• <

Wynik wyszukiwania - "rekin" - Wiadomości

Ekolodzy chronią ocean z pomocą niezwykłego partnera

W specjalnym półgodzinnym filmie dokumentalnym Call to Earth: Expedition Bahamas, CNN spotyka się z doktorem Austinem Gallagherem, biologiem morskim oraz założycielem i dyrektorem generalnym Beneath The Waves, który współpracuje z rekinami i żółwiami, aby badać ekosystemy „Blue Carbon" na Karaibach.
07.05.2024

W Portugalii ogłoszono alert po zauważeniu rekinów

Władze gmin Obidos i Caldas da Rainha na zachodzie Portugalii ostrzegły mieszkańców regionu przed korzystaniem z lokalnych kąpielisk w związku z pojawieniem się co najmniej dwóch rekinów z gatunku niebezpiecznego dla ludzi.
02.05.2024

W Australii uwolniono ponad 100 grindwali, które ugrzęzły na plaży

Setkom wolontariuszy udało się w czwartek uwolnić ponad 100 grindwali, które ugrzęzły na plaży w pobliżu miasta Dunsborough na południowym zachodzie Australii. Części zwierząt nie zdołano uratować - przekazał jeden z uczestników akcji.
25.04.2024

Oceanarium w kołobrzeskim porcie – nowa, całoroczna atrakcja?

Czy w Kołobrzegu powstanie nowoczesne oceanarium, działające jako placówka naukowo - badawcza? To bardzo możliwe. Do Zarządu Portu Morskiego Kołobrzeg wpłynęła oferta, złożona przez właścicieli oceanarium w Międzyzdrojach. W największym, polskim uzdrowisku, na Wyspie Solnej, chcą zrealizować znacznie większy i bardziej prestiżowy projekt.
18.04.2024

Zmarł ostatni żołnierz, który przeżył japoński atak na Pearl Harbor na USS Arizona

Zmarł ostatni żołnierz z amerykańskiego pancernika USS Arizona, który cumował w Pearl Harbor podczas japońskiego ataku w grudniu 1941 roku. Lou Conter miał 102 lata – poinformowało stowarzyszenie Pacific Historic Parks, upamiętniające ofiary ataku.
02.04.2024

Konferencja Offshore Wind 2.0. Dostawcy niższego rzędu domagają się elastyczności

Drugi dzień konferencji Offshore Wind 2.0, organizowanej przez Attis Broker, rozpoczął się od niezwykle ważnego, a często pomijanego wątku dotyczącego tego, jak w obliczu mocno skonkretyzowanych wymogów kontraktowych swoją rolę widzą dostawcy niższego rzędu.
22.03.2024

„Nurkowanie jest rzeczą ludzką”. Rozmowa z właścicielem Centrum Nurkowego Gdynia Dive

Centrum Nurkowe Gdynia Dive od blisko dwudziestu lat gości na mapie Trójmiasta, stając się jednym z najważniejszych graczy na rynku nurkowym w Polsce. To miejsce, gdzie nurkowanie staje się sztuką dostępną dla każdego, dzięki szerokiej ofercie różnorodnych kursów i wysokim standardom. Rozmawiamy z założycielem Centrum, Piotrem Niewińskim, który nie tylko dzieli się swoją niezwykłą pasją do nurkowania, ale także ukazuje, że to nie tylko sport, ale również filozofia życia.
19.02.2024

Odkryto skamieniałości jednych z najwcześniejszych drapieżników morskich

Skamieliny zwierząt, które mogą być jednymi z najwcześniejszych mięsożerców, odkryli naukowcy na Grenlandii. Bezkręgowce z dolnego kambru to krewni współcześnie żyjących morskich drapieżników.
06.01.2024

Wędkarz uratowany po 23 godzinach w Pacyfiku dzięki zegarkowi

Rybak, który przez 23 godziny pływał w wodzie bez kamizelki ratunkowej u wybrzeży Nowej Zelandii po tym, jak wypadł z łodzi, powiedział, że miał szczęście i przeżył, gdyż ratownicy zauważyli światło z jego zegarka.
05.01.2024

Atak rekina w Australii. Nie żyje nastoletni surfer

Rekin rozszarpał w czwartek nastoletniego surfera w pobliżu plaży Ethel na australijskim półwyspie Yorke - poinformowała lokalna policja.
28.12.2023

Śmiertelny atak rekina na Bahamach

44-letnia obywatelka USA zmarła u wybrzeży Bahamów po tym, jak zaatakował ją rekin, gdy pływała na desce SUP - poinformowała BBC na swojej stronie internetowej.
05.12.2023

Delfiny wyczuwają pole elektryczne

Naukowcy wykryli kolejny zmysł u delfinów. Okazuje się, że potrafią wyczuwać pole elektryczne, które pomaga im chwytać ukryte pod piaskiem ryby oraz znajdować odpowiedni kierunek.
05.12.2023

Nieszczęśliwy wypadek. Turystka straciła rękę w wyniku ataku rekina. Pomyliła go z... tuńczykiem

W egipskim kurorcie Dahab nad Morzem Czerwonym w wyniku ataku rekina turystka straciła rękę. Prawdopodobnie pomyliła niebezpiecznego drapieżnika z tuńczykiem, informują w czwartek media lokalne. Minister środowiska Egiptu Jasmin Fuad potwierdziła, że plaża w Dahabie została zamknięta.
14.09.2023

Człowiek pływający z rekinami dla rozrywki zaburza zachowanie tych zwierząt

Ludzie, którzy w ramach rozrywki turystycznej pływają z rekinami wielorybimi, mają negatywny wpływ na zachowanie tych zwierząt – ustalili naukowcy z Meksyku i Wielkiej Brytanii. Wyniki badania zostały opublikowane na łamach „Scientific Reports”.
07.09.2023

Rekiny zaatakowały rosyjski katamaran, z pomocą przyszedł samochodowiec [WIDEO]

Rosyjska ekipa ekspedycyjna, która próbowała opłynąć Ziemię nadmuchiwanym katamaranem, została zaatakowana przez rekiny na Morzu Koralowym. Z pomocą przyszła załoga samochodowca O.S.K. Mitsui.
06.09.2023

Wraz z ocieplaniem się klimatu rośnie liczba rekinów, waleni i delfinów przy brzegu aglomeracji Lizbony

Wraz z ocieplaniem się klimatu u brzegów aglomeracji Lizbony rośnie liczba dużych zwierząt morskich, takich jak rekiny, walenie i delfiny, wynika z obserwacji portugalskich biologów.
23.08.2023

Przerażające sceny na plaży w Nowym Jorku. Kobieta w stanie krytycznym po ataku rekina

Kobieta doznała poważnych obrażeń, gdy zaatakował ją rekin przy plaży w Nowym Jorku – poinformowały we wtorek władze nowojorskie.
08.08.2023

Dziwne zachowanie rekinów na Morzu Karaibskim. Podejrzewa się... kokainę

Naukowcy obserwujący rekiny na Morzu Karaibskim odnotowują dziwne zachowanie tych zwierząt. Przypuszczają, że nieskoordynowane ruchy drapieżników, to efekt pożerania przez nie paczek z kokainą wyrzucanych z łodzi przemytników.
23.07.2023

Drony patrolują plaże na Long Island po atakach rekinów

Drony patrolują nowojorską Long Island po serii ataków rekinów na plażowiczów. W ciągu dwóch dni pięć osób zostało pogryzionych w trakcie kąpieli - poinformowała w czwartek stacja CNN, powołując się na lokalną policję.
06.07.2023

Komisja zbada sposoby rozwiązania problemu handlu płetwami rekinów

Europejska inicjatywa obywatelska „Zatrzymanie płetw – zaprzestanie handlu" została z zadowoleniem przyjęta przez Komisję Europejską, która zbada sposoby rozwiązania problemu handlu płetwami rekinów.
05.07.2023

