• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Komisja Europejska przyjmuje wstępne porozumienie modernizujące śledztwa w sprawie wypadków morskich

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Komisja Europejska przyjmuje wstępne porozumienie modernizujące śledztwa w sprawie wypadków morskich

Partnerzy portalu

Komisja Europejska przyjmuje porozumienie polityczne osiągnięte pomiędzy Parlamentem Europejskim a Radą w sprawie śledztw w wypadkach morskich, modernizując dyrektywę z 2009 roku. Dyrektywa dotyczy jedynie statków transportu morskiego, na które mają zastosowanie międzynarodowe konwencje lub statków rybackich.

Mimo że bezpieczeństwo morskie na wodach UE jest bardzo wysokie, z niewielką liczbą ofiar śmiertelnych i brakiem poważnych wycieków ropy, wciąż zgłaszanych jest ponad 2000 wypadków i incydentów morskich każdego roku.

Wśród kluczowych nowych środków współustawodawcy zgodzili się objąć zakresem dyrektywy najpoważniejsze wypadki z udziałem mniejszych statków rybackich (o długości poniżej 15 metrów). Europejska Agencja Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA) będzie udzielać operacyjnego wsparcia i szkoleń krajowym organom śledczym na ich żądanie, zachowując przy tym ich operacyjną niezależność. Zrewidowana dyrektywa również dostosowuje prawo UE do najbardziej aktualnych międzynarodowych przepisów przyjętych przez Międzynarodową Organizację Morską oraz wymaga, aby organy krajowe ds. śledztw w wypadkach państw członkowskich uczestniczyły w procesie wzajemnej oceny, aby poprawić swoje procedury i wyniki.

Następne kroki

Osiągnięte dzisiaj porozumienie polityczne musi teraz zostać formalnie przyjęte. Po zakończeniu tego procesu przez Parlament Europejski i Radę, nowe zasady zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdą w życie 20 dni później. Państwa członkowskie będą miały 30 miesięcy na transpozycję dyrektywy do prawa krajowego.

Kontekst ogólny

Ta legislacja została przedstawiona przez Komisję w czerwcu 2023 roku jako część pakietu bezpieczeństwa morskiego. Zgodnie z wytycznymi UE w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, Strategii Inteligentnej i Zrównoważonej Mobilności oraz Planu Działania na rzecz Zanieczyszczeń Zero, Komisja ma wizję nakierowania żeglugi na ścieżkę ku zerowym emisjom, zanieczyszczeniom i wypadkom.

— Mimo że bezpieczeństwo morskie w wodach UE jest bardzo wysokie, każdy wypadek to jeden za dużo i musimy się z nich uczyć. Dzisiejsze porozumienie pomoże operatorom i regulatorom podejmować właściwe środki w celu zmniejszenia ich występowania, ostatecznie zapobiegając utracie ludzkiego życia i zanieczyszczeniu środowiska." — Adina Vălean, komisarz do spraw transportu.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.