• <

W Portugalii ogłoszono alert po zauważeniu rekinów

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo W Portugalii ogłoszono alert po zauważeniu rekinów

Partnerzy portalu

Władze gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii ostrzegły mieszkańców regionu przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk w związku z pojawieniem się co najmniej dwóch rekinów z gatunku niebezpiecznego dla ludzi.

Jak poinformowali portugalscy urzędnicy, chodzi o 2,5-metrowe okazy żarłacza błękitnego.

Zwierzęta zostały dostrzeżone przez okoliczną ludność, która sfilmowała groźne ssaki. Na jednym z nagrań, które trafiło do internetu, widać żarłacza błękitnego płynącego w pobliżu kładki w zatoce znajdującej się w głębi lądu, zwanej Lagoa de Obidos.

Nazywany “stawem” duży zbiornik wodny przyciąga w rejon popularnego wśród turystów miasta Obidos tysiące wczasowiczów przez cały rok.

Lokalni urzędnicy przestrzegli, że rekiny nie tylko mogą pływać w pobliżu popularnych plaż morskich Bom Sucesso oraz Foz do Arelho, ale widziano je też w głębi zatoki w odległości ponad 2 km od brzegu Oceanu Atlantyckiego.

“Tak odległa od linii morskiej obecność żarłacza błękitnego to niezwykle rzadki przypadek”, napisała w komunikacie gmina Obidos.

Portugalscy biolodzy twierdzą, że obecność rekinów u brzegów Półwyspu Iberyjskiego nasiliła się również w zatokach oraz deltach rzek, m.in. w Tagu. Zwierzęta te, ich zdaniem, pojawiają się tam w poszukiwaniu pokarmu oraz w związku z poprawiającą się czystością wód u brzegów Portugalii.

W sierpniu ub.r. na wodach oddalonych o ponad 160 km od miejscowości Vila do Conde jeden z rybaków portugalskiego kutra został dotkliwie pogryziony przez żarłacza błękitnego. 35-letniego mężczyznę uratowały portugalskie siły powietrzne, transportując go do szpitala w Porto.

Z Lizbony Marcin Zatyka 

zat/ mms/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.