• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Populacja rekinów i płaszczek spadła o ponad 70% na całym świecie

29.01.2021 15:51 Źródło: Bluelife
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Populacja rekinów i płaszczek spadła o ponad 70% na całym świecie

Partnerzy portalu

Populacja rekinów i płaszczek spadła o ponad 70% na całym świecie - GospodarkaMorska.pl
fot. wikipedia

Najnowsze informacje dotyczące drastycznego zmniejszania się populacji tych gatunków są alarmujące! Tak gwałtowne zmiany zaobserwowano na przestrzeni zaledwie ostatnich 50 lat.

Niezrównoważone połowy i zmiany klimatyczne mają zatrważający wpływ na ekosystem oceaniczny. Zmniejszająca się liczebność gatunków będących jednymi z głównych drapieżników w oceanie, to nie tylko problem liczebność zwierząt,  w konsekwencji to także efekt falowania, i zmiany w bioróżnorodności na całym świecie.

W przypadku populacji rekinów i płaszczek zmiany przypisuje się głównie rosnącej gospodarce połowowej, której presja powoduje grabieżcze eksploatowanie zasobów morskich, w stosunku do populacji zwierząt pozostałych w oceanie. Według prowadzonych badań od 1970 r. liczba ta wzrosła 18-krotnie, co dobitnie pokazuje, że przede wszystkim zmiany limitów połowowych, mogą przyczynić się do rozwiązania tak ważnego problemu.

„Nasza globalna analiza wskazuje na pewne zdumiewające spadki. Podkreśla bardzo realne ryzyko, na jakie te gatunki napotykają, jeśli nie będziemy działać teraz — i działać zdecydowanie — aby ograniczyć presję, jaką rybołówstwo wywiera na ich populacje ”. – mówi autor badania, dr Richard Sherley z  Uniwersytetu Exeter

Ilość badań z ostatnich kilku lat szczegółowo obrazuje zmiany w populacji dzikich zwierząt na całym świecie.

Wielkość populacji praktycznie wszystkich gatunków rekinów i płaszczek zmniejszyła się w ciągu ostatnich 50 lat, przy czym 24 z 31 gatunków jest obecnie uznawanych za zagrożone bądź wręcz krytycznie zagrożone wyginięciem. W przypadku gatunków pochodzących z obszarów tropikalnych zmiany te wynoszą ponad 84 procent.

Zdaniem naukowców wyniki badań obrazują nie tylko olbrzymi spadek, ale i uświadamiają, że istnieje możliwość odbudowania liczebności niektórych gatunków rekinów, tylko dzięki zaostrzeniu przepisów połowowych.

„Te kroki są niezbędne dla długoterminowego zrównoważenia, w tym potencjalnego zwiększenia połowów po odbudowie populacji i lepszej przyszłości dla niektórych z najbardziej znanych i funkcjonalnie ważnych zwierząt w naszych oceanach” – podsumowują autorzy artykułu.


Badania zostały oparte na danych dotyczących bioróżnorodności z tzw. Living Planet Inde.
Wyniki opublikowano w czasopiśmie Nature.

źródło: Bluelife

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.