• <
HARTWIG SZCZECIN

Maersk przetestuje platformę cyfrową TradeLens w Rosji

PMK

12.06.2019 21:02 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Logistyka Morska, Transport Morski Maersk przetestuje platformę cyfrową TradeLens w Rosji
Maersk przetestuje platformę cyfrową TradeLens w Rosji - GospodarkaMorska.pl

Maersk zawarł porozumienie z rosyjskim Ministerstwem Transportu, w myśl którego TradeLens - cyfrowa platforma typu blockchain - zadebiutuje w Rosji.

Umowę podpisał Søren Skou, prezes Maerska i Jurij Tswetkow wiceminister transportu. Dzięki temu TradeLens wejdzie na rynek rosyjski w celu cyfryzacji procesu łańcucha dostaw, eliminując kosztowną dokumentację papierową.

TradeLens rozrasta się w szybkim tempie. Ostatnio do platformy, stworzonej przez Maersk i IBM, dołączyli czołowi armatorzy kontenerowi - CMA CGM oraz Mediterranean Shipping Company (MSC). Dzięki temu na platformie będą dostępne dane na temat prawie połowy globalnego transportu kontenerowego.

- Cyfryzacja to jeden z ważniejszych kierunków w naszej strategii. Wierzymy, że TradeLens, dzięki oparciu na otwartych standardach i otwartym zarządzaniu, jest kluczową platformą, która pomoże wprowadzić cyfrową transformację - powiedział Rajesh Krishnamurthy z CMA CGM.

- Cyfrowa współpraca to klucz w ewolucji transportu kontenerowego. W TradeLens leży ogromny potencjał do zachęcenia branży do digitalizacji łańcucha dostaw i współpracy wokół wspólnych standardów - powiedział Andre Simha z MSC.

Światowy przemysł żeglugowy nie był specjalnie innowacyjny od czasu wynalezienia kontenera w latach 50. XX wieku, a handel transgraniczny nadal pozostawia ogromny ślad papierkowej roboty i biurokracji.

Platforma będzie się opierać na technologii blockchain. W istocie blockchain to zdecentralizowana platforma transakcyjna w rozproszonej infrastrukturze sieciowej. Pomoże to w zarządzaniu i śledzeniu dziesiątków milionów kontenerów na całym świecie poprzez digitalizację procesu łańcucha dostaw.

Wśród organizacji i firm, które dołączyły do platformy warto wymienić porty w Singapurze, Hong Kongu, Rotterdam, urzędy celne w Holandii, Singapurze, Australii i Pery oraz armator Pacific International Lines (PIL).

TradeLens umożliwia jego członkom wymianę informacji i współpracę w ekosystemie łańcucha dostaw. Członkowie uzyskują kompleksowy wgląd w swoje dane i mogą cyfrowo współpracować, pomagając stworzyć przejrzysty i bezpieczny rejestr transakcji.

Mając ponad 100 członków, TradeLens już teraz przetwarza ponad dziesięć milionów oddzielnych wydarzeń wysyłkowych i tysiące dokumentów każdego tygodnia, zapewniając spedytorom, przewoźnikom, urzędnikom celnym, władzom portowym, dostawcom transportu śródlądowego i innym wspólny dostęp do informacji o transakcjach.

- Ponad stu członków zaufało sieci TradeLens i dzięki temu zyskuje większą przejrzystość i prostotę w przemieszczaniu towarów. Wspólnie dążymy do celu, jakim jest modernizacja światowych ekosystemów handlowych - powiedziała Bridget van Kralingen, wiceprezes IBM.

Według Maersk, dostawa mrożonych towarów z Afryki Wschodniej do Europy obecnie musi przejść przez ręce prawie 30 osób i organizacji oraz obejmować ponad 200 różnych rodzajów komunikacji. Dokumentacja i biurokracja stanowią nawet jedną piątą całkowitego kosztu transportu kontenera.

Port Gdynia - Budowa infrastruktury portowej do odbioru ścieków ze statków w Porcie Gdynia - 390x150
port_gdańsk_deepwater_2021_390x100

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 39897,00 $ tona 1,27% 7 gru
 Cynk 3287,00 $ tona 1,95% 7 gru
 Aluminium 2624,00 $ tona 0,92% 7 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.