Wielki rekin megalodon był stałocieplny

Megalodon, największa ryba drapieżna, był stałocieplny – wynika z badań, które opublikowano na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”.
29.06.2023

W Katalonii zamknięto trzy plaże po pojawieniu się rekinów

Trzy popularne katalońskie plaże zostały zamknięte po pojawieniu się w ich pobliżu rekinów. Obecność oceanicznych drapieżników u brzegów tego wschodniego regionu Hiszpanii, jak wskazują cytowani przez media biolodzy, staje się tam coraz powszechniejsza. Według władz gminy Alcanar, rekiny mogą należeć do gatunku groźnego dla człowieka i dlatego prewencyjnie zamknięto trzy plaże: Martinenca, Marciel i Marjal.
28.06.2023

Brazylia: prawie 29 ton nielegalnie pozyskanych rekinich płetw miało trafić do Azji

Brazylijskie władze poinformowały, że udaremniły transport 28,7 ton metrycznych nielegalnie pozyskanych płetw rekinów, które miały zostać dostarczone do Azji. To prawdopodobnie największa tego typu konfiskata w historii.
21.06.2023

Na plaży w Hiszpanii pojawił się rekin. Panika wśród turystów [WIDEO]

W czwartkowy poranek w słonecznym hiszpańskim kurorcie Alicante wypoczynek turystów przerwało pojawienie się w wodzie rekina. Widok stworzenia wywołał panikę, a ludzie zaczęli uciekać z wody. Nastąpiło to zaledwie kilka dni po tym, jak rosyjski turysta został zjedzony żywcem przez rekina w Egipcie.
16.06.2023

Trzech Brytyjczyków zaginionych po pożarze łodzi nurkowej na Morzu Czerwonym

Trzech brytyjskich turystów jest zaginionych po pożarze, który wybuchł w niedzielę na pokładzie łodzi nurkowej na Morzu Czerwonym - poinformowały egipskie władze. Do pożaru doszło zaledwie trzy dni po śmiertelnym ataku rekina w Hurgadzie.
12.06.2023

W Egipcie schwytano rekina, który zabił obywatela Rosji

Zdaniem egipskich służb schwytano rekina, który w czwartek zaatakował i zabił Rosjanina w pobliżu plaży w kurorcie Hurghada, podała agencja Reutera, powołując się na oświadczenie władz.
09.06.2023

Rosyjski turysta zabity w Hurghadzie przez rekina! [WIDEO]

Turyści odwiedzający popularny egipski kurort Hurghada nad Morzem Czerwonym widzieli, jak mężczyzna został w czwartek po południu zjedzony żywcem przez rekina. Według serwisu Daily Beast ofiarą miał być rosyjski turysta.
08.06.2023

Marynarka Wojenna pokazała swoje możliwości podczas ćwiczenia Anakonda

Organizowane od 2009 roku cykliczne ćwiczenie Anakonda jest największym i najważniejszym tego typu przedsięwzięciem szkoleniowym w Wojsku Polskim. Scenariusz tegorocznej edycji wpisał się w profil i dynamikę obecnych zagrożeń wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym w regionie Morza Bałtyckiego. Choć kluczowym aspektem tegorocznych epizodów ćwiczebnych były działania sił lądowych, wciąż ważnym aspektem pozostawały sprawy morskie, w tym działania polskiej Marynarki Wojennej.
15.05.2023

Noc Muzeów w Łodzi: podwodny świat w Orientarium

Strefa oceaniczna Orientarium za 5 zł czy inscenizacja procesu "łódzkiej Gorgonowej" z lat 30. XX wieku w Sądzie Okręgowym to tylko dwie z kilkudziesięciu atrakcji, na jakie można liczyć w sobotę podczas Nocy Muzeów w Łodzi. Większość z nich rozpoczęła się o godz. 18.
13.05.2023

Wzbudzają podziw i ciekawość. Unikatowa wystawa podwodnych pojazdów w Narodowym Muzeum Morskim

Wystawa polskich pojazdów podwodnych, prezentowana w głównej siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, stanowi jedyny w swoim rodzaju zbiór unikatowych maszyn i narzędzi do badań głębin, skonstruowanych przez Polaków w okresie PRL i w pierwszych latach po jego końcu. Fascynujący świat pod powierzchnią mórz i oceanów polscy nurkowie poznawali dzięki pojazdom o malowniczych nazwach: „Delfin I”, „Delfin II”, „Grześ”, „Manta” czy „Koral”.
05.05.2023

Surfer zaatakowany przez rekina u wybrzeży Honolulu

58 letni surfer jest w poważnym stanie po ugryzieniu go w nogę przez rekina u wybrzeża Honolulu, poinformowały w niedzielę lokalne służby medyczne.
10.04.2023

Z powodu ocieplenia klimatu drapieżniki wycofują się na północ

Z powodu ocieplenia klimatu, które szczególnie daje się we znaki w Arktyce, morskie drapieżniki wycofują się na północ – donoszą naukowcy na łamach periodyku „Scientific Reports”.
10.04.2023

Morze Bałtyckie potrzebuje odpowiedzialnych rybaków i konsumentów

22 marca obchodzimy Światowy Dzień Ochrony Morza Bałtyckiego. Ma on zwrócić uwagę na problemy związane z ochroną Bałtyku i przypomnieć, że każdy z nas może się przyczynić do poprawy jego kondycji. Jaką rolę odgrywają w tym zrównoważone połowy? I co każdy z nas może zrobić, by wspierać odpowiedzialne rybołówstwo?
21.03.2023

Blisko 200 krajów przyjęło traktat ONZ o wodach międzynarodowych w celu ochrony życia morskiego

Blisko 200 krajów przyjęło "traktat o wodach międzynarodowych", mający na celu ochronę życia w morzach, które pokrywają niemal połowę powierzchni ziemi, a których status był przez lata zasadniczo nieuregulowany prawnie - informuje w poniedziałek serwis CNN.
06.03.2023

Kobiety w branży morskiej nie płyną z prądem! Zbliża się V edycja konferencji „Dziewczyny na fali”

Nurkowanie z rekinami, poszukiwanie śladów kobiet w historii, służba na żaglowcach i kontenerowcach, zrównoważony rozwój oraz sztuczna inteligencja – to zaledwie część zagadnień, które pojawią się w wystąpieniach prelegentek tegorocznej, jubileuszowej konferencji. Wydarzenie odbędzie się 8 marca 2023 o godzinie 17:00 w Ośrodku Kultury Morskiej – oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
03.03.2023

„Dziewczyny na fali”. V edycja konferencji poświęconej kobietom w branży morskiej

„Dziewczyny na fali” po raz piąty pokażą, że kobiety w branży morskiej nie płyną z prądem! Nurkowanie z rekinami, poszukiwanie śladów kobiet w historii, służba na żaglowcach i kontenerowcach, zrównoważony rozwój oraz sztuczna inteligencja – to zaledwie część zagadnień, które pojawią się w wystąpieniach prelegentek tegorocznej, jubileuszowej konferencji.
22.02.2023

Rekin zaatakował plażowicza w Nowej Kaledonii

Rekin zaatakował w niedzielę plażowicza w Numea w Nowej Kaledonii, francuskim terytorium zamorskim na południowym Pacyfiku. Mężczyzna zmarł - poinformowała agencja AFP.
19.02.2023

Rosja wycofuje z eksploatacji największy na świecie okręt podwodny. Pójdzie na żyletki?

