• <

Wynik wyszukiwania - "brexit" - Wiadomości

Irlandia chce odsyłać do Wielkiej Brytanii przybyłych stamtąd nielegalnych imigrantów

Rząd Irlandii chce odsyłać z powrotem do Wielkiej Brytanii nielegalnych imigrantów, których coraz większa liczba przyjeżdża z stamtąd w związku z przyjęciem przez brytyjski parlament ustawy pozwalającej na ich deportacje do Rwandy.
28.04.2024

Brexit w dokach. Porty Wielkiej Brytanii pod presją recesji, covidu i brexitu

Porty brytyjskie po kryzysie 2008-2009 znalazły się na równi pochyłej. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE i pandemii Covid działały ze zmiennym szczęściem. W niektórych portach przeładunki nawet rosły. A ponieważ porty są zwierciadłem gospodarki, przegląd ich statystyk daje dobry obraz tego co dzieje się z gospodarką Albionu po opuszczeniu Unii Europejskiej.
12.11.2023

Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem

O wyzwaniach związanych z raportowaniem ESG rozmawiamy z radcą prawnym z Legal Marine, Mateuszem Romowiczem.
08.10.2023

Barka z migrantami wzbudza obawę mieszkańców nadmorskiego miasta w Wielkiej Brytanii

Portland ma swoje powody do sławy, lecz wszystkie je teraz przyćmiewa Bibby Stockholm, niemal stumetrowa barka zacumowana w tamtejszym porcie, na którą brytyjski rząd będzie wysyłał nielegalnych imigrantów. Pierwsza grupa 50 osób ma zostać na niej zakwaterowana we wtorek.
01.08.2023

Wielka Brytania podpisała porozumienie o wejściu do bloku handlowego na Pacyfiku - CPTPP [WIDEO]

Wielka Brytania formalnie podpisała w niedzielę porozumienie o wejściu do Wszechstronnego i Postępowego Porozumienia na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP), bloku handlowego 11 państw, leżących wokół Pacyfiku. To najważniejsza umowa handlowa Wielkiej Brytanii, zawarta po brexicie.
16.07.2023

Port w Dover próbuje zapobiec wielogodzinnym korkom

Na trzy dni - czwartek, piątek i sobotę - władze portu w Dover w południowo-wschodniej Anglii rozłożyły ruch autokarów, które miały wjechać na promy w Wielki Piątek. Ma to zapobiec powtórzeniu się sytuacji z ostatniego weekendu, gdy przy wjeździe do portu powstały wielogodzinne korki.
06.04.2023

Gigantyczny zator w porcie w Dover - operatorzy promów załamują ręce

Nawet kilkanaście godzin musiały czekać w sobotę samochody osobowe, autokary i ciężarówki, aby wjechać do portu w Dover w południowo-wschodniej Anglii, skąd wypływają promy przez kanał La Manche. Po południu korki nieco się skróciły, ale ruch nadal nie odbywa się na bieżąco.
01.04.2023

UK wdroży zmiany w prawie i przyspieszy budowę ogromnej ilości nowych mocy w offshore

Wielka Brytania przyspieszy procesy planowania i wydawania zgody na budowę dla projektów z niedawno zakończonych, obecnie trwających i nadchodzących aukcji dla morskiej energetyki wiatrowej, aby szybciej wprowadzić do sieci nowe moce energetyczne, ułatwić wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy.
02.10.2022

Porty brytyjskie w dobie wielkich zmian. Analiza aktualnej sytuacji portowo-żeglugowej w regionie

Branża portowa w Wielkiej Brytanii to bardzo istotna i ważna gałąź całej gospodarki, co wynika nie tylko z historii i tradycji, ale również i współczesnych wymogów oraz oczekiwań biznesowych. Świadczy o tym, to że 95% towarów powiązanych z gospodarką Zjednoczonego Królestwa obsługiwanych jest właśnie drogą morską.
16.09.2022

