• <
gryfia_70lat

Odnaleziono ciała 25 ofiar katastrofy pływającego dźwigu

gm

04.08.2022 10:31 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Odnaleziono ciała 25 ofiar katastrofy pływającego dźwigu

Partnerzy portalu

Odnaleziono ciała 25 ofiar katastrofy pływającego dźwigu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Hong Kong government Flying Service

Chińskie media donoszą, że służby odnalazły 25 ciał ofiar zatonięcia pływającego dźwigu, do jakiego doszło na początku lipca.

Do katastrofy offshorowego dźwigu Fu Jing 001 doszło 2 lipca u wybrzeży południowochińskiej prowincji Guangdong. Jednostka, która powstała w latach 80-tych w Polsce, a następnie przechodziła znaczne przebudowy w chińskich stoczniach, miała przeczekać uderzenie tajfunu Chaba na specjalnym kotwicowisku. Dźwig najprawdopodobniej jednak zerwał się z kotwicy i przedryfował w stronę tajfunu. Załoga nadała sygnał ratunkowy wraz z informacją, że straciła kontrolę nad jednostką. Fu Jing 001 nie wytrzymał tak wymagających warunków i pękł na dwie części. Dokładne przyczyny i przebieg katastrofy nie są jednak ustalone – możliwe, że dźwig przełamał się jeszcze na kotwicowisku, będąc w zasadzie rozerwanym przez dwie siły – kotwicę i potężny tajfun.

Służbom udało się uratować zaledwie 4 członków załogi, 26 osób uznano za zaginione. Ostatnimi dniami Chińczycy poinformowali, że w ciągu ostatnich czterech tygodni udało się odnaleźć 25 ciał ofiar katastrofy. Trwają poszukiwania ostatnich zwłok.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.