Agencja TASS poinformowała, że Rosyjska Flota Północna ostatecznie wycofała z eksploatacji okręt podwodny Dmitrij Donskoj (TK-208) o napędzie atomowym z pociskami balistycznymi, ostatnim z sześciu jednostek typu Tajfun (projekt 941). Były jak dotąd największymi okrętami podwodnymi, jakie kiedykolwiek zbudowano, choć nie najlepszymi.
07.02.2023

Australia. W Sydney zamknięto popularne plaże, bo rekiny zaatakowały delfina

Kilka popularnych plaż w Sydney zostało zamkniętych w sobotę po tym, jak rekiny zaatakowały delfina. Ranny waleń krążył po płytkich wodach, ale ostatecznie osiadł na mieliźnie, gdzie padł.
21.01.2023

Nowy egzotyczny lokator akwarium w warszawskim zoo

Niespełna roczny samiec orlenia plamistego (Aetobatus ocellatus) dołączył do dwóch kolegów tego gatunku oraz kilkunastu gatunków innych ryb, w tym rai omańskich i rekinów bambusowych - poinformował stołeczny ogród zoologiczny.
20.01.2023

Brazylia. Trzy kaszaloty wyrzucone na plażę wywołały panikę

Grupa kaszalotów wyrzuconych przez Ocean Atlantycki na plażę Prainha w Arraial do Cabo, na południowym wschodzie Brazylii, wywołała panikę wśród spędzających tam noworoczny urlop wczasowiczów.
02.01.2023

Rekordzista w samotnym dryfowaniu na morzu pił ptasią krew i zabił rekina dzbanem

Tego rekordu lepiej nie pobijać, jak sam przyznał Poon Lim, chiński marynarz, który przeżył samotnie 133 dni na tratwie na morzu, pijąc ptasią krew i pożywiając się rekinem, którego zabił dzbanem z wodą.
29.12.2022

Pasażer wycieczkowca mówi, jak przetrwał niemal 20 godzin w zatoce pełnej rekinów

28-latek, który wypadł za burtę statku Carnival Valor i cudem przeżył prawie 20 godzin w wodzie, pożywiał się bambusem i walczył ze zwierzęciem, które prawdopodobnie mogło być rekinem, desperacko trzymając się nadziei, że zostanie uratowany.
05.12.2022

Nowa Zelandia. Zmarło 477 wyrzuconych na brzeg waleni

477 waleni z gatunku grindwali zmarło w ostatnich dniach na dwóch plażach Nowej Zelandii - poinformowało nowozelandzkie ministerstwo środowiska, cytowane w środę przez agencję AP.
12.10.2022

Zachodniopomorskie. Rozpoczyna się faza taktyczna ćwiczenia REKIN-22

Największe w tym roku manewry Marynarki Wojennej RP REKIN-22 wchodzą w fazę taktyczną. Ich celem jest przećwiczenie i doskonalenie elementów zapewniających bezpieczeństwo kraju i Morza Bałtyckiego. W manewrach bierze udział blisko 20 okrętów z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
21.09.2022

Na Bałtyku odbędą się manewry pod kryptonimem Rekin-22

Marynarka Wojenna poinformowała, że w piątek na Bałtyku rozpoczną się manewry pod kryptonimem Rekin-22. W działaniach taktycznych weźmie udział blisko 20 okrętów z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii.
15.09.2022

Pierwszy od 150 lat przypadek ataku rekina na brytyjskich wodach

W minionym tygodniu u wybrzeży Konwalii kobieta została ugryziona w nogę przez rekina błękitnego i był to, jak się uważa, pierwszy od ponad 150 lat przypadek ataku rekina na brytyjskich wodach - podał we wtorek portal Conwall Live.
02.08.2022

Rekiny atakują w USA

Co najmniej pięć osób doznało obrażeń na skutek ataków rekinów, do których doszło od początku lipca na plażach Long Island w amerykańskim stanie Nowy Jork - podaje stacja CNN w piątek. Lokalne władze apelują o ostrożność.
15.07.2022

Trzech marynarzy rosyjskiego kutra zginęło w wybuchu miny pod Mariupolem

Kuter desantowy projektu 1176 (Akuła), należący do rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, wpłynął na minę na Morzu Azowskim w rejonie Mariupola; zginęło trzech członków załogi - poinformował w niedzielę doradca ukraińskiego mera Mariupola Petro Andriuszczenko.
03.07.2022

Hiszpania. W delcie rzeki Ulla znaleziono 300-kilogramowego rekina

W delcie rzeki Ulla, w północno-zachodniej Hiszpanii, znaleziono 300-kilogramowego rekina piaskowego. Zwierzę zostało przypadkowo złowione przez jeden z lokalnych statków rybackich.
03.06.2022

W oceanie znaleziono roślinę o wielkości 180 kilometrów

Australijscy naukowcy znaleźli w oceanie roślinę, która mierzy 180 km i ma 4,5 tys. lat. Tworzy olbrzymią podwodną łąką, którą tworzy jedna roślina, która rozrosła się tak z pojedynczej "sadzonki". To największy taki znany okaz.
02.06.2022

Pierwszy zabójczy atak rekina u wybrzeży Sydney od niemal 60 lat

U wybrzeży Sydney w Australii w wyniku ataku rekina zginęła jedna osoba - poinformowały w środę tamtejsze służby. Według lokalnych mediów było to pierwsze tego typu zdarzenie ze skutkiem śmiertelnym od 1963 roku. Nie ustalono jeszcze tożsamości ofiary - przekazała policja.
16.02.2022

Mniej siarki w paliwach żeglugowych? Kraje Morza Śródziemnego wprowadzają zmiany

21 krajów basenu Morza Śródziemnego zobowiązało się w piątek w Antalyi w Turcji do zmniejszenia zawartości siarki w paliwach, wykorzystywanych przez statki na Morzu Śródziemnym, których zrzuty mają niszczycielski wpływ na środowisko morskie - poinformowała agencja AFP.
10.12.2021

Puma, Narwal, Nerpa i Manat już ochrzczone. Wody Polskie mają nowe lodołamacze [WIDEO]

Symboliczne nadanie imion nowym lodołamaczom odbyło się we wtorek (30 listopada) na Ołowiance w Gdańsku. Wielofunkcyjne lodołamacze warte w sumie 80 mln zł zbudowała szczecińska stocznia "Gryfia" dla Wód Polskich. Jednostki zostały przeznaczone do pracy na Dolnej Wiśle.
30.11.2021

Flota RZGW w Gdańsku powiększyła się o nowoczesny lodołamacz liniowy [WIDEO, ZDJĘCIA]

Do służby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku wszedł w piątek nowoczesny lodołamacz liniowy „Manat”. Jednostka będzie wspierać ochronę przeciwpowodziową na dolnej Wiśle.
02.10.2021

Laser alternatywą dla toksycznych powłok statków

Nowa technologia laserowa pozwoli zrezygnować z tradycyjnie stosowanych, toksycznych środków antyporostowych na kadłubach statków.
11.09.2021

Kuter MOPR holował przez Szlak Wielkich Jezior trzykrotnie większą jednostkę

W poniedziałek 4-tonowy kuter MOPR holował przez pół Szlaku Wielkich Jezior 11,5-tonowy houseboat.
23.08.2021

Japonia. Ryby z nielegalnych połowów trafiają do sklepów

Japońska agencja prasowa Kyodo ostrzega, że do japońskich konsumentów trafiają ryby i owoce morza złowione przez chińskie statki stosujące nielegalne metody połowu i łamiące prawa pracowników.
19.08.2021

Rekin wywołał popłoch wśród turystów na plażach w Walencji

Turyści wypoczywający na popularnych plażach w regionie Walencji uciekają w popłochu z wody na widok rekina, który od kilku dni pojawia się na Costa Blanca, w okolicy Alicante. Na razie nie wiadomo, czy jest to tylko jeden rekin, czy też kilka różnych.
14.08.2021