Ryby i akwakultura w UE. Efekt motyla wywoła sztorm w przemyśle rybnym

W latach 2019–2020 wydatki gospodarstw domowych na produkty rybołówstwa i wyroby akwakultury wzrosły o 17%. Spożycie świeżych ryb wzrosło o 7% w wymiarze wartościowym i o 4% wzrosło spożycie wyrobów – podają analitycy EUMOFA w najnowszym raporcie "The EU Fish Market".
15.08.2022

Port w Rotterdamie podsumowuje półrocze

Pomimo spadającego handlu z Rosją, Port Rotterdam poradził sobie w pierwszym półroczu 2022 roku nieźle, lekko przebijając poprzedni rok.
09.08.2022

Produkcja i handel bliżej klienta. Szansa dla polskich portów i stref gospodarczych

Jednym z najważniejszych ustaleń badania Economist Impact 2022 Trade in Transition jest to, że w wyniku zakłóceń łańcucha dostaw wywołanych pandemią, firmy skoncentrują się na dywersyfikacji dostawców. Badanie przeprowadzono w okresie październik i grudzień 2021.
03.05.2022

Statki, pociągi, terminale – polska oferta logistyczna dla Słowacji

W czwartek 31 marca odbędzie się seminarium dotyczące polskiej oferty logistycznej dla słowackiego przemysłu i potencjalnych możliwości współpracy. Wydarzenie odbędzie się online, a udział w nim jest darmowy.
26.03.2022

Hiszpania. Rośnie liczba incydentów z udziałem brytyjskiej marynarki wojennej w pobliżu Gibraltaru

Przy brzegach południowej Hiszpanii rośnie liczba incydentów z udziałem jednostek pływających tego kraju i okrętów wchodzących w skład brytyjskiej marynarki wojennej. Do konfliktów dochodzi w pobliżu Gibraltaru, enklawy, o którą od XVIII w. spierają się oba kraje.
14.02.2022

Irlandia. Rybacy zamierzają przeprowadzić protest w czasie rosyjskich manewrów

Irlandzcy rybacy zamierzają protestować w czasie planowanych na początek lutego ćwiczeń rosyjskich okrętów na wodach u wybrzeży Irlandii. Wyjaśniają, że to ważne obszary z punktu widzenia rybołówstwa, a manewry grożą zachwianiem ekosystemu.
25.01.2022

Brytyjczycy oskarżają linie kontenerowe o spekulowanie

British International Freight Association podejrzewa, że linie kontenerowe nie grają czysto. Organizacja wezwała rząd Wielkiej Brytanii do zbadania konkurencji na rynku, żeby sprawdzić, czy aktualne wysokie ceny przewozowe mają uzasadnienie.
06.01.2022

Francuzi zamknęli dla Brytyjczyków mieszkających w krajach UE kanał La Manche

Brytyjscy rezydenci krajów UE od kilku dni nie mogą wrócić do swoich domów, ponieważ władze francuskie zamknęły kanał La Manche łączący kontynent europejski z Wielką Brytanią. Wyjątkiem są Brytyjczycy rezydujący we Francji - przekazała w czwartek AFP.
30.12.2021

Francja uzyskała 93 proc. licencji połowowych od Wlk. Brytanii po brexicie

Francja uzyskała 93 proc. licencji połowowych, o które zwróciła się po brexicie do Wielkiej Brytanii – poinformował w poniedziałek sekretarz stanu ds. europejskich Clement Beaune. Dążymy do uzyskania jeszcze około 60 licencji – dodał.
13.12.2021

Złagodzenie sporu o francuskie rybołówstwo na wodach brytyjskich

W środę nastąpiło lekkie złagodzenie sporu o prawo francuskich rybaków do łowienia na wodach brytyjskich. Europejscy rybacy mogą łowić na wodach brytyjskich, jeśli pracowali tam przed brexitem. Francuzi i Brytyjczycy kłócą się jednak w sprawie dokumentów, które mają być na to dowodem.
01.12.2021

Francja. Rybacy zablokowali częściowo Eurotunel i porty Kanału La Manche

Francuscy rybacy zablokowali w piątek na kilka godzin częściowo wjazd do Eurotunelu oraz promy na Kanale La Manche i porty w Saint-Malo, Calais i Ouistreham w ramach protestu przeciw nieprzyznaniu części z nich licencji na połowy na brytyjskich wodach.
26.11.2021

