed załadowaniem ich na statek. W związku z faktem, iż temat ważenia kontenerów jest tematem, któremu wciąż poświęca się dużo uwagi na forum właściwie wszystkich międzynarodowych organizacjach morskich, w niniejszym artykule pragniemy zwrócić uwagę na skutki, jakie zmiana Konwencji wywołuje w praktyce branży morskiej.
17.10.2016

Maersk stanął w obronie kontrowersyjnych stoczni złomujących w Indiach

Jeden z największych koncernów żeglugowych – A.P. Moller-Maersk – ma zamiar wspierać stocznie złomujące z hinduskiej plaży Alang, by bronić praw pracujących tam osób. I to pomimo słabych standardów bezpieczeństwa w tamtych zakładach.
17.10.2016

Dziękujemy za wysłane grafiki.