Plastik zanieczyszcza Galapagos

Zanieczyszczenie plastikiem na wyspach Galapagos dotyczy wody morskiej, plaż oraz organizmów zwierząt – alarmują naukowcy na łamach periodyku „Science of The Total Environment”.
31.05.2021

Ryby, morza i rośliny. Nauka z „Niepodręcznika Oceanicznego”

W sieci i przed kamerą czują się dosłownie jak... ryby w wodzie! Pracownicy oraz naukowcy z Akwarium Gdyńskiego i Instytutu Oceanologii PAN opublikowali już ponad 100 odcinków swojej serii „Niepodręcznik Oceaniczny”. To krótkie filmy pełne wiedzy, które jeszcze w kwietniu zeszłego roku miały zająć czas pasjonatom morskich tematów podczas lockdownu.
22.03.2021

Dodatkowe 2,2 mln zł z budżetu UE na rozbudowę Akwarium w Gdyni

Dodatkowe 2,2 mln zł ze środków Unii Europejskiej na rozbudowę Akwarium w Gdyni przekaże zarząd województwa pomorskiego. Wartość inwestycji wyniesie ok. 18,8 mln zł, a dofinansowanie unijne, po zawartym aneksie 11,1 mln zł.
09.03.2021

Stena Bulk przedstawia innowacyjną konstrukcję masowca

Stena Bulk zaprezentowała dziś swoją koncepcję hybrydowego masowca InfinityMAX. Jest to projekt,który ma rzucić wyzwanie konwencjonalnemu myśleniu o wydajności i redukcji emisji dwutlenku węgla w żegludze.
09.03.2021

Morska edukacja online z Akwarium Gdyńskim

Opowieści o zwierzętach z różnych stron świata i ciekawostki o morzu. Między innymi na to mogą liczyć uczniowie, którzy wezmą udział w zajęciach online prowadzonych przez Akwarium Gdyńskie. Pilotażowo ruszyły one w lutym. Od marca lekcje będą kontynuowane. Trwają zapisy dla szkół.
27.02.2021

Gowin: polityka przemysłowa Polski powinna być sprzężona m.in. z wykorzystaniem funduszy UE

Polityka przemysłowa Polski może się powieść tylko wtedy, jeśli będzie dobrze sprzężona z Krajowym Planem Odbudowy i z prorozwojowym wykorzystaniem ogromnych funduszy unijnych - mówił w środę na Europejskim Kongresie Gospodarczym wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin.
17.02.2021

Technologia NASA pomaga ratować największego rekina na świecie

CNN w ramach inicjatywy Call to Earth tym razem podejmuje temat mórz i oceanów oraz żyjącego w nich rekina wielorybiego. Stacja opowiada o tym, jak tysiące ludzi na całym świecie, biorąc udział w obywatelskim projekcie naukowym Wildbook for Whale Sharks, przyczynia się do ocalenia największej ryby żyjącej na naszej planecie.
16.02.2021

W Szczecinie powstają nowe lodołamacze

Trwają prace przy budowie kolejnych lodołamaczy dla Wód Polskich w Gdańsku. W szczecińskiej stoczni MSR Gryfia powstają lodołamacze liniowe Manat i Nerpa, które będą pracować na Dolnej Wiśle, jednostki są właśnie wyposażane. To siostrzane jednostki Pumy i Narwala, które już są włączane do akcji zimowego utrzymania Wisły i czekają w Gdańsku na sygnał do akcji lodowej.
08.02.2021

Powstanie nowy dom dla ryb. Akwarium Gdyńskie się rozrasta

900 metrów kwadratowych dodatkowej powierzchni ekspozycyjnej i 13 nowych akwariów, gdzie zamieszkają m.in. rekiny i płaszczki. Akwarium Gdyńskie zostanie rozbudowane. W jego przyziemiu powstanie nowa ścieżka edukacyjna. Właśnie wyłoniono wykonawcę prac. To firma 3JM z Kwidzyna. Według założeń rozbudowa ma się zakończyć w kwietniu 2023 roku. Koszt projektu to ponad 16 milionów złotych.
08.02.2021

Cały świat spojrzał w stronę Portu Gdynia - otwarcie ofert na partnera prywatnego w realizacji Portu Zewnętrznego

Rekiny światowego rynku morskiego oraz globalni gracze zwrócili swoją uwagę na Port Gdynia. Wszystko za sprawą ogłoszonego w listopadzie ubiegłego roku postępowania na wybór partnera prywatnego dla projektu pn. “Budowa Portu Zewnętrznego w Porcie Gdynia”, którego ostateczny termin wyznaczono na 5 luty. W terminie złożono 4 wnioski o dopuszczenie do postępowania.
05.02.2021

Ryby zdrowe, ale... z niektórymi nie przesadzaj. Winne skażenie środowiska

Generalnie, owoce morza i ryby są zgodnie zalecane przez lekarzy i dietetyków jako ważny element zdrowej diety, głównie ze względu na zawartość kwasów tłuszczowych omega-3. Jednocześnie, w związku z coraz większym skażeniem środowiska, eksperci ostrzegają przed nadmiernym spożyciem niektórych gatunków. Dowiedz się, których konkretnie.
03.02.2021

Populacja rekinów i płaszczek spadła o ponad 70% na całym świecie

Najnowsze informacje dotyczące drastycznego zmniejszania się populacji tych gatunków są alarmujące! Tak gwałtowne zmiany zaobserwowano na przestrzeni zaledwie ostatnich 50 lat.
29.01.2021

Edukacja online z Akwarium Gdyńskim

Wiedza o tajemnicach podwodnego świata będzie jeszcze bardziej dostępna. Akwarium Gdyńskie od lutego ruszy z zajęciami online dla uczniów. Będą oni mogli zapoznać się z ciekawostkami o morzu i życiu morskich zwierząt. Zapisy dla szkół właśnie wystartowały.
27.01.2021

Surfing na grzbiecie rekinia wielorybiego, czy rodeo z żarłaczem?

Wiele kontrowersji ostatnio wywołują doniesienia związane z “ujeżdżaniem” rekinów. Niebezpieczna “zabawa” w wykonaniu “poszukujących wrażeń” staje się coraz bardziej rozpowszechniona.
25.01.2021

Nurkowanie w towarzystwie rekinów młotów [wideo]

Przeżycie, którego niektórzy panicznie się boją, inni natomiast gdzieś w skrytości ducha o tym marzą, – spotkanie z rekinami.
25.01.2021

Rzadki atak rekina w rzece Łabędziej w Perth

Miasto Perth na południowym zachodzie Australii słynie z rekinów u swoich wybrzeży, ale w czwartek rekin zaatakował mężczyznę pływającego w miejskiej rzece Łabędziej (Swan river). Był to pierwszy taki atak w rzece od 1969 roku – podaje agencja Reutera.
14.01.2021

Tasmańska policja prowadzi śledztwo w sprawie zabicia białego rekina

Po doniesieniach w mediach społecznościowych o zabiciu żarłacza białego, tasmańska policja poszukuje jego zabójcy oraz zwłok rekina, który znajduje się na liście gatunków zagrożonych.
11.01.2021

Wiek polskich badań morza

Morski Instytut Rybacki – Państwowy Instytut Badawczy (MIR) to najstarsza w Polsce placówka badań morza i rybołówstwa. W tym roku obchodzi 100-lecie działalności, która wpłynęła nie tylko na rybołówstwo morskie w kraju, ale i za granicą.
09.01.2021

Rada AGRIFISH przyjmuje uprawnienia do połowów na 2021 r. dla północno-wschodniego Atlantyku i stad głębinowych

Na podstawie wniosku Komisji Europejskiej, Rada uzgodniła dziś uprawnienia do połowów na 2021 r. dla stad ryb zarządzanych przez UE. Rada przyjęła również trzymiesięczne tymczasowe rozwiązanie zaproponowane przez Komisję w celu zapewnienia uprawnień do połowów w wyjątkowych okolicznościach wciąż toczących się negocjacji w sprawie przyszłych stosunków między UE a Wielką Brytanią.
17.12.2020

