• <

Już 1600 członków z 66 krajów w Offshore Doubles

02.12.2020 11:26 Źródło: PZŻ
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Już 1600 członków z 66 krajów w Offshore Doubles
Już 1600 członków z 66 krajów w Offshore Doubles - GospodarkaMorska.pl
fot. Cezary Spigarski

1600 członków z 66 krajów liczy sobie aktualnie stowarzyszenie Offshore Doubles zajmujące się promocją i organizacją nowej olimpijskiej konkurencji żeglarskiej. Na igrzyskach w Paryżu zadebiutuje dwuosobowa offshorowa formuła mix (damsko-męska).

Offshore Doubles jest dla każdego zainteresowanego żeglowaniem w formule double-handed, od par i przyjaciół żeglujących w regatach weekendowych, po olimpijczyków. Obecnie na świecie jest ponad 5000 jachtów ścigających się w formule dwuosobowej, do tego kilka tysięcy różnego rodzaju łódek skupionych w różnych flotach, które mają potencjał do rywalizacji w klasie Offshore Mixed Doubles. Jest zatem duży potencjał do rozwoju. Stowarzyszenie prowadzi szeroko zakrojoną działalność promocyjną, ściśle też współpracuje też z World Sailing. Wiemy już, że na igrzyskach w Paryżu o bezpieczeństwo żeglugi zadba Marynarka Wojenna Francji. Szacuje się też, że koszty organizacji regat w tej klasie będą niższe od innych konkurencji żeglarskich.

Na chwilę obecną nie wiadomo na jakich łódkach toczyć się będzie rywalizacja w Paryżu. Trwają konsultacje, ale – jak wynika z rozmów z żeglarzami – większość z nich nie postrzega tego jako problem. Jachty na regaty zostaną żeglarzom dostarczone przez wybranego dostawcę sprzętu bez dodatkowych kosztów dla uczestników regat, a do treningów można wykorzystywać dowolne jachty o wielkości i konfiguracji zbliżonej do tych, na których odbędą się regaty. Takie typy racer/cruiserów reprezentują ok. 70% całej floty jachtów oraz utrzymują wartość do późniejszej odsprzedaży. World Sailing Equipment Committee planuje na początku 2021 roku przeprowadzić konkurs ofert na dostawę sprzętu na regaty olimpijskie; jak dotąd, na podstawie wcześniejszego zapytania o informację, zaproponowano 12 typów jachtów spełniających postawione kryteria.

Wiele krajów już rozpoczęło przygotowania do Igrzysk Olimpijskich, a Doubles stały się odrębną konkurencją w najbardziej znanych wyścigach – Sydney-Hobart, Fastnet, Round Gotland, Bermuda oraz Transpac. Na całym świecie organizowane są też regaty dwuosobowe, a nawet dedykowane serie regat, m.in. w Polsce, Norwegii, Szwecji, Francji, Australii, Hong Kongu, Japonii, RPA, we Włoszech, USA i wielu innych krajach. Kalendarz regat na naszej stronie zawiera obecnie 50 pozycji i rośnie z dnia na dzień.

- Już fakt uznania konkurencji offshore doublehanded za olimpijską powoduje gwałtowny wzrost zainteresowania na świecie. W niektórych krajach są już załogi, które poważnie myślą o starcie olimpijskim i się do niego przygotowują. I to pomimo braku opracowanego dla tej konkurencji systemu kwalifikacji. Najlepszym dowodem zainteresowania tą konkurencją na świecie jest liczba zarejestrowanych żeglarzy w Offshore Doubles - stowarzyszeniu, które powstało przy World Sailing dosłownie kilka tygodni temu, a już liczy ok. 1600 członków. W Polsce nie mamy flot monotypowych, o parametrach zbliżonych do formatu regat olimpijskich, więc próbujemy „nie uciec konkurencji do tyłu” startując w klasach przelicznikowych (ORC). Już od 5 lat mamy offshorowe regaty dwuosobowe, które są zorganizowane w serię pod nazwą Off-Short Racing, posiadającą własny ranking żeglarzy startujących w tej konkurencji. Regaty Off-Short Racing są organizowane według pewnego jednolitego standardu, a rozwój idzie obecnie w kierunku zwiększenia liczby dostępnych wyścigów rankingowych - nie tylko w Trójmieście, gdzie powstał zalążek systemu regat, lecz również w innych częściach Polski oraz w krajach bałtyckich. Myślę, że można pokusić się o stwierdzenie, że Off-Short Racing może w przyszłości stać się częścią infrastruktury przygotowawczej do startu olimpijskiego. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że pieniędzy nie ma, a perspektywy ich zdobycia nie są różowe, w kontekście Covid. Staramy się własnym sumptem coś zdziałać - jak choćby zorganizować pierwsze ORC Mistrzostwa Europy Doublehanded. W tej dziedzinie mamy pewne nadzieje na przyznanie nam prawa organizacji imprezy tej rangi w najbliższym sezonie - wiele zależy od negocjacji z ORC oraz zapięcia, choćby bardzo skromnego, budżetu. Mamy za sobą pierwsze rozmowy z PZŻ dotyczące wdrażania tej konkurencji jako olimpijskiej, ale zastopowała je pandemia. Na początku 2021 roku zamierzam wrócić do tematu. – mówi Paweł Wilkowski, organizator regat Off-Short Racing.

Jeśli chcesz przyłączyć się do stowarzyszenia Offshore Doubles zarejestruj się na https://offshoredoubles.org. Facebook: www.facebook.com/offshoredoubles

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35987,00 $ tona 1,87% 22 wrz
 Cynk 3018,00 $ tona 0,53% 22 wrz
 Aluminium 2886,00 $ tona 0,80% 22 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.