• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Ograniczony wpływ jesiennej fali pandemii na rynek pracy

ew

17.12.2020 12:17 Źródło: PAP
Strona główna Edukacja Morska, Nauka, Szkoły Morskie, Praca na Morzu Ograniczony wpływ jesiennej fali pandemii na rynek pracy

Partnerzy portalu

Ograniczony wpływ jesiennej fali pandemii na rynek pracy - GospodarkaMorska.pl
fot. GospodarkaMorska.pl

Jesienna fala Covid-19 jest w niewielkim stopniu widoczna w danych z rynku pracy - wskazał bank ING. Zdaniem analityków w najbliższych miesiącach bezrobocie wzrośnie - w marcu osiągnie szczyt na poziomie ok. 6,5 proc., po czym zacznie spadać.

Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek, że w listopadzie 2020 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe o 1,2 proc. rdr i wyniosło 6318,9 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 4,9 proc. rdr i wyniosło 5484,07 zł.

Zdaniem Karola Pogorzelskiego z ING jesienna fala Covid-19 jest w niewielkim stopniu widoczna w danych z rynku pracy. Zwrócił uwagę, że odbudowa miejsc pracy wyhamowała - w listopadzie powstało ich tylko 500 w sektorze przedsiębiorstw. "W porównaniu do typowych zmian sezonowych wzrost zatrudnienia też jest mniejszy, ale sytuacja mogła być gorsza" - zaznaczył. Dodał, że spodziewano się "lekkiego spadku zatrudnienia w związku z przestojami części firm oraz obniżaniem wymiaru czasu pracy, np. w handlu".

Zdaniem ekonomisty "pozytywnie zaskoczyły" też wynagrodzenia. "Wzrosły one o 4,9 proc. w ujęciu rocznym, czyli nieco więcej niż odnotowano w październiku (4,7 proc. rdr)" - zaznaczył Pogorzelski. Wyjaśnił, że wprawdzie wzrost wynagrodzeń jest częściowo spowodowany wypłatą odpraw emerytalnych dla pracowników, ale dotychczasowe dane nie pokazują, aby przekładało się to na spadek aktywności ekonomicznej osób w wieku emerytalnym.

W opinii Pogorzelskiego dane pokazują, że rynek pracy w Polsce dobrze radzi sobie z trudnościami okresu pandemii. Zaznaczył, że to szersza tendencja, wiele gospodarek znacznie łagodniej przechodzi kolejne fale pandemii, co widoczne jest także na rynku pracy. "Widzimy także efekty bardzo dużego pakietu antykryzysowego wprowadzonego na wiosnę oraz zapowiedzianego jesienią. Firmy mają jakieś rezerwy, aby nie musieć na dużą skalę zwalniać pracowników" - podkreślił.

W ocenie banku w najbliższych miesiącach bezrobocie będzie rosnąć, częściowo z powodów sezonowych, a częściowo z jako opóźniony efekt częściowego lock-downu polskiej gospodarki. "W marcu osiągnie ono swój szczyt na poziomie ok. 6,5 proc., po czym zacznie spadać wraz z ożywieniem gospodarczym w dalszej części roku, zakładając upowszechnienie szczepień przeciwko Covid-19" - ocenił Pogorzelski.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.