Kolumbia z zakazem połowu rekinów

Kolumba dołączyła do nielicznej grupy krajów, w których wprowadzany jest zakaz połowu rekinów.
01.12.2020

Wybrano zwycięzców konkursu fotograficznego Światowego Dnia Oceanów [foto]

Zorganizowany już po raz siódmy konkurs pod patronatem ONZ, jest częścią corocznego wydarzenia “Światowego Dnia Oceanów”, który obchodzony jest 8 czerwca.
25.11.2020

100 waleni i delfinów zmarło w wyniku utknięcia na mieliźnie w Nowej Zelandii

Łącznie 100 grindwali i delfinów butlonosych zmarło po utknięciu na mieliźnie na wybrzeżu wysp Chatham należących do Nowej Zelandii - poinformowały w środę nowozelandzkie władze.
25.11.2020

Rekin zabił 55-latka w Australii

55-letni mężczyzna uprawiający bodyboarding w stanie Australia Zachodnia został dzisiaj zaatakowany przez rekina i zmarł. Jest ósmą w tym roku ofiarą śmiertelną rekinów w Australii.
22.11.2020

Wielki żarłacz tygrysi podniósł adrenalinę nurkom na Malediwach [wideo]

Zwabiona przynętą 4,5-metrowa samica rekina w bardzo efektowny sposób podniosła adrenalinę grupie nurków na Malediwach.
18.11.2020

Bohaterski pies rzucił się na rekina by ochronić turystów [wideo]

Do sieci trafiło niesamowite nagranie pochodzące z Australii, które wywołało sensację w internecie. Na wideo udało się uwiecznić moment, gdy lokalny pies rzuca się do wody na przepływającego w pobliżu turystów rekina.
16.11.2020

Wkrótce powstanie największy na Oceanie Atlantyckim rezerwat morski

Wokół należącego do Wielkiej Brytanii archipelagu Tristan da Cunha powstanie największy na Oceanie Atlantyckim i czwarty największy na świecie rezerwat morski - ogłosił w piątek brytyjski rząd.
14.11.2020

Zakaz połowu żarłaczy białych, rekinów olbrzymich i wielkogębowych na Tajwanie

Połowy morskie należą do jednej z głównych gałęzi gospodarki Tajwanu. Spożywanie owoców morza ma swoje odzwierciedlenie w tradycjach, jest częścią kulturowej spuścizny. Zaskakujący jest zatem fakt, iż Tajwan należy do tych nielicznych państw, które podjęły się wprowadzenia kontroli odłowów rekinów.
13.11.2020

Świętuj Tydzień Rekina online

Poznaj całą prawdę o rekinach. Dlaczego są wyjątkowe? Co jest dla nich największym utrapieniem? Pracownicy Akwarium Gdyńskiego uchylą rąbka tajemnicy i opowiedzą o prawdziwej naturze tych zwierząt. A wszystko podczas Tygodnia Rekina, który potrwa od 15 do 22 listopada. Wydarzenie tym razem odbędzie się wyłącznie w sieci.
13.11.2020

Martwy rekin z przebitym sercem wyrzucony na brzeg w Libii [wideo]

Ciało rekina zostało wyrzucone na brzeg w pobliżu miasta Brega w Libii - po inspekcji nie było od razu jasne, co go zabiło. W końcu jeden ze świadków zauważył ranę na boku zwierzęcia, z której następnie wyciągnięto 30-centymetrowy wyrostek włócznika, tzw. "miecz".
03.11.2020

Rekiny kluczem do uratowania planety?

Według nowych badań rekiny, tuńczyki i makrele mogą być kluczem do uratowania planety. Naukowcy twierdzą, że duże ryby pochłaniają dwutlenek węgla, pomagając w magazynowaniu gazów cieplarnianych na dnie oceanu. Regulują ilość, która pozostaje w atmosferze, pochłaniając ogromne ilości globalnych emisji. Międzynarodowy zespół pokazał, że duża liczba tych stworzeń w morzu zahamuje globalne ocieplenie.
02.11.2020

Ryby stale ewoluują, by ustrzec się przed nowoczesnymi technikami połowu

Niektóre gatunki ryb tworzą ławice, aby zmylić drapieżniki i zmaksymalizować przetrwanie grup. Jednak nowoczesne techniki połowów potrafią za jednym zamachem schwytać olbrzymie ilości tych stworzeń. Nowe badania wskazują, że ryby zaczynają pływać w mniejszych grupach lub samodzielnie na obszarach o dużej intensywności połowów.
30.10.2020

Naukowcy odkryli „Królową Oceanu”- olbrzymiego żarłacza białego u wybrzeży Nowej Szkocji [wideo]

W piątek OCEARCH, organizacja badawcza, której celem jest pomoc naukowcom w uzyskaniu „wcześniej nieosiągalnych danych z oceanu”, ogłosiła na Facebooku, że jej zespół natknął się na ważącą ponad 1606 kg dojrzałą samicę żarłacza białego o imieniu Nukumi.
08.10.2020

Stworzenie szczepionki na Covid-19 może przyczynić się do śmierci pół miliona rekinów

Według danych WHO istnieje 40 potencjalnych szczepionek przeciwko Covid-19 w ocenie klinicznej i 142 potencjalne szczepionki w ocenie przedklinicznej. Jak podaje "Shark Allies", 17 z zaproponowanych preparatów używa adiuwantów, a pięć z nich jest opartych na Skwalenie z rekina.
29.09.2020

Wiemy jak wielki był największy rekin w historii

Prehistoryczny megalodon miał płetwę grzbietową równą wzrostowi dorosłego człowieka. Naukowcom udało się ostatecznie oszacować wielkość tego olbrzyma. Wiadomością podzielili się badacze na łamach pisma „Scientific Reports”.
26.09.2020

Nadzieja wymiera ostatnia - Living Planet Report 2020

Przez niecałe pół wieku łączna liczebność populacji dzikich zwierząt kręgowych na Ziemi, czyli ssaków, ptaków, płazów, gadów i ryb zmniejszyła się o dwie trzecie! Poznaliśmy najnowszy raport WWF: Living Planet Report 2020.
10.09.2020

Rekin zaatakował i zabił surfera w Australii

We wtorek u wybrzeży stanu Queensland w Australii rekin zabił surfera - poinformowały miejscowe władze. To drugi śmiertelny atak rekina w tym miejscu od czasu zainstalowania w 1962 roku sieci mających zapobiegać pojawianiu się tych drapieżników w pobliżu plaż.
08.09.2020

Wyciek paliwa na Mauritiusie: jak wpłynie na rafy koralowe, namorzyny i trawy morskie?

Czasami złe rzeczy zdarzają się w najgorszych możliwych miejscach - na przykład MV Wakashio, który osiadł na mieliźnie na płytkich rafach u południowo-wschodniego wybrzeża Mauritiusa 25 lipca. Z wrak masowca zaczęło wyciekać paliwo przy wyspie, gdzie znajduje się rezerwat przyrody (Ile aux Aigrettes), kilka kilometrów od parku morskiego (Blue Bay), w pobliżu ważnego na całym świecie obszaru podmokłego (Pointe d'Esny Ramsar Site).
26.08.2020

Mauritius - raj utracony?

