• <
mewo_2022

Na Zachodnim Wybrzeżu USA powstaną dwie morskie farmy wiatrowe

14.02.2024 10:09 Źródło: BOEM
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Na Zachodnim Wybrzeżu USA powstaną dwie morskie farmy wiatrowe

Partnerzy portalu

Biuro ds. Zarządzania Energią Oceaniczną (Bureau of Ocean Energy Management, BOEM) ogłosiło wyznaczenie dwóch obszarów energii wiatrowej (Wind Energy Areas, WEA) na morzu w stanie Oregon. Wspiera tym cel administracji prezydenta Joe Bidena, której celem jest pozyskiwanie do użytku 30 GW mocy morskiej energii wiatrowej do 2030 roku oraz 15 GW z pływających farm wiatrowych na morzu do 2035 roku.

Obszary pod budowę farm wiatrowych na Pacyfiku opracowano po szeroko zakrojonym zaangażowaniu i opiniach ze strony władz stanu, plemion, lokalnych mieszkańców, użytkowników oceanów, partnerów rządu federalnego i innych przedstawicieli społeczeństwa. Ostateczne porozumienia w przypadku obu inwestycji opierają się na ograniczeniu potencjalnych konfliktów użytkowników oceanów, w szczególności w zakresie rybołówstwa komercyjnego.

Łącznie obie działki pod budowę farm wiatrowych zajmują 195 012 akrów (ok. 789 km2) i omijają 98% obszarów morskich  zalecanych do wykluczenia ze względu na ich znaczenie jako komercyjnych łowisk. Działka Coos Bay ma powierzchnię 61 204 akrów (248 km2) i znajduje się 32 mile od brzegu. Działka Brookings ma powierzchnię 133 808 akrów (532 km2) i znajduje się około 28 mil od brzegu.

– BOEM ceni sobie ścisłą koordynację ze stanem Oregon, ponieważ kontynuujemy współpracę w celu utrzymania solidnego i przejrzystego procesu planowania morskiej energetyki wiatrowej. Będziemy nadal ściśle współpracować z rządami plemiennymi, agencjami rządowymi na poziomie federalnym i stanowym, użytkownikami oceanów, społecznościami przybrzeżnymi i wszystkimi zainteresowanymi stronami w miarę postępów w naszym przeglądzie środowiskowym – powiedziała Elizabeth Klein, dyrektor BOEM.


Biuro opublikowało 14 lutego br. w Rejestrze Federalnym zawiadomienie o zamiarze przygotowania oceny środowiskowej potencjalnego wpływu leasingu morskiej energetyki wiatrowej na wskazanych obszarach. Powiadomienie rozpoczyna 30-dniowy okres składania uwag do wiadomości publicznej. Kolejny okres publicznych komentarzy miałby miejsce, gdyby BOEM zdecydował się na sprzedaż leasingową w którejkolwiek z działek.

Oprócz współpracy ze stanem, plemionami, społecznościami przybrzeżnymi i użytkownikami oceanów, BOEM nawiązał współpracę z Narodowymi Centrami Badań nad Oceanami Przybrzeżnymi (National Oceanic and Atmospheric Administration’s National Centers for Coastal Ocean Science, NCCOS) w celu oceny możliwości rozwoju energii wiatrowej oraz ograniczenia lub uniknięcia wpływu na inne ważne sektory gospodarki morskiej w regionie. Agencje opracowały kompleksowy, oparty na ekosystemie model planowania, który ma wykorzystać najlepsze dostępne dane na temat zasobów naturalnych, branż oceanicznych, takich jak rybołówstwo i produkcja energii, oraz obszarów działań związanych z bezpieczeństwem narodowym. Celem tego jest zidentyfikowanie obszarów o dużym potencjale zasobów energii wiatrowej i mniejszym wpływie na środowisko naturalne. To podejście dostarczyło także innych cennych informacji na temat krajobrazu morskiego i jego zastosowań. Pozwoliło także na zacieśniane współpracy miedzy sektorem publicznym i prywatnym, który realizuje swoje interesy w sektorze morskim. Mają przy tym przedstawiać opinie brane pod uwagę przez NCCOS w zakresie analiz planistycnzych pod kątem doboru działek na farmy wiatrowe na morzu.

Od początku rządów prezydenta Joe Bidena Departament Spraw Wewnętrznych zatwierdził sześć pierwszych w kraju projektów dotyczących morskiej energii wiatrowej na skalę komercyjną. BOEM zorganizował dotąd cztery aukcje leasingu morskiej energii wiatrowej, w ramach których zebrano oferty o wartości prawie 5,5 miliarda dolarów, w tym rekordową sprzedaż na wschodnim wybrzeżu, blisko stanów Nowy Jork i New Jersey. Aktualnie BOEM bada dodatkowe możliwości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w USA, także pod kątem nowych obszarów pod budowę infrastruktury z tym związanych. Wskazuje tu choćby Zatokę Maine czy też wybrzeże środkowego Atlantyku. Ponadto urząd w dalszym ciągu podejmuje kroki w celu ewolucji swojego podejścia do morskiej energetyki wiatrowej celem uczynienia jej maksymalnie przyjaznej środowisku, nie kolidującej z działaniami innych branż oraz tworząc wokół niej łańcuch dostaw, zapewniający pracę w sektorze.

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.