Shell zmienia nazwę i przenosi się do Wielkiej Brytanii

Gigant naftowy Shell zdecydował się przenieść swoją siedzibę z Holandii do Wielkiej Brytanii, zmieniając swoją strukturę i usuwając „Royal Dutch” ("królewski holenderski") z pełnej nazwy.
20.11.2021

Francuscy rybacy oskarżają rząd o porażkę w negocjacjach z W. Brytanią w sprawie licencji połowowych

Francuscy rybacy oskarżają rząd Jeana Castexa o porażkę w negocjacjach z Wielką Brytanią w sprawie licencji połowowych. Około 150 francuskich rybaków nie będzie łowić ryb na wodach brytyjskich.
19.11.2021

Grupa Rhenus kupiła spółkę C.Hartwig Gdynia

Renomowana europejska firma logistyczna Rhenus Beteiligungen International, stojąca na czele globalnej Grupy Rhenus, sfinalizowała zakup spółki C.Hartwig Gdynia, jednej z wiodących firm spedycyjnych w Polsce. Wejście spółki z Gdyni w struktury światowego gracza jeszcze bardziej wzmocni jej pozycję na krajowym i europejskim rynku. Dla Grupy Rhenus przejęcie gdyńskiego spedytora będzie oznaczało znaczne zwiększenie obrotów i udziału w obszarach spedycji morskiej i lotniczej w Polsce.
05.11.2021

Wielka Brytania: to od Francji zależy rozwiązanie sporu o prawa do połowów

To od Francji i tego, czy wycofa się ona z gróźb zamknięcia brytyjskim kutrom dostępu do części swoich portów, zależy rozwiązanie sporu o prawa do połowów - oświadczył w niedzielę rzecznik brytyjskiego premiera po spotkaniu Borisa Johnsona z Emmanuelem Macron.
31.10.2021

Wielka Brytania przygląda się sprawie zajęcia trawlera przez Francję

Brytyjscy urzędnicy pilnie badają okoliczności zajęcia przez władze francuskie brytyjskiego trawlera rybackiego – oświadczył w czwartek minister środowiska, żywności i spraw wiejskich George Eustice.
28.10.2021

Francuzi zatrzymali dwa brytyjskie statki rybackie. Trwa spór między Francją i Wielką Brytanią

Dwa brytyjskie statki rybackie zostały zatrzymane, a jeden ukarany grzywną w Zatoce Sekwany. To element polityki „zaostrzenia kontroli” w konflikcie między Francją a Wielką Brytanią o połowy ryb po brexicie.
28.10.2021

Port towarowy w brytyjskim Felixstowe zakorkowany. Powód: brak kierowców ciężarówek

Brak kierowców ciężarówek w połączeniu z rosnącym wszędzie na świecie popytem na towary spowodował zakorkowanie największego brytyjskiego portu towarowego w Felixstowe.
13.10.2021

Londyn i Paryż znów spierają się o połowy na brytyjskich wodach

Między Wielką Brytanią a Francją narasta kolejny spór o prawo do połowów. Paryż jest oburzony decyzją Londynu, który pozytywnie rozpatrzył tylko 12 z 47 wniosków o licencję na połowy na brytyjskich wodach terytorialnych.
29.09.2021

Fundusze Europejskie dla Pomorza: trwają konsultacje. Wśród wyzwań m.in. bezpieczeństwo energetyczne

Wśród wyzwań stojących przed województwem pomorskim w nowej perspektywie najważniejsze to m.in. wzmacnianie innowacyjności pomorskich przedsiębiorstw, zaawansowane rozwiązania cyfrowe w administracji publicznej i biznesie.
13.09.2021

Hillebrand Poland liderem w morskich przewozach kontenerowych dla beverage

Hillebrand Poland, operator logistyczny specjalizujący się w obsłudze branży beverage, umacnia swoją pozycję lidera w morskim transporcie kontenerowym płynnych produktów masowych i zwiększa wolumeny przewożonych tą drogą ładunków. Firma osiąga dwucyfrowe wzrosty w tym segmencie usług i zamierza utrzymać tak dynamiczny rozwój do końca roku.
27.08.2021

