• <
escort_980x120_gif_2020

Żarłacz olbrzymi żeruje u wybrzeży Francji. Są dowody (wideo)

pc

31.08.2018 19:32 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Żarłacz olbrzymi żeruje u wybrzeży Francji. Są dowody (wideo)

Partnerzy portalu

Żarłacz olbrzymi żeruje u wybrzeży Francji. Są dowody (wideo) - GospodarkaMorska.pl

Gigantyczny rekin żeruje u wybrzeży Francji. To długoszpar, zwany inaczej rekinem słonecznym lub żarłaczem olbrzymim. Naukowcy są zadowoleni, ponieważ to rzadki gatunek.

Rekina słonecznego zauważył jeden z lokalnych rybaków i przekazał informację o nim członkom grupy badawczej APECS, zajmującej się m.in. obserwacją rekinów i płaszczek. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje ten gatunek za wrażliwy, dlatego APECS opracowała specjalny system, który umożliwia śledzenie tych ryb. Naukowcy zbierają dane, także od lokalnych rybaków i nurków, następnie namierzają rekina i przyczepiają mu specjalny nadajnik. Dzięki niemu można zaobserwować m.in., jak daleko migrują te olbrzymie ryby.

Żarłacz olbrzymi żywi się planktonem i nie jest niebezpieczny dla człowieka. Podczas żerowania pływa z rozwartym otworem gębowym, pobierając w ciągu godziny do 2 tys. t wody zawierającej drobne organizmy. Przedstawiciele tego gatunku żyją nawet 50 lat. Długoszpar jest drugim co do wielkości rekinem świata, osiąga długość ponad 10 m. Większy od niego jest tylko rekin wielorybi.

Żarłacz olbrzymi nadal jest zagadką dla naukowców. Wyniki prowadzonych badań pomogą w zachowaniu tego gatunku.

Szacuje się, że każdego roku na świecie zabija się 100 mln rekinów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.