• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Zmarł ostatni żołnierz, który przeżył japoński atak na Pearl Harbor na USS Arizona

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Zmarł ostatni żołnierz, który przeżył japoński atak na Pearl Harbor na USS Arizona

Partnerzy portalu

Fot. Wikipedia/Photographer: UnknownUnknown Retouched by: Mmxx, Public domain, via Wikimedia Commons

Zmarł ostatni żołnierz z amerykańskiego pancernika USS Arizona, który cumował w Pearl Harbor podczas japońskiego ataku w grudniu 1941 roku. Lou Conter miał 102 lata – poinformowało stowarzyszenie Pacific Historic Parks, upamiętniające ofiary ataku.

Conter w dniu ataku na Pearl Harbor miał 20 lat i służył na USS Arizona jako kwatermistrz.

W bombardowaniu tym, które popchnęło Stany Zjednoczone do przystąpienia do II wojny światowej, została zniszczona lub uszkodzona większość floty znajdującej się wówczas w Pearl Harbor i zginęło ponad 2 tys. osób. Śmierć poniosło 1177 spośród 1400 osób na pokładzie USS Arizona.

„To niewyobrażalna strata – powiedziała prezeska Pacific Historic Parks Aileen Utterdyke. – Lou Conter był ucieleśnieniem tego, co to znaczy być członkiem najwspanialszego pokolenia Amerykanów, których zbiorowa odwaga, czyny i poświęcenia uratowały nasz kraj przed tyranią”.

Conter został podczas II wojny światowej pilotem, a jego samolot był dwukrotnie zestrzelony, między innymi w okolicach Nowej Gwinei, gdzie cała załoga wpadła do morza pełnego rekinów.

Jako oficer wywiadu wykonywał misje bojowe w Korei w latach 1950-1953. Uczył żołnierzy, jak przetrwać, gdy ich samolot zostanie zestrzelony nad dżunglą lub gdy zostaną schwytani jako jeńcy. Był doradcą wojskowym prezydentów USA Dwighta Eisenhowera, Johna F. Kennedy’ego i Lyndona B. Johnsona.

Lou Conter zmarł w swoim domu w Grass Valley w stanie Kalifornia w otoczeniu rodziny – podało stowarzyszenie Pacific Historic Parks.

Wrak USS Arizona nadal spoczywa w miejscu, gdzie został zatopiony, wraz ze szczątkami ponad 900 żołnierzy.

mw/ ap/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.