Port w Antwerpii odnotowuje wzrost przeładunków pomimo wybuchu pandemii

Port w Antwerpii odnotował wzrost z roku na rok w wolumenie obsługiwanych ładunków w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2021 roku, mimo że zakłócenia spowodowane COVID-19 i wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej obniżyły handel w innych krajach.
20.08.2021

Nowy prom dla polskiego armatora [podsumowanie tygodnia 26/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowym promie dla polskiego armatora. Stępkę pod jego budowę położona w 2017 r. w Szczecinie. Teraz nie można wykluczyć, że jednostka powstanie w Gdańsku.
29.06.2021

Francuscy rybacy po raz kolejny strajkują przeciwko budowie farm wiatrowych

Jak donoszą media branżowe, francuskie statki rybackie po raz kolejny otoczyły statek pracujący na terenie morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc we Francji. Jej deweloperem jest hiszpański potentat Iberdrola. Rybacy obawiają się o ryby i ich populację, co może się odbić na ich branży.
28.06.2021

Wspólna oferta DFDS i P&O Ferries na popularnej trasie [Podsumowanie tygodnia 22/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o współpracy firm P&O Ferries oraz DFDS. Ma ona zaowocować lepszą ofertą, z której korzystać będą klienci frachtowi na trasie Dover-Calais.
01.06.2021

Brytyjskie porty nie osłabły po Brexicie i pandemii Covid-19

Brytyjskie porty całkiem nieźle radziły sobie w czasach pandemii i po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Terminale i ich zaplecze nie ustrzegły się jednak zawirowań spowodowanych okresowym spiętrzeniem dostaw.
28.05.2021

Wkrótce na trasie Dover-Calais, nowy prom DFDS [podsumowanie tygodnia 21/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o oficjalnym przekazaniu nowoczesnego promu typu E-Flexer dla DFDS. Już za kilka miesięcy będą z niego korzystać pasażerowie oraz klienci frachtowi na trasie Dover-Calais. To będzie zupełnie nowa jakość żeglugi przez kanał La Manche.
25.05.2021

Rośnie konkurencja na trasach z/do Irlandii [podsumowanie tygodnia 19/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o rosnących ciągle możliwościach przewozowych na trasach z/do Irlandii oraz nowym graczu na trasach promowych na Baleary.
11.05.2021

Nowe promy na europejskich wodach [podsumowanie tygodnia 18/2021]

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o europejskich przewoźnikach wzmacniających swoje floty oraz o zaciętej rywalizacji pomiędzy armatorami na kanale La Manche.
10.05.2021

Nowy gracz, który pojawi się na popularnej trasie Dover-Calais (Podsumowanie tygodnia 13/2021)

W naszym cyklicznym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o firmie Irish Ferries, która postanowiła ruszyć na podbój obleganej przez innych operatorów trasy Dover-Calais oraz o nowej ofercie zaproponowanej przez grupę SKAT.
01.04.2021

Ebury: Trzecia fala pandemii blokuje umocnienie złotego

Inwestorzy zwracają coraz większą uwagę na rosnącą zmienność rynkowych stóp procentowych. Jednocześnie waluty emerging markets zyskują, wspierane przez wyższe ceny surowców i wzrost apetytu na ryzyko. Polskiemu złotemu w umocnieniu przeszkadza jednak pogarszająca się sytuacja epidemiczna w kraju.
16.03.2021

Porty wolnocłowe lekarstwem na Brexit i Covid

Rząd Brytyjski poinformował, że w Anglii udzielono zezwolenia na uruchomienie ośmiu Freeports. Zaczną działać pod koniec 2021 r. Warunki działania w tych portach i ich otoczeniu będą takie jak w strefach wolnocłowych i specjalnych strefach gospodarczych.
09.03.2021

Jak operatorzy logistyczni i przewoźnicy radzą sobie po brexicie?

