• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Odpowiedź na koronawirusa: dodatkowe wsparcie z EFMR dostępne dla bułgarskich sektorów rybołówstwa i akwakultury

29.07.2020 10:18 Źródło: European Comission
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Odpowiedź na koronawirusa: dodatkowe wsparcie z EFMR dostępne dla bułgarskich sektorów rybołówstwa i akwakultury

Partnerzy portalu

Odpowiedź na koronawirusa: dodatkowe wsparcie z EFMR dostępne dla bułgarskich sektorów rybołówstwa i akwakultury - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay
Po bezprecedensowym wybuchu koronawirusa Komisja Europejska podjęła szybkie działania w celu ochrony sektorów rybołówstwa i akwakultury przed poważnymi wstrząsami, wprowadzając określone środki, w tym zmiany w Europejskim Funduszu Morskim i Rybackim (EFMR).

Następnie Bułgaria zmodyfikowała swój program operacyjny i przeniosła 6,6 mln euro wsparcia publicznego, aby zrekompensować firmom straty finansowe spowodowane wybuchem koronawirusa. Oczekuje się, że dodatkowe wsparcie finansowe przyniesie pozytywne rezultaty, poprawiając jakość życia ludzi w całym sektorze i zapobiegając bankructwom, zamknięciom i redukcji zatrudnienia.

Sektor rybołówstwa otrzyma 763 835 euro na rekompensatę strat ekonomicznych spowodowanych zaprzestaniem działalności połowowej. Ponad 100 rybaków skorzysta z tego wsparcia, a oczekuje się, że liczba ta będzie dalej rosnąć. Maksymalna kwota dotacji wynosi 40 876 EUR na statek rybacki, w tym odszkodowanie dla załogi. Wsparcie to obejmuje zarówno mniejszych, jak i większych operatorów, umożliwiając prowadzenie firm rodzinnych i oszczędzanie miejsc pracy.

Rolnicy akwakultury dotknięci epidemią koronawirusa otrzymają 4 027 769 euro, a sektor przetwórczy 1 835 167 euro. Wsparcie jest dostępne na zakup towarów, surowców i dostaw związanych z działalnością firmy, a także koszty przechowywania i personelu. Maksymalna kwota dotacji na pojedynczy projekt wynosi 40 876 EUR.

Wybuch pandemii koronawirusa wywarł znaczną presję na unijny sektor rybołówstwa i akwakultury. Wielu rybaków, producentów i przetwórców zostało zmuszonych do zawieszenia lub poważnego ograniczenia swojej działalności. Zamknięcie punktów sprzedaży, rynków i kanałów dystrybucji spowodowało znaczny spadek cen i wolumenów.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.