Malownicze plaże z miękkim białym piaskiem, lazurowa woda. Tak właśnie jest na Mauritiusie. Doświadczyło tego już wielu Polaków, inni marzą o egzotycznej wyprawie. To marzenie może się nie spełnić. Awaria masowca i wyciek ropy mogą sprawić, że wyjątkowo cenny morski ekosystem przez lata będzie dochodził do siebie. Podobnie jak gospodarka wyspiarskiego kraju i jego mieszkańcy.
24.08.2020

Rekin zaatakował jego żonę. Rzucił się na niego z pięściami

Małżeństwo Chantelle i Mark Doyle surfowali na falach w rejonie Shelly Beach, koło Port Macquarie, w australijskim stanie Nowa Południowa Walia, kiedy nagle Chantelle zaatakował rekin, strącając ją z deski i chwytając za nogę.
16.08.2020

Efekt uboczny pandemii: więcej rekinów przy plażach

Więcej rozmaitych gatunków zwierząt przy portugalskich plażach - to jeden z efektów ubocznych pandemii koronawirusa. Zjawisko dotyczy zarówno zachodniego wybrzeża kraju, jak i południowego z popularnym wśród turystów regionem Algarve.
13.08.2020

Alarm w związku z wykryciem setek chińskich statków rybackich w pobliżu strefy ochronnej Galapagos

Ekwador wszczął alarm po tym, jak jego marynarka wojenna odkryła około 260 statków rybackich pływających głównie pod banderą chińską na oceanie otaczającym wyspy Galapagos. Flota znaleziona tuż poza strefą chronioną stwarza ryzyko zniszczenia różnorodnego ekosystemu i życia morskiego w chronionym regionie.
31.07.2020

Zaadoptuj rekina - naukowe projekty oceaniczne, w których możesz wziąć udział z domu

Te przyjemne i łatwe zajęcia naukowe o morzu, które możesz wykonać w domowym zaciszu, pomogą naukowcom lepiej zrozumieć i chronić oceany Ziemi.
30.07.2020

Zmarł Jerzy Janczukowicz – płetwonurek, prowadzący Centrum Badań Podwodnych „Rekin”

27 lipca w wieku 82 lat zmarł Jerzy Janczukowicz założyciel i wieloletni prezes Gdańskiego Klubu Płetwonurków „Rekin”.
28.07.2020

Rekiny funkcjonalnie wymarły na jednej na pięć raf koralowych [wideo]

Według nowej analizy na 19% światowych raf koralowych brakuje rekinów, co stanowi największy zanotowany zanik rekinów rafowych. Badanie sugeruje, że przełowienie, napędzane głównie gęstą populacją ludzką i złym zarządzaniem, spowodowało, że największe drapieżniki oceanu „funkcjonalnie wyginęły” w wodach ośmiu krajów. Ale na niektórych rafach w innych miejscach rekinów odnotowano całkiem dużo, co sugeruje, że środki ochronne mogą zadziałać.
23.07.2020

Rekiny i płaszczki - poznaj 5 sposobów, w jakie pomagają planecie, innym zwierzętom i ludziom

Zarówno rekiny, jak i płaszczki to jedne z najbardziej tajemniczych i niezrozumianych zwierząt morskich. W Światowy Dzień Rekinów pokazujemy 5 sposobów, w jakie ryby te pomagają światu - od walki ze zmianą klimatu, przez dzielenie się pożywieniem ze swoimi sąsiadami, aż po uprawianie fitoplanktonu. A to nie wszystko!
21.07.2020

Pierwsze zdalne badanie w głębokich wodach Morza Koralowego ujawniło całkowicie nowe gatunki [foto, wideo]

Naukowcy pracujący zdalnie z Schmidt Ocean Institute, jedną z nielicznych morskich ekspedycji naukowych, które nadal działają podczas globalnej pandemii, po raz pierwszy przyjrzeli się głębinom Morza Koralowego, których nigdy wcześniej nie widziano. Australijski zespół naukowy odkrył najgłębiej żyjące twarde koralowce we wschodnich wodach Australii, zaobserwował ryby w regionach, w których nigdy wcześniej ich nie widziano i zidentyfikował do 10 nowych morskich gatunków ryb, ślimaków i gąbek.
16.07.2020

Zmarł 15-latek zaatakowany przez rekina

Rekin zaatakował w sobotę 15-letniego surfera u wybrzeży Nowej Południowej Walii. Mimo próby reanimacji chłopiec zmarł. To drugi śmiertelny atak rekina w Australii w ciągu tygodnia i co najmniej piąty w tym roku - poinformowała agencja AP.
11.07.2020

Rybołówstwo tuńczyka z Indonezji i Papui Nowej Gwinei z certyfikatem MSC

Połowy ryb są kluczowe dla gospodarki światowej, wpływają na bezpieczeństwo żywieniowe i ekonomiczne. W 2018 r. wartość światowego rynku tuńczyka osiągnęła 11,6 mld USD, a tylko w rejonie Azji i Pacyfiku przemysł tuńczykowy zatrudnia ponad 6 mln osób. Niestety ogromny popyt na tuńczyka skutkuje zach
25.06.2020

Australia: 60-letni surfer został zaatakowany i zabity przez 3-metrowego rekina

60-letni surfer został zaatakowany w niedzielę i zabity przez 3-metrowego rekina u północnych wybrzeży stanu Nowa Południowa Walia na południowym wschodzie Australii - poinformowała lokalna policja.
07.06.2020

Friend of the Sea honoruje Światowy Dzień Oceanów listą pięciu rzeczy, które możemy zrobić, by uratować oceany

Z okazji obchodów Światowego Dnia Oceanów 8 czerwca, wiodący globalny standard certyfikacji zrównoważonego rozwoju życia morskiego dzieli się łatwymi do przestrzegania zaleceniami, dotyczącymi ochrony oceanów.
05.06.2020

8 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Oceanów!

W tym roku ze względu na pandemię COVID-19 WWF przenosi wspólne świętowanie Światowego Dnia Oceanów do wirtualnej rzeczywistości! A dodatkowo, świętować będziemy przez aż 7 dni i zakończymy koncertem Skubasa, z gościnnym udziałem Natalii Grosiak z Mikromusic.
29.05.2020

Granty MSC dla projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone połowy

Organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) ufundowała granty o łącznej wysokości ponad 650 tys. funtów. Zostały one przyznane w ramach funduszu Ocean Stewardship Fund rybołówstwom oraz grupom badawczym pracującym na rzecz ochrony oceanów oraz zasobów ryb i owoców morza.
11.05.2020

Lodołamacz Puma zwodowany

Pierwszy z nowych lodołamaczy wiślanych budowanych dla Wód Polskich, przez szczecińską stocznię MSR Gryfia S.A., stanął na wodzie.
25.02.2020

Otwarto Muzeum Ichtiologiczne w Szczecinie (foto)

Czterometrowy rekin polarny, kosogon, żarłacze, ale też płaszczki czy korale znalazły się wśród blisko tysiąca eksponatów zwierząt wodnych w otwartym w czwartek edukacyjnym Muzeum Ichtiologicznym w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie. Zbiory mają służyć przede wszystkim uczniom i studentom.
13.02.2020

Ryba wbiła się w szyje młodego rybaka. Przeżył chwile grozy (foto)

Szokujące wydarzenia miało miejsce na południu Indonezji niedaleko wioski Wakinamboro. Podczas połowu tzw "ryba igła" wyskoczyła z wody wbijając się w szyje szesnastoletniego Muhammada Idul'a.
23.01.2020

Manty i rekiny wielorybie w Indonezji zjadają do 137 kawałków plastiku na godzinę

Według badania opublikowanego przez wydawcę akademickiego Frontiers in Marine Science, rekiny wielorybie i manty żyjące wśród raf w Indonezji, zjadają od 63 do 137 kawałków plastiku na godzinę. Szacunki te ustalił zespół naukowców z Marine Megafauna Foundation i Murdoch University.
30.12.2019

Ogromna sieć rybacka z setkami martwych rekinów odnaleziona przez nurków (foto)

Nurkowie odkryli w pobliżu Kajmanów ogromną pływającą sieć wypełnioną setkami rozkładających się ciał rekinów i innych stworzeń morskich.
30.12.2019

