• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Alarm w związku z wykryciem setek chińskich statków rybackich w pobliżu strefy ochronnej Galapagos

31.07.2020 14:42 Źródło: Earth.org
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Alarm w związku z wykryciem setek chińskich statków rybackich w pobliżu strefy ochronnej Galapagos

Partnerzy portalu

Alarm w związku z wykryciem setek chińskich statków rybackich w pobliżu strefy ochronnej Galapagos - GospodarkaMorska.pl
Łodzie rybackie i turystyczne zakotwiczone w zatoce San Cristóbal na wyspach Galapagos w Ekwadorze; fot. Adrian Vasquez/AP

Ekwador wszczął alarm po tym, jak jego marynarka wojenna odkryła około 260 statków rybackich pływających głównie pod banderą chińską na oceanie otaczającym wyspy Galapagos. Flota znaleziona tuż poza strefą chronioną stwarza ryzyko zniszczenia różnorodnego ekosystemu i życia morskiego w chronionym regionie.

Flota została zauważona dzięki obrazom satelitarnym na granicach strefy ochronnej Galapagos. Flotę znajduje się między granicami strefy a wodami terytorialnymi Ekwadoru, obszarem, który służy jako główna trasa migracji stworzeń morskich, w tym wielu zagrożonych gatunków.

Były Minister Środowiska Yolanda Kakabadse mówi: „Wielkość i agresywność tej floty wobec gatunków morskich stanowi duże zagrożenie dla równowagi gatunków na Galapagos”.

Kakabadse i Roque Sevilla, były burmistrz Quito, zostali wyznaczeni jako odpowiedzialni za opracowanie „strategii ochrony” wysp. Sevilla twierdzi, że zostaną skierowane dyplomatyczne wnioski o wycofanie floty.

„Niekontrolowane chińskie rybołówstwo na skraju strefy chronionej rujnuje wysiłki Ekwadoru na rzecz ochrony życia morskiego na Galapagos” - mówi. Dodał, że zespół będzie również dążył do egzekwowania międzynarodowych porozumień chroniących gatunki wędrowne.

Chińskie statki rybackie przypływają co roku do mórz otaczających wyspy Galapagos, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, ale tegoroczna flota jest jedną z największych, jakie widziano w ostatnich latach. W rezerwacie morskim Galapagos znajduje się jedno z największych na świecie skupisk gatunków rekinów, w tym zagrożonych wyginięciem rekinów wielorybich i młotów. UNESCO określa wyspy jako „żywe muzeum i wizytówkę ewolucji”.

Ekwador próbuje ustanowić korytarz rezerwatów morskich między Kostaryką, Panamą i Kolumbią, aby odgrodzić ważne obszary różnorodności morskiej. Kakabadse mówi, że zostaną również podjęte wysiłki, aby rozszerzyć wyłączną strefę ekonomiczną do 560 km obwodu wokół wysp.

Marynarka ekwadorska monitoruje flotę od czasu jej pierwszego zauważenia w tygodniu po 20 lipca. Minister obrony kraju Oswaldo Jarrín mówi: „Jesteśmy w pogotowiu, prowadzimy obserwację, patrolujemy, aby uniknąć incydentu takiego jak to, co wydarzyło się w 2017 roku”.

Incydent, o którym mowa, odnosi się do schwytania przez marynarkę wojenną w rezerwacie morskim chińskiego statku, który, jak stwierdzono, przewoził 300 ton dzikich zwierząt morskich, głównie rekinów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.