• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Chińska Armia zapowiedziała manewry na spornym morzu, gdzie ćwiczyć będą też wojska USA i sojuszników

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Chińska Armia zapowiedziała manewry na spornym morzu, gdzie ćwiczyć będą też wojska USA i sojuszników

Partnerzy portalu

Fot. MW Chin

Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza (ALW) zapowiedziała na niedzielę "patrole bojowe" marynarki wojennej i sił powietrznych na spornym Morzu Południowochińskim, gdzie tego samego dnia ćwiczyć mają wojska USA, Filipin, Japonii i Australii.

W krótkim komunikacie, przytaczanym w niedzielę rano czasu miejscowego przez państwowe chińskie media, nie podano dodatkowych szczegółów na temat rodzaju i lokalizacji patroli.

Filipiny, USA, Japonia i Australia przeprowadzą w niedzielę wspólne manewry na Morzu Południowochińskim, w strefie, do której roszczą sobie prawa zarówno Filipiny, jak i Chiny - podała dzień wcześniej agencja AP, cytując wspólny komunikat państw biorących udział w ćwiczeniach.

Agencja AFP zwracała uwagę, że manewry zostaną przeprowadzone na kilka dni przed szczytem w Waszyngtonie, podczas którego prezydent USA Joe Biden spotka się z prezydentem Filipin Ferdinandem Marcosem Jr. oraz premierem Japonii Fumio Kishidą. Do spotkania przywódców w Białym Domu ma dojść 11 kwietnia.

Morze Południowochińskie uznawane jest za jeden z potencjalnych punktów zapalnych ewentualnego konfliktu zbrojnego. Chiny uznają prawie całe to morze za swoje własne terytorium, co stoi w sprzeczności z roszczeniami innych państw regionu, w tym Filipin, do poszczególnych części tego akwenu, bogatego w surowce i kluczowego dla międzynarodowego handlu.

wia/ sp/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.