IUCN: W oceanach postępuje proces redukcji tlenu

Z raportu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), który zaprezentowano w sobotę podczas szczytu klimatycznego ONZ w Madrycie COP25, wynika, że wraz z ocieplaniem się klimatu postępuje proces redukcji tlenu w oceanach.
08.12.2019

Polskie wyprawy na Antarktydę w fotograficznej opowieści

O zdjęciach autorstwa fotografa Mirka Wiśniewskiego z wypraw: na Lhotse - która dała początek sukcesom Polskiego Himalaizmu Zimowego; i ku wybrzeżom Antarktydy - pokazanych na wystawie w Domu Spotkań z Historią opowiedziała PAP kuratorka Sandra Włodarczyk.
16.11.2019

Służby graniczne Rosji otworzyły ogień do rybaków z Korei Płn.; 5 rannych

Rosyjska straż przybrzeżna otworzyła ogień w kierunku kutrów z Korei Płn. na Morzu Japońskim; rany odniosło 5 północnokoreańskich rybaków, którzy nielegalnie prowadzili połów na rosyjskich wodach terytorialnych - podała w środę Federalna Służba Bezpieczeństwa.
02.10.2019

MSR Gryfia zakończyła budowę kadłuba lodołamacza czołowego dla RZGW Gdańsk (foto)

Morska Stocznia Remontowa Gryfia zakończyła w Szczecinie budowę stalowego kadłuba i aluminiowej nadbudówki lodołamacza czołowego dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Nowoczesna jednostka otrzyma imię PUMA. Pierwszy z czterech zamówionych lodołamaczy ma być gotowy na koniec marca przyszłego roku. Razem z dotychczasowymi jednostkami nowe lodołamacze będą pracowały na odcinku od zapory we Włocławku do ujścia rzeki Wisły.
30.08.2019

W MSR Gryfia trwa budowa kadłubów dwóch pierwszych lodołamaczy dla Wód Polskich

W Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia w Szczecinie powstają kadłuby dwóch pierwszych lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku wchodzącego w skład Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Umowa obejmuje budowę łącznie czterech takich jednostek: trzech lodołamaczy liniowych i jednego czołowego. Razem z dotychczasowymi jednostkami będą pracowały na odcinku od zapory we Włocławku do ujścia rzeki Wisły.
23.08.2019

To najstarsza słodkowodna ryba świata świata. Pływała, kiedy nie było jeszcze Titanica

Jak stwierdzili naukowcy: "to babcia wszystkich ryb". Pływała, kiedy pod Titanica kładziono dopiero stępkę, nikt nie mówił o I wojnie światowej, była też świadkiem odzyskania niepodległości przez Polskę. Ryba z gatunku Ictiobus cyprinellus, bo o niej mowa, dożyła 112 lat, co czyni ją najstarszą słodkowodną rybą na świecie.
11.08.2019

Na plaży w Australii znaleziono rybę o kocich oczach

Niezwykłe odkrycie na australijskiej plaży. Spacerowiczka znalazła tam rybę o kocich oczach. Zdjęciem nietypowego stworzenia podzieliła się w Sieci.
21.07.2019

W Akwarium Gdyńskim powstanie 13 nowych zbiorników ekspozycyjnych

O 13 nowych zbiorników ekspozycyjnych wzbogaci się Akwarium Gdyńskie. Rozbudowa obiektu ma się zakończyć pod koniec 2021 roku. Inwestycja będzie kosztować 16,5 milionów złotych, z czego 8,9 mln zł pochodzi z dotacji Unii Europejskiej.
15.07.2019

USA: proces mężczyzny handlującego rekinami

Mężczyzna, który zajmował się handlem chronionymi gatunkami rekinów, oferując sprzedaż żarłaczy brunatnych atlantyckich przez internet, przyznał się w piątek do winy - poinformował departament ochrony środowiska stanu Nowy Jork i biuro prokuratora generalnego.
13.07.2019

Jacht Crystal z wizytą na Wyspie Kokosowej w ramach rejsu dookoła świata

Kapitan Michał Palczyński i Ola Rapp na jachcie S/V Crystal już od ponad roku są w trakcie okołoziemskiego rejsu, objętego patronatem honorowym Polskiego Związku Żeglarskiego. Po przepłynięciu w lutym Kanału Panamskiego, teraz eksplorują kraje Ameryki Środkowej. W drodze z Kostaryki do Ekwadoru odwiedzili zagubioną na Pacyfiku Wyspę Kokosową. Leży ona 300 Mm na południowy zachód od wybrzeży Kostaryki i jest częścią tego pięknego kraju. Poniżej przedstawiamy krótką relację o tym jak dostać się na wyspę, o formalnościach z tym zwią
05.06.2019

2 maja - Światowy Dzień Tuńczyka

Od steków po sushi i kanapki, tuńczyk jest jednym z najpopularniejszych gatunków ryb na świecie. Tuńczyki poławiane były jeszcze w czasach średniowiecznych. Uważane były – i nadal są – za „królów mórz i oceanów”. Niestety popyt na te ryby spowodował przetrzebienie ich stad. 2 maja w Światowy Dzień Tuńczyka organizacja pozarządowa MSC zachęca do wspierania zrównoważonych połowów tuńczyka poprzez wybór certyfikowanych produktów.
30.04.2019

Wyłowili 100-kg głowę rekina. Resztę zjadło coś olbrzymiego (wideo)

Niestety, nie widzieliśmy, co go zjadło, ale musiało to być imponujące – powiedział Trapman Bermagui, rybak, który u wybrzeży Nowej Południowej Walii w Australii wyłowił 100-kg głowę ostronosa atlantyckiego. Kiedy zarzucał przynętę, ryba jeszcze żyła. Nie zdołał jednak wyciągnąć jej na pokład, ponieważ „coś” się nią poczęstowało.
07.04.2019

Gigantyczna ryba wyrzucona na brzeg w Australii

Niezwykłe znalezisko w pobliżu ujścia rzeki Murray w południowej Autralii. Linette Grzelak umieściła na swoim Facebooku zdjęcie ogromnej morskiej ryby - samogłowa, na którego trafił w połowie marca jej mąż.
30.03.2019

Pierwsza w Europie podwodna restauracja rozpoczyna działalność (wideo)

Znajduje się pięć metrów pod poziomem morza i wygląda jak wielka betonowa tuba. Pierwsza w Europie podwodna restauracja właśnie zaczyna przyjmowac rezerwacje. I mimo że na początku możliwość zjedzenia kolacji w tej wyjątkowej scenerii będzie miała tylko najbliższa rodzina i przyjaciele - chętnych nie brakuje. W norweskim lokalu zarezerwowano już ponad siedem tysięcy miejsc.
20.03.2019

Pijany 27-latek wyskoczył z pokładu największego wycieczkowca świata. „Kiedy się obudziłem, postanowiłem skoczyć” (wideo)

Ta brawurowa sytuacja mogła skończyć się tragicznie. Pijany 27-latek wyskoczył z 11. pokładu Symphony of the Seas – największego statku pasażerskiego świata należącego do Royal Caribbean. Mężczyzna otrzymał dożywotni zakaz pływania wycieczkowcami tego operatora. Może również ponieść konsekwencje prawne.
18.03.2019

Martwy kaszalot od miesiąca dryfuje u wybrzeży Hawajów (wideo)

Martwy kaszalot u wybrzeży Hawajów. Zwłoki dryfują od miesiąca. Mimo że hawajskie władze kilkukrotnie odholowywały je na głębsze wody, te wciąż wracają. A wraz z nimi rekiny.
07.02.2019

Nietypowy ssak w Bałtyku. Zobacz film (wideo)