Brexit wywołał wiele turbulencji w wymianie towarowej między Unią Europejską a UK oraz Irlandią. Nie wszyscy przewoźnicy oraz nadawcy i odbiorcy towarów byli świadomi formalności celnych, nie posiadali wiedzy, jak odprawiać towary i z jakimi kosztami się to wiąże. Nowe obowiązki mocno obciążyły przewoźników i wpłynęły na jakość pracy kierowców oraz osób odpowiedzialnych za prace administracyjne.
09.03.2021

Brytyjczycy wyszli z UE i prężnie wchodzą na Ukrainę - będą budować bazy morskie dla ukraińskiej marynarki wojennej w Berdiansku

Od początku tego roku działa brytyjsko-ukraińska strefa wolnego handlu, jednak Wielka Brytania swoją obecność gospodarczą nad Dnieprem zaznaczyła już wcześniej i może być wzorem do naśladowania, pokazującym, jak skutecznie organizować współpracę gospodarczą.
02.03.2021

Skutki Covid-19 kształtują wynik przeładunkowy hamburskiego portu w 2020 roku

W czwartym kwartale 2020 roku przeładunki morskie w porcie w Hamburgu rozwijały się bardziej pozytywnie niż oczekiwano. I tak łączne przeładunki morskie osiągnęły w czwartym kwartale z wynikiem plus 3 procent nawet lepszy wynik niż w analogicznym okresie roku poprzedniego, zaś przeładunki kontenerowe były na poziomie jedynie o 1,2 procenta niższym. Ogólnie jednak wynik przeładunkowy za cały rok 2020 pozostaje na poziomie 126,3 mln ton (-7,6 %) poniżej dobrego wyniku z roku poprzedzającego, który wyniósł 136,6 mln ton.
25.02.2021

Brak oddechu w kontenerach i przetasowania na szlakach promowych Raport z rynku żeglugowego (tydzień 4-7/2021)

Wielkość światowej floty dla jednostek o wielkości ponad 100 GT właśnie przekroczyła po raz pierwszy w historii 100 tysięcy jednostek. Średnia wielkość statku wynosi obecnie 21,355 DWT a średni wiek 21,7 lat. Łączna wartość światowej floty to 976 miliardów dolarów amerykańskich. 46 % światowego tonażu posiadają Azjaci, natomiast kapitał europejski jest w posiadaniu 30% wielkości floty.
23.02.2021

PKO BP: produkcja przemysłowa będzie nadrabiać zaległości

W kolejnych miesiącach nadrabianie zaległości produkcyjnych powinno być dodatkowym impulsem wzrostu dla przemysłu i gospodarki - wskazali analitycy PKO BP. "Wąskie gardła” w łańcuchach dostaw mogły dodatkowo odjąć 0,5-0,8 pp od dynamiki produkcji w styczniu - dodali.
18.02.2021

Brexit – wielkie wyzwanie nie tylko dla logistyki

Opóźnienia, papierkowa robota, dodatkowe cła – to tylko niektóre z negatywnych skutków Brexitu. Branża logistyczna stoi obecnie przed potężnym wyzwaniem, aby zapewnić ciągłość handlu. Ale Brexit może dotknąć każdego z nas, indywidulanych konsumentów, a wówczas przyjdzie nam zapłacić więcej i poczekać znacznie dłużej na kupione produkty.
16.02.2021

Powstanie tunel pod Morzem Irlandzkim?

Tunel, a nie most, jest obecnie preferowaną wersją połączenia między Szkocją a Irlandią Północną - powiedział minister ds. Szkocji w brytyjskim rządzie Alister Jack, którego cytuje "The Sunday Telegraph".
14.02.2021

Czy przemysł sprowadzi swoją produkcję z powrotem do Niemiec?

