• <

Rozładunek 113 tys. ton rudy żelaza w Porcie Gdańsk

Dodano: 04.09.2020

W poniedziałek 31 sierpnia, w Porcie Północnym rozpoczął się rozładunek 113 tys. ton rudy żelaza. Minerał przypłynął do Gdańska z kanadyjskiego portu w Quebecu.

Port Północny w Gdańsku to część portu morskiego, leżąca bezpośrednio nad Zatoką Gdańską. Przeładowuje się tu głównie ładunki masowe, węgiel i ropę naftową oraz kontenery. Co ciekawe, w połowie sierpnia przypadła 50. rocznica rozpoczęcia jego budowy. Inwestycja ta stanowiła postęp w rozwoju gospodarki morskiej oraz otwarcie zupełnie nowych perspektyw dla Polski. Część portu zbudowano już w latach 1970-1975 razem z Rafinerią Gdańską, z którą jest połączona rurociągiem.

Ruda żelaza, której rozładunek odbył się w ostatni poniedziałek ma ogromne znaczenie z punktu widzenia globalnej produkcji. Żelazo, zaraz obok glinu, jest najbardziej rozpowszechnionym metalem w przyrodzie pierwiastków metalicznych. Ma zasadnicze znaczenie dla całej cywilizacji i stanowi aż 95% wszystkich metali używanych przez człowieka. Z powodu bardzo dobrych własności mechanicznych, metale są wykorzystywane do produkcji maszyn, urządzeń a także jako materiały konstrukcyjne w budownictwie.

Masowiec Eastern Glamour ma długość 254 m i szerokość 43 m. Został zbudowany w 2011 roku i pływa pod banderą Hong Kongu.

Podziel się:

Dziękujemy za wysłane grafiki.