• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

W Niemczech ochrzczono nową korwetę, FGS Karlsruhe

08.05.2024 15:44 Źródło: MW Niemiec
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W Niemczech ochrzczono nową korwetę, FGS Karlsruhe

Partnerzy portalu

Fot. MW Niemiec

W Hamburgu odbył się 7 maja br. chrzest FGS Karlsruhe (F267). To ósma jednostka serii typu Braunschweig, określanej też jako projekt K130. Jej budowa trwa od 2020 roku i aktualnie trwa doposażanie okrętu w sprzęt, systemy i uzbrojenie. W niedalekiej przyszłości przejdzie także kontrole, próby morskie i testy odbiorcze.

Okręt jest trzecim w historii powojennej Marynarki Wojennej Niemiec (Deutsche Marine) i zarazem szóstym w całej jej historii, który nosi nazwę Karlsruhe, miasta na prawach powiatu, leżącego w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w południowo-zachodnich Niemczech. Do jego zadań będzie należało prowadzenie działań na Bałtyku i innych akwenach, w tym morski nadzór na niemieckich wodach przybrzeżnych, w ramach m.in. ochrony infrastruktury krytycznej oraz szlaków morskich. Matką chrzestną okrętu została Gabriele Luczak-Schwarz, burmistrz Karlsruhe. W wydarzeniu brała udział kadra dowódcza sił morskich kraju z adm. floty Janem Christianem Kaackiem na czele.


Fot. MW Niemiec

Okręty typu Braunschweig są oparte na platformie K130 i budowane w dwóch seriach. W latach 2008-2013 powstało pierwsze pięć korwet, wchodzących w skład nowo utworzonego 1. Dywizjonu Korwet (1. Korvettengeschwader), stacjonującego w Porcie Wojennym Hohe Düne w Warnemünde koło Rostoku. Z racji na bliskość polskiej granicy, w tym i Szczecina i Świnoujścia, w razie zagrożenia dla Polski mogłyby stanowić istotne wsparcie dla działań polskiej Marynarki Wojennej oraz ochrony tamtejszej, morskiej infrastruktury.

- Ten doskonały duch zespołowy, intensywna praca ekspertów we wspólnych grupach roboczych i oczywiście wspólne zarządzanie ryzykiem są nadal niezbędne i decydujące o sukcesie czynnikiem tego projektu -  podkreślił kadm. Andreas Czerwinski, szef Departamentu Morskiego Federalnego Urzędu Bundeswehry ds. sprzętu, technologii informatycznych i wsparcia serwisowego (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr, BAAINBw), podczas ceremonii chrztu.

Obecnie trwa budowa pięciu korwet serii K130. Oprócz FGS Larlsruhe są to FGS Köln (F265), FGS Emden (F266), FGS Augsburg (F268) i FGS Lübeck (F269). Do służby mają wejść w latach 2025-2026. Powstają one w stoczniach Lürssen-Werft, Blohm+Voss i German Naval Yards Kiel.

Okręty typu Braunschweig mają charakteryzować się skutecznymi możliwościami w zakresie ochrony przed wykryciem z użyciem radaru i podczerwieni. FGS Karlsruhe jest mniejszy od porównywalnej z nim polskiej korwety patrolowej ORP Ślązak, niemniej jest zdecydowanie lepiej uzbrojony. Ma 89,12 metry długości i wyporność wynoszącą 1840 ton. Osiąga prędkość 26 węzłów i zasięg 4000 mil morskich, zapewniane przez dwa silniki wysokoprężne MTU 20V 1163 TB 93 produkujące 14,8 MW, napędzające dwie śruby napędowe o regulowanym skoku. Załoga jest nieduża, licząca zaledwie 65 oficerów i marynarzy, co świadczy o dużym stopniu automatyzacji wyposażenia okrętu. Jego uzbrojenie stanowią działo OTO Melara 76 mm, dwa działka Mauser BK-27, pociski przeciwokrętowe RBS-15 Mk.3 (podobne posiadają małe okręty rakietowe typu Orkan), dwie wyrzutnie RAM Block II (mieszczące po 21 pocisków każda) i 34 miny morskie Mk 12. Ponadto okręt jest zdolny do przyjęcia na swój pokład śmigłowca w rodzaju NH-90 lub Sea King, albo dwóch bezzałogowych maszyn latających UMS Skeldar V-200.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.