• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Rekin gigant u wybrzeży Majorki. Historyczne odkrycie

pc

29.06.2018 13:44 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Rekin gigant u wybrzeży Majorki. Historyczne odkrycie

Partnerzy portalu

Rekin gigant u wybrzeży Majorki. Historyczne odkrycie - GospodarkaMorska.pl

Rekin gigant u wybrzeży Majorki. Badacze z ekspedycji Alnitak zaobserwowali tam w czwartek prawie 5-metrowego żarłacza białego. To pierwsze takie odkrycie od 30 lat.

Rekin pływał w Morzu Śródziemnym w okolicach wyspy Cabrera. Badacze zauważyli go około godziny 10:00 i obserwowali przez prawie 70 minut. Zdjęcie olbrzymiego żarłacza trafiło na facebookowy profil naukowej wyprawy.

– W ostatnich latach pojawiały się pogłoski na temat żarłaczy białych w hiszpańskich wodach, naszej 10-osobowej załodze z pięciu krajów udało się jednak udokumentować to odkrycie. To pierwszy taki przypadek od co najmniej 30 lat – powiedział Ricardo Sagarminaga van Buitena, biolog, który kieruje wyprawą.

Alnitak to projekt badawczy, edukacyjny i służący ochronie gatunków. Badacze przeprowadzają badania, podczas których zbierają dane m.in. na temat żółwi morskich, kaszalotów oraz tuńczyka błękitnopłetwego, jak również obecności mikrotworzyw sztucznych w środowisku morskim.

U wybrzeży Hiszpanii żyje 47 gatunków rekinów. Jednym z najbardziej popularnych jest żarłacz błękitny. Z uwagi na jego występowanie, zamknięto ostatnio kilka plaż. Wśród nich m.in. Arenal d'en Castell na Minorce.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.