• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Niemiecki okręt wojenny udaremnił na Morzu Czerwonym atak rakietowy rebeliantów Huti na statek handlowy

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Niemiecki okręt wojenny udaremnił na Morzu Czerwonym atak rakietowy rebeliantów Huti na statek handlowy

Partnerzy portalu

Fot. Bundeswehra

Operująca na Morzu Czerwonym w ramach misji UE Aspides niemiecka fregata "Hessen" unieszkodliwiła rakietę, wystrzeloną przez rebeliantów Huti w kierunku statku handlowego - poinformowała niemiecka agencja dpa, powołując się na brytyjskie źródła wojskowe.

Celem sobotniego ataku rakietowego jemeńskich rebeliantów Huti był statek handlowy, znajdujący się na Morzu Czerwonym w odległości 60 mil morskich na południowy zachód od jemeńskiego portu Hodejda. Dzięki działaniom podjętym przez niemiecką fregatę "Hessen" jedna z wystrzelonych rakiet została unieszkodliwiona, zaś druga nie trafiła w cel. Statek handlowy nie został uszkodzony i bezpiecznie kontynuuje rejs do portu przeznaczenia.

Zadaniem misji Aspides zorganizowanej przez państwa UE w lutym tego roku jest zapewnienie swobodnej żeglugi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Perskiej. Dowództwo operacji, w której uczestniczą m.in. brytyjskie i niemieckie okręty wojenne, współdziałające z siłami USA, zlokalizowane jest w Larisie w Grecji.

Po rozpoczęciu przez armię izraelską pacyfikacji Strefy Gazy w odwecie za krwawy atak terrorystów Hamasu na Izrael 7 października ubiegłego roku, sponsorowani przez Iran, operujący z terytorium Jemenu bojownicy Huti, za pomocą rakiet i dronów atakują statki handlowe płynące w kierunku Izraela oraz okręty wojenne państw NATO. Od listopada Huti wielokrotnie atakowali statki na Morzu Czerwonym, twierdząc, że w ten sposób wspierają działania palestyńskiej organizacji Hamas i jej walkę z Izraelem. 

san/ sp/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.