• <
urząd_morski_gdynia_2021

Minister Gróbarczyk spotkał się w Londynie z szefem IMO oraz brytyjskim ministrem transportu

pc/MGMiŻŚ

13.09.2019 05:00 Źródło: własne
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Minister Gróbarczyk spotkał się w Londynie z szefem IMO oraz brytyjskim ministrem transportu
Minister Gróbarczyk spotkał się w Londynie z szefem IMO oraz brytyjskim ministrem transportu - GospodarkaMorska.pl

Minister Marek Gróbarczyk podczas wizyty w Londynie wziął udział w International Shipping Week, największej na świecie imprezie branży morskiej. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej spotkał się także z Sekretarzem Generalnym Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) Kitackiem Limem oraz brytyjskim ministrem transportu Grantem Shappsem.

Podczas spotkania z Sekretarzem Generalnym IMO minister Gróbarczyk zapowiedział, że w ciągu najbliższych dwóch lat Polska przedstawi na forum IMO szereg propozycji związanych z rozwojem edukacji morskiej. Będą to w pierwszej kolejności nowe ramy kwalifikacji dla oficerów IT na statkach. Jak podkreślał minister jest to zawód przyszłości, który odpowie na globalne wyzwania żeglugi morskiej. – Przeciwdziałanie piractwu cyfrowemu, zarządzanie statkami bezzałogowymi czy Internet rzeczy w nawigacji to tematy, z którymi już dzisiaj muszą mierzyć się marynarze – zaznaczył minister podczas spotkania.

Polska dołączy także do programu pomocy technicznej państwom rozwijającym się i będzie kontynuować wsparcie dla rozwoju szkolnictwa morskiego w Angoli i Senegalu.

Współpraca z Wielką Brytanią po Brexicie

Rozwój wymiany handlowej i transport towarów pomiędzy Polską a Wielką Brytanią był z także tematem rozmów z brytyjskim ministrem transportu Grantem Shappsem.

– Wielka Brytania to jeden z naszych największych partnerów handlowych. Eksport towarów osiąga wartość 58 miliardów złotych i stale rośnie. Wartość importu do Polski to ponad 23 miliardy. Dlatego tak ważne jest, aby Brexit nie wpłynął negatywnie na eksport polskich towarów na Wyspy Brytyjskie – podkreślał minister Gróbarczyk. Z kolei brytyjski minister podkreślał, że Wielka Brytania z uznaniem patrzy na polski wzrost gospodarczy, w tym na rozwój gospodarki morskiej i starania podjęte przez polski rząd w ostatnich czterech latach. Minister Shapps zainteresował się również specustawą o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych.

Bezumowny Brexit spowoduje znaczne opóźnienie w przepływie towarów pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską, co w sposób szczególny dotknie ruch ciężarówek na linii Dover-Calais. Według dokumentu brytyjskiego ministerstwa transportu opóźnienie dla towarów i pojazdów w Dover może wynosić dwa dni, a średni czas oczekiwania na odprawę wyniesie półtora dnia. Utrudnienia w transporcie drogowym stanowią szansę na przejęcie części obrotu towarowego przez transport morski, w szczególności przez sektor połączeń kontenerowych typu short-sea.

Pod koniec sierpnia brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział przeznaczenie 30 milionów funtów na wsparcie portów brytyjskich w zakresie utrzymania wydajności po Brexicie, w tym na przeprowadzenie drobnych inwestycji infrastrukturalnych.

W ramach londyńskiego spotkania branży morskiej minister Marek Gróbarczyk odbył rozmowy z brytyjskimi operatorami portowymi zainteresowanymi programem rozwoju polskich portów morskich. Poruszono tematy budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu, portu zewnętrznego w Gdyni i portu centralnego w Gdańsku. Minister wyjaśniał, że polski parlament uchwalił specustawę portową, która ułatwi nowe inwestycje. Szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zachęcał brytyjskich inwestorów do zainteresowania się rozbudową portów w Polsce. – Dostrzegłem duże zainteresowanie inwestycjami w polskich portach – stwierdził minister Gróbarczyk.

Minister Marek Gróbarczyk był gościem honorowym tegorocznej edycji London International Shipping Week jako jeden z liderów mających wpływ na branżę morską. Oprócz spotkań z inwestorami i ministrami z Wielkiej Brytanii, Norwegii, Cypru, Hong Kongu i Bahrajnu, rozmawiał także z Księżniczką Królewską Anną, która jest patronką Maritime UK.
 

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39925,00 $ tona -0,79% 1 gru
 Cynk 3295,00 $ tona -1,58% 1 gru
 Aluminium 2669,00 $ tona 1,33% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.