• <

Pierwsze na świecie perły z certyfikatem MSC

pc/MSC

08.09.2017 13:11 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Pierwsze na świecie perły z certyfikatem MSC
Pierwsze na świecie perły z certyfikatem MSC - GospodarkaMorska.pl

Australijskie Stowarzyszenie Producentów Pereł (Pearl Producers Association, PPA) jako pierwsza organizacja poławiaczy naturalnych pereł na świecie uzyskała certyfikat MSC (Marine Stewardship Council).

„W Australii poławiamy perły z perłopławów od ponad 50 lat. Zarządzanie zasobami morskimi w sposób zrównoważony od zawsze stawialiśmy w sercu naszego biznesu. Dzisiaj posiadając certyfikat MSC, możemy dowieść, że nasze praktyki prowadzimy w zrównoważony sposób. Cieszymy się, że nasze rybołówstwo zostało ocenione zgodnie z najbardziej uznanym na świecie, opartym na naukowych podstawach Standardem Rybołówstwa MSC i zostało uznane za zrównoważone” – mówi Aaron Irving, Prezes PPA.

Rybołówstwo, poławiające głównie w rejonie Eighty Mile Beach, w Zachodniej Australii, działa od ponad 150 lat i jest jedynym na świecie tego typu rybołówstwem pozyskującym naturalne perły. Rybacy uczestniczą w niezależnym projekcie certyfikacji Rządu Stanowego Zachodniej Australii, umożliwiającym wszystkim organizacjom rybackim i łowiskom w Zachodniej Australii certyfikację zgodnie ze Standardem Zrównoważonego Rybołówstwa MSC.

„Poławiacze pereł z Zachodniej Australii jako pierwsi na świecie otrzymali certyfikat MSC. Mięso perłopławów może być oznaczone od teraz niebieskim certyfikatem MSC i liczymy, że znakiem tym oznaczone będzie również macica perłowa i perły na kluczowych rynkach w regionie.” –mówi Anne Gabriel, Dyrektor Programu MSC w Oceanii.

Obrót rybołówstwa poławiającego perły wynosi około 80-100 milionów dolarów australijskich rocznie i jest to drugie co do wartości rybołówstwo w Zachodniej Australii, mające znaczący udział w krajowej gospodarce.

„Nasze rybołówstwo ma duże znaczenie dla gospodarki Zachodniej Australii, a nasze produkty można znaleźć od Australii po Japonię, Hong Kong, USA i Europę. Chcemy od razu zacząć korzystać z niebieskiego znaku MSC dla mięsa ostryg, ponieważ jego wiarygodność, surowe wymogi i identyfikowalność cieszą się uznaniem na rynkach azjatyckich.” – dodaje Guy Leyland, Koordynator Projektu MSC dla Rady Przemysłu Rybnego Zachodniej Australii (Western Australia Fishing Industry Council, WAFIC).

Coraz liczniejsi konsumenci poszukują poświadczenia, że ich ulubione marki kierują się zasadami zrównoważonego rozwoju – niezależnie od tego czy chodzi o odzież, jedzenie, czy też biżuterię.  MSC pozwala markom udowodnić, że rzeczywiście działają w sposób zrównoważony. Jest to możliwe dzięki niezależnej ocenie w procesie oceny wg. Standardu MSC.

Połowy pereł dołączają do 313 rybołówstw z certyfikatem MSC na świecie, którego wyładunki stanowią około 12% dziko żyjących ryb i owoców morza. Zachodnioaustralijskie perłopławy są jednym z ponad 20 gatunków z certyfikatem MSC poławianych w Australii.

Rybołówstwo podlega niezależnej ocenie prowadzonej przez niezależnych audytorów zgodnie ze Standardem Rybołówstwa MSC, który opiera się na trzech głównych zasadach: stan zasobów łowiska, wpływ na środowisko morskie oraz zarządzanie rybołówstwem. Transparentny i włączający interesariuszy proces oceny zazwyczaj trwa 12-18 miesięcy.

Certyfikowane przez MSC łowiska są stale monitorowane i przechodzą coroczne audyty kontrolne, podlegają również ponownej ocenie co 5 lat. Od 2000 roku rybołówstwa z certyfikatem MSC wdrożyły ponad 1200 usprawnień w zakresie praktyk połowowych oraz zarządzania w odniesieniu do ochrony środowiska.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39625,00 $ tona 0,13% 19 paź
 Cynk 3706,00 $ tona -2,83% 19 paź
 Aluminium 3175,00 $ tona -0,13% 19 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.