Kryzys koronawirusowy i brexit pokazują, jak wrażliwe są globalne łańcuchy dostaw. Czy produkcja ważnych towarów zostanie przeniesiona z powrotem do Niemiec? - zastanawia się niemiecki tygodnik "Spiegel".
12.02.2021

Polsko-brytyjskie rozmowy o transporcie międzynarodowym

10 lutego 2021 r. odbyło się spotkanie ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ministrem transportu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej Grantem Shappsem. Spotkanie było poświęcone zapewnieniu płynności przepływu towarów pomiędzy Polską a Zjednoczonym Królestwem.
11.02.2021

Brexit w transporcie: sytuacja się unormuje

Najbardziej widoczną konsekwencją Brexitu dla TSL jest przywrócenie kontroli granicznych w przewozie dóbr pomiędzy krajami Wspólnoty i Wielką Brytanią. To spowodowało, że na przełomie roku kierowcy utknęli w kilometrowych kolejkach, a święta, zamiast w domu, spędzili w kabinach ciężarówek. Choć początku zmian nie należy zaliczyć do udanych, zdaniem Tomasza Czyża, eksperta GBox z Grupy INELO sytuacja wkrótce powinna wrócić do normy.
09.02.2021

Branża logistyczna nie widzi szans na światowe ożywienie w 2021

Menedżerowie branży logistycznej nie przewidują ożywienia w światowej gospodarce przynajmniej do 2022 roku po spadkach wywołanych pandemią COVID-19, pomimo spodziewanego odbicia w Azji, Ameryce Północnej i Europie.
09.02.2021

Po groźbach zawieszono kontrole w portach w Irlandii Północnej

W portach w Irlandii Północnej w nocy z poniedziałku na wtorek czasowo wstrzymano fizyczne kontrole towarów pochodzenia zwierzęcego z Wielkiej Brytanii z powodu gróźb w stosunku do przeprowadzających je funkcjonariuszy.
02.02.2021

KE: niebieska gospodarka może pomóc nam osiągnąć cele Europejskiego Zielonego Ładu

Niebieska gospodarka może pomóc nam osiągnąć cele Europejskiego Zielonego Ładu - oceniła dyrektor generalna z DG Komisji Europejskiej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa podczas dyskusji z członkami Komitetu Regionów.
02.02.2021

Czarter na czas – klauzula „off-hire”

Rok 2020 obfitował w wydarzenia i zjawiska makroekonomiczne, mające bezpośredni wpływ na światowy shipping i międzynarodowy obrót portowo-morski.
02.02.2021

Wielka Brytania składa wniosek o wejście do porozumienia handlowego na Pacyfiku

Wielka Brytania złoży w poniedziałek formalny wniosek o członkostwo we Wszechstronnym i Postępowym Porozumieniu na rzecz Partnerstwa Transpacyficznego (CPTPP), pakcie handlowym obejmującym 11 państw z regionu Pacyfiku - ogłosił w sobotę wieczorem brytyjski rząd.
31.01.2021

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o brexicie, który niektórym przyniósł... gigantyczne wzrosty

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o olbrzymich wzrostach, które osiąga port w Rosslare. Po brexicie wielu operatorów wzmocniło lub zainicjowało tam swoją działalność.
28.01.2021

PKP Cargo Connect uruchomi połączenie kolejowo-promowe do Wielkiej Brytanii?

PKP Cargo Connect, spółka zależna PKP Cargo, analizuje warunki uruchomienia kolejowo-promowego połączenia z Polski do Wielkiej Brytanii - poinformowało PKP Cargo w środowym komunikacie. Według spółki taka usługa może ułatwić wymianę towarów z Wyspami Brytyjskimi.
27.01.2021

Dolar traci, złoty pozostaje stabilny

Aktywa ryzykowne na całym świecie w znacznej mierze kontynuowały wzrost, z kolei dolar przez większość tygodnia tracił. Pozytywny sentyment do ryzyka nie przyniósł jednak umocnienia złotego.
26.01.2021

Portowe kongestie i rolowanie kontenerów. Nowy rozdział na rynku promowym i ro-ro. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 2-3/2021)

Kolejne dwa tygodnie nowego roku, to kontynuacja silnego trendu podaży ładunków w segmencie przewozów kontenerowych, wzmacnianie warunków frachtowych dla jednostek wielozadaniowych a także ro-ro. Dalszej intensywnej transformacji podlega rynek promowy, który nie dość, że wskutek pandemii został mocno dotknięty, jeśli chodzi o zmniejszone ilości przewiezionych pasażerów, to na dodatek wielu z zachodnioeuropejskich armatorów musiało dokonać istotnych zmian swoich serwisów w związku z Brexitem.
24.01.2021

