• <
urząd_morski_gdynia_2021

Prawnicy na Jedwabnym Szlaku

jk

03.07.2017 07:37 Źródło: własne
Prawnicy na Jedwabnym Szlaku - GospodarkaMorska.pl

Chiny – Hong Kong – Polska wobec inicjatywy Nowego Jedwabnego Szlaku. Pod takim tytułem zorganizowana została  konferencja w Gdańsku w dniu 29 czerwca 2017 r. W Olivia Business Centre spotkali się prawnicy reprezentujący Okręgową Izbę Radców Prawnych w Gdańsku, którzy zostali wsparci przez Biuro Gospodarcze i Handlu Hong Kongu w Berlinie, Biuro Konsultacyjne Rady Handlu i Rozwoju Hongkongu w Warszawie,  HSBC Bank Polska S.A., Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Olivia Business Centre w Gdańsku oraz Pracodawców Pomorza.

Gośćmi, którzy zapewnili  merytoryczny poziom konferencji zapewnili: Stowarzyszenia Prawników w Hong Kongu, Adwokatura w Shenzhen, Międzynarodowe Centrum Arbitrażu w Hong Kongu oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. W trakcie konferencji odbędzie się dokonano podpisania dwóch Porozumień o Współpracy: pomiędzy Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku a Adwokaturą w Shenzhen oraz pomiędzy Okręgową Izbą Radców Prawnych w Gdańsku a Stowarzyszeniem Prawników w Hong Kongu. W Shenzhen działa 627 biur prawnych lokalnych oraz 39 oddziałów  w Chinach – informowała zebranych Heather Jun Han, Wiceprezydent Adwokatury Shenzhen, które zapewniają obsługę prawną firm działających na terenie oraz zainteresowanych współpracą gospodarczą.

Mamy długoletnie kontakty z Chinami – mówił Marszałek Mieczysław Struk, który otworzył konferencję w imieniu władz samorządowych. Umożliwiamy współpracę gospodarczą miedzy firmami z całego świta z gospodarką Chin i przedsiębiorstw chińskich ze światem, ponieważ znamy specyfikę gospodarki wolnorynkowej i gospodarki chińskiej  – podkreślił w trakcie prezentacji Amirali B. Nasir – Wiceprezydent Stowarzyszenia Prawników w Hong Kongu. Chiny są największym rynkiem na świecie, drugim po USA importerem, pierwszym eksporterem i jednym z najszybciej rosnących partnerów gospodarczych Polski – mówił Michał Polański, dyrektor Departamentu Promocji Gospodarczej PARP podkreślając, że dla Polski jest to znaczący dostawca produktów, lecz Polska wciąż jest dla Chin eksporterem produktów i usług poza 50. Z 26 mld obrotów handlowych między Polską a Chinami, w 2016 r. deficyt wymiany handlowej  przekroczył rekordową wartość 22 mld dol. Chiny, to znaczący inwestor w innowacyjne technologie, który wydaje rocznie na badania prawie 230 mld dol rocznie,  dwie trzecie tego co cała Unia Europejska. Tyle, że Chiny wydają na B+R 2,2% PKB rosnące w tempie 7,5% rocznie, a UE 1,4% PKB rosnącego w tempie około 1,2%.

Jako ciągle rosnący potencjalny rynek półtora miliarda konsumentów scharakteryzował Chiny Maciej Wilk, warszawski przedstawiciel Hong Kong Trade Development Council, podkreślać że jest to kraj z rynkiem konsumpcyjnym rosnącym ponad 10% rocznie oraz rozwijającą się klasą średnią, liczącą dzisiaj 330 mln konsumentów.  To rynek liczący ponad milion milionerów. Dzięki temu, że  jest to kraj wciąż dynamicznie rozwijającej się gospodarki, dla przedsiębiorców Chiny są atrakcyjne ze względu na perspektywę długookresowej współpracy.  Ilustrował to w sposób bardzo przestępny, ilustrując konkretnymi wskaźnikami Thomas B. Sabel, Director, Head of German Banking Business HSBC. Natomiast na potencjał Hongkongu wskazała Betty Ho, przedstawicielka rządu Hong Kongu na Europę Środkową i Wschodnią.

Inicjatywa ta wpisuje się w działania Polski i Chin zmierzające do wzmocnienia wzajemnych kontaktów i strategicznego współdziałania.
Do udziału w konferencji zaproszeni zostali przedsiębiorcy zainteresowani współpracą gospodarczą z Chinami i Hong Kongiem. Mamy nadzieję, że podpisane porozumienia o współpracy między organizacjami prawniczymi z Polski, Chin i Hongkongu nie pozostaną martwymi dokumentami tylko przyczynią się do rozwoju realnej współpracy między naszymi krajami – mówiła Maria Ślązak, radca prawny, członkini Krajowej Rady Radców Prawnych i animator tego interesującego spotkania.

Konferencję objęli patronatem honorowym: Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski, Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego, Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39897,00 $ tona 1,27% 7 gru
 Cynk 3287,00 $ tona 1,95% 7 gru
 Aluminium 2624,00 $ tona 0,92% 7 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.