pc
Gigantyczny rekin żeruje u wybrzeży Francji. To długoszpar, zwany inaczej rekinem słonecznym lub żarłaczem olbrzymim. Naukowcy są zadowoleni, ponieważ to rzadki gatunek.
Rekina słonecznego zauważył jeden z lokalnych rybaków i przekazał informację o nim członkom grupy badawczej APECS, zajmującej się m.in. obserwacją rekinów i płaszczek. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje ten gatunek za wrażliwy, dlatego APECS opracowała specjalny system, który umożliwia śledzenie tych ryb. Naukowcy zbierają dane, także od lokalnych rybaków i nurków, następnie namierzają rekina i przyczepiają mu specjalny nadajnik. Dzięki niemu można zaobserwować m.in., jak daleko migrują te olbrzymie ryby.
Żarłacz olbrzymi żywi się planktonem i nie jest niebezpieczny dla człowieka. Podczas żerowania pływa z rozwartym otworem gębowym, pobierając w ciągu godziny do 2 tys. t wody zawierającej drobne organizmy. Przedstawiciele tego gatunku żyją nawet 50 lat. Długoszpar jest drugim co do wielkości rekinem świata, osiąga długość ponad 10 m. Większy od niego jest tylko rekin wielorybi.
Żarłacz olbrzymi nadal jest zagadką dla naukowców. Wyniki prowadzonych badań pomogą w zachowaniu tego gatunku.
Szacuje się, że każdego roku na świecie zabija się 100 mln rekinów.
Konferencja "Nasz Bałtyk". Wspólny wysiłek na rzecz poprawy stanu Morza Bałtyckiego
Agresywny mors w starciu z rosyjskim stakiem w Arktyce
COSCO Shipping podpisuje porozumienie o współpracy w zakresie budowy łańcucha przemysłowego zielonego metanolu
Szczecińscy naukowcy opracowali klatki do połowu ryb chroniące inne gatunki
Greta Thunberg ponownie oskarżona o blokadę portu naftowego w Malmö
"Sprzątamy Bałtyk" - ekologiczna akcja startuje 16 września