• <
mewo_2022

[WIDEO] Zatonął chiński statek do budowy morskich farm wiatrowych. Są ofiary

07.07.2022 13:35
Strona główna Energetyka Morska, Offshore [WIDEO] Zatonął chiński statek do budowy morskich farm wiatrowych. Są ofiary

Partnerzy portalu

[WIDEO] Zatonął chiński statek do budowy morskich farm wiatrowych. Są ofiary  - GospodarkaMorska.pl
Fot. screen /YouTube

Morskie Centrum Poszukiwania i Ratownictwa Guangdong poinformowało, że do godziny 15.30 czasu lokalnego 4 lipca ratownicy odkryli i wydobyli 12 ciał 50 mil morskich na południowy zachód od zatopionego statku. Nie została potwierdzona jeszcze tożsamość ofiar, ale wszystko wskazuje że to załoga statku Fujing 001 służącego do budowy morskich farm wiatrowych. 

12 zabitych, 4 uratowanych, 14 zaginionych po zatonięciu chińskiego statku do budowy morskich farm wiatrowych – taki jest obecny bilans wypadku statku Fujing 001 (dane są co chwilę aktualizowane przez media). Załoga liczyła 30 osób. Statek zderzył się z tajfunem Chana na Morzu Południowochińskim w ubiegłą sobotę. Tajfun Chaba był na tyle silny, że wyrwał Fujing 001 z kotwicowiska u wybrzeży Yangjiang, zrywając ostatecznie łańcuchy kotwiczne i powodując dryfowanie statku.

Rządowa Służba Latająca Hongkongu, która wysłała sześć helikopterów, trzy samoloty stacjonarne i 18 pilotów, pospieszyła na miejsce zdarzenia i uratowała trzech członków załogi, pomimo trudnych warunków pogodowych.

Fujing 001 o wymiarach 204 m na 42 m, wyposażony w dźwig o udźwigu 2000 ton, jest własnością firmy Shanghai Huajing Zhiyun Engineering, która zajmuje się obsługą i konserwacją statków offshore. Fujing 001 pracował na dwóch farmach wiatrowych u wybrzeży Guangdong. W czerwcu władze miasta Yangjiang poinformowały, że Fujing 001 brał udział w instalacji dwóch morskich farm wiatrowych, których właścicielem i operatorem jest Qingzhou Offshore Wind, spółka zależna Guangdong Yudean Group - największej firmy energetycznej w Guangdong. Obie farmy wiatrowe mają łączną moc wytwórczą 1 GW.

Jak informuje portal Upstream Online, w październiku 2021 roku statek został przebudowany w zakładach Wison Offshore & Marine i China Merchants Heavy Industry w mieście Nantong w prowincji Jiangsu, a następnie w maju został zatrudniony przy montażu fundamentów na dwóch morskich farmach wiatrowych na Morzu Południowochińskim.

Źródło: UpstreamOnline.com

Partnerzy portalu

seaway7
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.