• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Rada AGRIFISH przyjmuje uprawnienia do połowów na 2021 r. dla północno-wschodniego Atlantyku i stad głębinowych

17.12.2020 12:13 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Rada AGRIFISH przyjmuje uprawnienia do połowów na 2021 r. dla północno-wschodniego Atlantyku i stad głębinowych

Partnerzy portalu

Rada AGRIFISH przyjmuje uprawnienia do połowów na 2021 r. dla północno-wschodniego Atlantyku i stad głębinowych - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Na podstawie wniosku Komisji Europejskiej, Rada uzgodniła dziś uprawnienia do połowów na 2021 r. dla stad ryb zarządzanych przez UE. Rada przyjęła również trzymiesięczne tymczasowe rozwiązanie zaproponowane przez Komisję w celu zapewnienia uprawnień do połowów w wyjątkowych okolicznościach wciąż toczących się negocjacji w sprawie przyszłych stosunków między UE a Wielką Brytanią.

Virginijus Sinkevičius, komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa, powiedział: „Ministrowie UE postąpili zgodnie z moimi propozycjami dotyczącymi ostrożnego podejścia do 9 kwot połowowych. To krok we właściwym kierunku. Wniosek Komisji był bardzo ambitny i z zadowoleniem przyjmuję dzisiejszy ogólnie dobry wynik”.

Zgodnie z propozycją Komisji, Rada ustaliła osiem całkowitych dopuszczalnych kwot połowowych lub uprawnień do połowów zgodnie z zaleceniami dotyczącymi maksymalnego podtrzymywalnego połowu - największego połowu, jaki można uzyskać ze stada danego gatunku, aby utrzymać wielkość populacji. Ponadto zdecydował o zrównoważonych limitach połowowych dla labraksa południowego (Zatoka Biskajska) zgodnie z maksymalnym podtrzymywalnym połowem (MSY). Rada zastosowała się również do wniosku Komisji w sprawie 9 uprawnień do połowów z zastosowaniem podejścia ostrożnościowego, w tym 4 całkowitych dopuszczalnych połowów głębinowych (TAC). Rada kontynuowała ochronę zagrożonych rekinów głębinowych poprzez zakaz połowów tego gatunku. Zgodnie z wnioskiem Komisji Rada zgodziła się na bardzo ograniczone połowy dorsza w cieśninie Kattegat (123 tony) i buławika czarnego w Skagerrak i Kattegat (5 ton) oraz naukowy TAC dla homarca w południowej Zatoce Biskajskiej (2,4 tony).

W odniesieniu do zapasów, które zostaną udostępnione Wielkiej Brytanii, Rada przyjęła wniosek Komisji w sprawie zestawu środków tymczasowych w celu uwzględnienia wyjątkowych okoliczności towarzyszących wciąż trwającym negocjacjom związamym z przyszłymi stosunkami między UE a Wielką Brytanią.

Komisarz Sinkevičius stwierdził: „Dziś UE zareagowała na niepewność związaną z brexitem i zapewniła wszystkim swoim rybakom dalsze połowy. Statki mogą wypłynąć w morze w dniu 1 stycznia 2021 r., a sektor rybołówstwa może mieć pewność, że ich działalność zostanie uznana za priorytet UE”.

Źródło: European Comission

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.