• <

Metal Shark realizuje duże zamówienie dla Jamajskich Sił Obronnych. Dostarczy 22 szybkie łodzie

02.05.2024 16:15 Źródło: Metal Shark
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Metal Shark realizuje duże zamówienie dla Jamajskich Sił Obronnych. Dostarczy 22 szybkie łodzie

Partnerzy portalu

Amerykańska firma z siedzibą w Luizjanie dostarczy 22 szybkie łodzie do działań patrolowych i obronnych, które znajdą się w wyposażeniu tamtejszej straży wybrzeża. Kontrakt ma zapewnić znaczne wzmocnienie zdolności państwa w zakresie zabezpieczenia jego działań na morzu.

Siły Zbrojne Jamajki wybrały jednostkę nawodną Metal Shark 36 Fearless, sprawdzoną w służbach wielu formacji mundurowych na całym świecie. Dostarczano je m.in. do departamentów amerykańskiej policji i innych formacji mundurowych USA, a także Królewskiej Marynarki Wojennej Maroka. W zamierzeniu będą przeznaczone do egzekwowania prawa, patrolowania i misji interwencyjnych w wyłącznej strefie ekonomicznej Jamajki. Kontrakt obejmuje również szkolenia operacyjne i konserwacyjne dla kadry wojskowej.

- Nasz 36 Fearless to wysokowydajna platforma wielozadaniowa, która drastycznie zwiększy możliwości operacyjne Straży Wybrzeża Jamajki. Metal Shark ściśle współpracował z klientem, aby wyposażyć te łodzie w najbardziej odpowiedni sprzęt, aby spełnić specyficzne wymagania operacyjne  - wyjaśnił Henry Irizarry, wiceprezes Metal Shark ds. rozwoju biznesu międzynarodowego.

- Nasze wysokowydajne modele Fearless stają się coraz częstszym wyborem dla wojska i organów ścigania, które potrzebują jednostek szybszych, zdolnych do działań w zakresie przechwytywania na morzu. Niezależnie od tego, czy sprzedajemy dwie jednostki, cztery, piętnaście, czy teraz bezprecedensowe dwadzieścia dwie na raz, nadal pokazujemy naszą zdolność do szybkiego i wielokrotnego dostarczania wysokiej jakości łodzi, na które rośnie popyt. Dziękujemy Siłom Zbrojnym Jamajki za okazane nam zaufanie i z niecierpliwością czekamy na dostarczenie nowej flotylli przechwytującej straży wybrzeża - powiedział Chris Allard, dyrektor generalny Metal Shark. 

Napędzane potrójnymi czterosuwowymi silnikami zaburtowymi Yamaha o mocy 300 KM i wyposażone w pakiet nawigacyjny Furuno z radarem, kamerą termowizyjną FLIR i siedzeniami amortyzującymi Ullman. Nowe jednostki mają osiągać prędkość do 55 węzłów, zapewniając załogom bezpieczeństwo w warunkach oceanicznych dominujących u wybrzeży Jamajki. Podobnie jak cała gama jednostek przechwytujących typu Fearless firmy Metal Shark, 36 Fearless posiada kadłub SVVT (stepped vee, ventilated tunnel) zaprojektowany przez architekta okrętowego Michaela Petersa. Konstrukcja obejmuje stopnie w kadłubie i kanał centralny w celu zwiększenia siły nośnej. To rozwiązanie ma zapewnić zmniejszenie zużycia paliwa i zapewnienie większego komfortu poruszania się na wodzie.

Straż Wybrzeża Jamajki zatrudnia ok. 250 osób. Formacja ma w swoim wyposażeniu m.in. siedem patrolowców, stąd wzmocnienie potencjału sił morskich poprzez zakup 22 łodzi ma zapewnić większe możliwości w zakresie wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.