• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

PRS zatwierdził dokumentację projektową lodołamaczy dla RZGW Gdańsk

pc

29.11.2018 20:23 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PRS zatwierdził dokumentację projektową lodołamaczy dla RZGW Gdańsk
PRS zatwierdził dokumentację projektową lodołamaczy dla RZGW Gdańsk - GospodarkaMorska.pl

Polski Rejestr Statków zatwierdził dokumentację projektową lodołamaczy dla Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku – poinformowało Radio Szczecin. Buduje je Morska Stocznia Remontowa Gryfia. Łącznie powstaną cztery lodołamacze: trzy linowe i jeden czołowy. Jednostki będą pracowały na Dolnej Wiśle. Termin realizacji zamówienia to IV kwartał 2021 r.

Statki budowane są w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Morska Stocznia Remontowa Gryfia zobowiązana jest do zaprojektowania, wybudowania i wyposażenia, jako jednostek prototypowych, jednego lodołamacza czołowego i jednego lodołamacza liniowego. Następnie, po próbach jednostek prototypowych w sezonie zimowym oraz zaktualizowaniu dokumentacji projektowej, wybudowane i wyposażone zostaną dwa kolejne lodołamacze liniowe – jako jednostki seryjne. W ramach zawartej umowy, stocznia zabezpieczy również niezbędną infrastrukturę dla obsługi lodołamaczy, w celu sprawnego prowadzenia akcji lodołamania. Jednostki zaprojektowało biuro projektowe NED-Project.

Lodołamacz czołowy będzie przeznaczony do rozbijania grubej pokrywy lodowej i wyłamywania rynien w lodzie. Lodołamacze liniowe natomiast posłużą do rozdrabniania pokruszonego lodu i poszerzania rynny wyłamanej przez lodołamacze czołowe oraz jej wyłamywania w obszarze niedostępnym dla lodołamacza czołowego.

Cztery lodołamacze będą przystosowane do tego, by pełnić także funkcję holowników oraz funkcje ratownicze. Lodołamacze będą mogły stawać się statkami pożarniczymi poprzez przyłącze dla zasilania instalacji obiektu gaszonego, oraz jednostkami przystosowanymi do zwalczania rozlewów ropopochodnych poprzez możliwość zainstalowania na pokładzie bębna z zaporą. Na każdej z jednostek przewidziano pomieszczenia mieszkalne i socjalne dla sześcioosobowej załogi.

Umowę na budowę czterech lodołamaczy dla RZGW Gdańsk podpisano 29 września 2017 r. Jest ona współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Koszt budowy lodołamaczy to ok. 100 mln zł.

Jednostki powstają w zakładzie w Szczecinie. Nadzór nad budową pełni Polski Rejestr Statków.

Jest to kolejna seria lodołamaczy, które buduje MSR Gryfia. W 2014 r. podobne dwie jednostki: Stanisław i Andrzej, zostały przekazane do RZGW Szczecin.

Obecnie RZGW Gdańsk dysponuje pięcioma lodołamaczami: Tygrysem, Orką, Foką, Żbikiem i Rekinem, które mają od 24 do 31 lat. Budowa czterech nowych jednostek stanowi część programu odnowienia flotylli lodołamaczy w całej Polsce. Odgrywają one kluczową rolę w zabezpieczeniu przeciwpowodziowym regionu Dolnej Wisły. Zapobiegają zimą, a szczególnie wczesną wiosną, powstawaniu zatorów lodowych, które są przyczyną najgroźniejszej formy powodzi – powodzi zatorowej.

Morska Stocznia Remontowa Gryfia należy do grona najbardziej znanych stoczni w kraju i zagranicą. Oprócz remontów i konwersji statków różnych typów i rozmiarów, wykonuje także konstrukcje stalowe offshore. Na tym rynku MSR Gryfia funkcjonuje od ponad 15 lat, dostarczając zarówno moduły mieszkalne i konstrukcje wyposażeniowe platform wiertniczych, jak i konstrukcje subsea, przeznaczone do montażu na dnie morskim. Dogodna lokalizacja zakładów w Szczecinie i w Świnoujściu zapewnia łatwy i szybki transport produkowanych konstrukcji.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 36141,00 $ tona 0,49% 2 sie
 Cynk 3043,00 $ tona 0,13% 2 sie
 Aluminium 2635,00 $ tona 0,42% 2 sie
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.