• <
bulk_cargo_port_szczecin

Finlandia. Rząd: most do Szwecji zabezpieczeniem kraju na wypadek zagrożenia ze strony Rosji

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Finlandia. Rząd: most do Szwecji zabezpieczeniem kraju na wypadek zagrożenia ze strony Rosji

Partnerzy portalu

Stałe połączenie drogowe do Szwecji o długości około 60-80 km, wiodące przez północną część Zatoki Botnickiej, zabezpieczyłoby Finlandię w przypadku eskalacji napięcia na Morzu Bałtyckim i zablokowania przez Rosję kanałów żeglownych; fińskie władze przystąpiły do oceny opłacalności projektu – podało radio Yle.

Ministerstwo transportu i komunikacji zleciło studium wykonalności przedsięwzięcia, zapisanego w programie rządu premiera Petteriego Orpo. To pierwsze oficjalne prace w sprawie dużego projektu infrastrukturalnego, o którym mówi się od dziesięcioleci. Działania podjęto ze względu na zmianę sytuacji geopolitycznej po ataku Rosji na Ukrainę w 2022 roku – powiadomiło Yle.  

Badana jest ocena opłacalności projektu. W grę wchodzi budowa przeprawy drogowej w postaci mostu, grobli czy też tunelu pomiędzy miastami Vaasa i Umea o długości – w zależności od miejsca – od 60 do 80 km. Według Yle już wstępnie szacuje się, że inwestycja byłaby kosztowna i wyniosłaby minimum 3-5 mld euro. Samo studium oceny wpływu budowy na gospodarkę oraz środowisko naturalne (archipelag Kvarken jest wpisany na listę UNESCO), które ma być gotowe w ciągu roku, kosztuje około 200 tys. euro.

Obecnie przeprawy przez Bałtyk są dla Finlandii kluczowe, ponieważ około 90 proc. fińskiego eksportu i importu realizowane jest szlakami morskimi. Pod tym względem Finlandia jest określana jako "wyspa". W przypadku eskalacji napięcia militarnego na morzu i zakłócenia ruchu transportowego dostawy mogłyby odbywać się drogą północną, pomiędzy Tornio i Haparanda. Połączenie to nie jest jednak w stanie obsłużyć tak dużego wolumenu dostaw, jak ten realizowany przez Bałtyk.  

Z Helsinek Przemysław Molik
pmo/ szm/
fot. Depositphotos


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.