• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

79. rocznica zakończenia II wojny światowej

08.05.2024 22:18 Źródło: Służby Prasowe 8. FOW

Partnerzy portalu

Fot. Służby Prasowe 8. FOW

8 maja 1945 roku, w Europie zakończył się największy konflikt w historii ludzkości, jakim niewątpliwie była II wojna światowa. Z tej okazji w 79. rocznicę jej zakończenia w garnizonie Świnoujście odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Każdego roku, 8 maja obchodzona jest rocznica zakończenia II wojny światowej i Narodowy Dzień Zwycięstwa. Marynarze 8 Flotylli Obrony Wybrzeża upamiętnili 79. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie przez podniesienie wielkiej gali branderowej na wszystkich okrętach flotylli stacjonujących w portach wojennych w Świnoujściu i Gdyni oraz wystawienie posterunków honorowych w miejscach pamięci. W ten sposób oddali hołd tym, którzy odeszli na wieczną wachtę podczas działań zbrojnych w latach 1939-1945.

Na Placu Słowiańskim w Świnoujściu delegacja 8 Flotylli Obrony Wybrzeża, a także delegacje lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych, kombatantów oraz organizacji i instytucji złożyły kwiaty pod pomnikiem "Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej". Uroczystości złożenia wiązanek kwiatów odbyły się także przy "Kwaterze Wiecznego Spoczynku Weteranów II Wojny Światowej" na świnoujskim cmentarzu komunalnym.

***

Święto to zostało ustanowione przez parlament w 2015 r. dla upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Jednocześnie zostało zniesione Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności, nazywane Dniem Zwycięstwa, obchodzone 9 maja zgodnie z dekretem komunistycznych władz z 1945 r.

II wojna światowa zakończyła się podpisaniem aktu bezwarunkowej kapitulacji Niemiec 8 maja 1945 r. o 22:30 czasu środkowo-europejskiego. Działania wojenne zostały przerwane o 23:01. Kapitulacja III Rzeszy oznaczała oficjalny koniec wojny w Europie, nadal jednak toczyły się walki z Japonią. Dopiero jej kapitulacja 2 września 1945 r. zakończyła II wojnę światową. Dla wielu państw klęska Niemiec nie oznaczała, niestety, odzyskania wolności. Dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, także dla Polski, koniec II wojny światowej był początkiem sowieckiego zniewolenia.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.