„Duże rybokształtne zwierzę” w Bałtyku w okolicach Władysławowa. Takie zgłoszenia 30 grudnia trafiły do Stacji Morskiej im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Świadkowie nie do końca wiedzieli, czy to wieloryb, delfin, a może rekin. Spotkanie z niezwykłym zwierzęciem udało się zarejestrować internetowej gazecie „super-polska.pl”.
11.01.2019

Sześć fok bez głów odnalezionych w Nowej Zelandii

Przerażające odkrycie w Scenery Nook w Christchurc. Jeden z tamtejszych przewodników, zauwazył dryfujące ciała sześciu młodych fok. Wszystkie były pozbawione głów.
19.12.2018

PRS zatwierdził dokumentację projektową lodołamaczy dla RZGW Gdańsk

Polski Rejestr Statków zatwierdził dokumentację projektową lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku – poinformowało Radio Szczecin. Buduje je Morska Stocznia Remontowa Gryfia. Łącznie powstaną cztery lodołamacze: trzy linowe i jeden czołowy. Jednostki będą pracowały na Dolnej Wiśle. Termin realizacji zamówienia to IV kwartał 2021 r.
29.11.2018

Drony pomocne w badaniu morskiej megafauny

Przeznaczone dla przeciętnego użytkownika drony mogą być efektywnymi narzędziami do monitorowania morskich gatunków na całym świecie. Technologia może przysłużyć się badaczom rekinów, żółwi i innych przedstawicieli morskiej megafauny – uważają naukowcy z North Carolina State University.
29.11.2018

Kobieta wpadła do akwarium pełnego rekinów. Spieszyła się na spotkanie (wideo)

Wypadek w centrum handlowym w Chinach. Kobieta wpadła do akwarium, w którym pływały żarłacze cytrynowe. Biegła na spotkanie.
20.10.2018

Dzień Otwarty Wiślanych Lodołamaczy (foto, wideo)

Dzień Otwarty Wiślanych Lodołamaczy. Przy nabrzeżu wyspy Ołowianka we wtorek mieszkańcy Gdańska i turyści mogli zwiedzić dwie jednostki należące do RZGW w Gdańsku: Orkę i Tygrysa. Obecnie lodołamacze przygotowują się do zimowej ochrony przeciwpowodziowej.
17.10.2018

Znamy datę otwarcia oceanarium w Gdańsku. To będzie największy tego typu obiekt w Europie (wizualizacje)

Rekiny i inne egzotyczne zwierzęta (łącznie ponad 160 gatunków), Ameryka Południowa na wyciągnięcie ręki, nowa przestrzeń do wypoczynku dla mieszkańców, i atrakcje dla turystów zza granicy - to wszystko wkrótce będzie miała do zaoferowania gdańska Letnica. W przyszłym roku rozpocznie się budowa Oceanarium Nautilus Gdańsk - największego tego typu obiektu w Europie.
13.10.2018

Morska Stocznia Remontowa Gryfia rozpoczęła budowę lodołamaczy dla RZGW Gdańsk

Morska Stocznia Remontowa Gryfia rozpoczęła budowę lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Uroczystość cięcia blach przeznaczonych na pierwszą sekcję lodołamacza czołowego odbyła się w poniedziałek. Umowa obejmuje budowę łącznie czterech lodołamaczy: trzech liniowych i jednego czołowego, które będą przeznaczone do pracy na Dolnej Wiśle. Termin realizacji zamówienia został wyznaczony na IV kwartał 2021 r.
09.10.2018

Żarłacz olbrzymi żeruje u wybrzeży Francji. Są dowody (wideo)

Gigantyczny rekin żeruje u wybrzeży Francji. To długoszpar, zwany inaczej rekinem słonecznym lub żarłaczem olbrzymim. Naukowcy są zadowoleni, ponieważ to rzadki gatunek.
31.08.2018

100 dni Rejsu Niepodległości

Setny dzień historycznej, wokółziemskiej podróży Daru Młodzieży - Rejsu Niepodległości, minął 28 sierpnia. Fregata Akademii Morskiej w Gdyni odwiedziła w tym czasie 9 portów (Tallin, Kopenhaga, Stavanger, Szczecin, Bremerhaven, Bordeaux, Teneryfa, Dakar, Kapsztad), cztery razy zmieniały się składy załóg szkolnych, składających się z uczniów ze Szczecina i Świnoujścia, studentów AMG i laureatów ogólnopolskiego konkursu. Wrażenia z portów, pokładu i masztów z pewnością większości z nich długo pozostaną w pamięci. Pełne relacje, bil
29.08.2018

Pierwsza w Europie podwodna restauracja powstaje w Norwegii (foto)

Kolacja pięć metrów pod poziomem morza? Wktótce będzie to możliwe! W południowej Norwegii powstaje właśnie pierwsza podwodna restauracja w Europie. Jak obiecują twórcy, będzie jednocześnie największa na świecie.
20.08.2018

Pierwsze rybołówstwo langusty karaibskiej otrzymało certyfikat MSC

Nassau, Bahamy – Rybołówstwo langusty karaibskiej (Panulirus argus), jako pierwsze na świecie rybołówstwo z Karaibów przystąpiło do programu MSC i w dniu 7 sierpnia 2018 roku otrzymało certyfikat MSC nadany przez niezależną jednostkę certyfikacyjną Control Union Pesca Ltd. Bahamy dołączyły tym samym do grona rybołówstw z państw rozwijających się, których udział w programie certyfikacji MSC stale rośnie i obecnie wynosi już 8%.
13.08.2018

Nowi mieszkańcy Akwarium Gdyńskiego

Rekin epoletowy, arotron cytrynowy, krab pająkowy i langusta – to nowi lokatorzy Akwarium Gdyńskiego. W naszym mieście są od kilku tygodni. Zwierzęta można podziwiać w salach dedykowanych wodnym stworzeniom oraz rafie koralowej, które znajdują się na pierwszym piętrze budynku.
08.08.2018

Atak rekina w Egipcie. Morze wyrzuciło fragment ciała

Jak poinformował portal egyptianstreets.com, 41-letni turysta z Czech został zaatakowany przez rekina u wybrzeży kurortu Marsa Alam. Mężczyzna przebywał na wakacjach wraz z żoną i dziećmi. Informację potwierdziło już czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
05.08.2018

Rybak złowił olbrzymiego żarłacza nieopodal popularnej plaży w USA (foto, wideo)

To miał być zwyczajny połów. Tymczasem do sieci amerykańskiego rybaka trafił prawie 2-metrowy żarłacz biały. Po kilku minutach na pokładzie, rekin został wypuszczony na wolność.
03.08.2018

Chciała nakarmić rekina - wciągnął ją do wody

O olbrzymim szczęściu może mówić 34-letnia Australijka, Melissa Brunning. Spędzała wakacje na jachcie znajomego, około 2500 km na północ od Perth. Kiedy do łodzi podpłynęły cztery rekiny z gatunku Nebrius ferrugineus (czyli teoretycznie niegroźne rekiny rafowe), kobieta postanowiła nakarmić jednego z nich.
07.07.2018

Rekin gigant u wybrzeży Majorki. Historyczne odkrycie

Rekin gigant u wybrzeży Majorki. Badacze z ekspedycji Alnitak zaobserwowali tam w czwartek prawie 5-metrowego żarłacza białego. To pierwsze takie odkrycie od 30 lat.
29.06.2018

Coraz więcej rekinów mutantów. Odkryto kolejnego dwugłowego żarłacza (wideo)

Dwugłowy rekin może kojarzyć się z istniejącym, bardzo słabym filmem grozy. Jednak to nie tylko wyobraźnia reżysera, ale też rzeczywistość. Naukowcy okrywają coraz więcej zmutowanych ryb i dzielą się swoimi przemyśleniami odnośnie przyczyn takiego zjawiska.
23.06.2018

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.