Do lipca Gibraltar może stać się częścią strefy Schengen

Do lipca podlegający brytyjskiej jurysdykcji Gibraltar może stać się częścią strefy Schengen - wynika z piątkowych deklaracji minister spraw zagranicznych Hiszpanii Aranchy Gonzalez Lai. Potwierdziła ona, że UE i Wielka Brytania prowadzą już w tej sprawie zaawansowane rozmowy.
22.01.2021

Spotkanie ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z ambasador Wielkiej Brytanii

22 stycznia 2021 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk spotkał się z ambasador Zjednoczonego Królestwa i Irlandii Północnej w Polsce Anną Clunes. Głównymi tematami poruszanymi podczas wideorozmowy była niedawno zawarta umowa o współpracy pomiędzy Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem, w szczególności w zakresie transportu drogowego i lotniczego, a także aktualna sytuacja w zakresie płynności ruchu towarowego na granicy francusko-brytyjskiej i jej wpływu na polski sektor transportu drogowego.
22.01.2021

MRiRW: wideokonferencja nt. połowów przez rybaków z UE na wodach W.Brytanii

Możliwości połowów przez unijnych rybaków na wodach Wielkiej Brytanii w sytuacji Brexitu były tematem środowego spotkania unijnych ministrów w formie wideokonferencji. Ze strony Polski uczestniczył w nim wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik - poinformował resort rolnictwa.
20.01.2021

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o armatorach, którzy na bieżąco dostosowują się do sytuacji po brexicie

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informująo najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o wprowadzanych na bieżąco zmianach w ofertach przewoźników promowych, którzy po brexicie dynamicznie reagują na zachodzące na rynku zmiany.
19.01.2021

Ebury: Rynki czekają na powrót normalności, dolar zyskuje

Rynki nadal konsekwentnie ignorują zamieszanie związane ze zmianą na fotelu prezydenta w USA, a dolar umacnia się w relacji do większości głównych walut. W tym tygodniu czeka nas posiedzenie EBC. Oprócz niego i wybranych danych, uwaga inwestorów najprawdopodobniej skupi się na postępach w szczepieniach przeciwko COVID-19.
18.01.2021

W. Brytania: Protest właścicieli firm połowowych po problemach z eksportem ryb do UE

Ponad 20 ciężarówek wyładowanych skorupiakami stanęło w poniedziałek w pobliżu siedziby brytyjskiego premiera i gmachu parlamentu w centrum Londynu. Właściciele firm połowowych protestują w ten sposób przeciw pobrexitowej biurokracji, która nie pozwoliła im na eksport towaru do UE.
18.01.2021

Aktualne wymogi dot. przewozów z Wielkiej Brytanii poprzez port w Dover

Promy24 podzieliły się informacją, otrzymaną od swojego partnera, linii P&O Ferries, odnośnie aktualnych wymagań przy przewozach poprzez port w Dover.
14.01.2021

Szef komisji PE nie wyklucza zmian w umowie handlowej z Wielką Brytanią

Przewodniczący Komisji Handlu Międzynarodowego (INTA) w Parlamencie Europejskim Bernd Lange oświadczył w poniedziałek, że możliwe są jeszcze zmiany w umowie o relacjach handlowych między Unią Europejską a Zjednoczonym Królestwem.
12.01.2021

Szkoccy nacjonaliści chcą od rządu w Londynie odszkodowania za brexit

Szkocka Partia Narodowa (SNP) wezwała w niedzielę brytyjski rząd do wypłacenia Szkocji wielomiliardowych odszkodowań za "niszczycielsko wysoką cenę" brexitu, jaką zdaniem tego ugrupowania zapłaci ona za wyjście z Unii Europejskiej.
10.01.2021

Brexit a prawo angielskie

Podpisanie w dn. 30 grudnia 2020 „EU – UK Trade and Cooperation Agreement” („TCA”), ustalającego zasady nowego ładu gospodarczego, finansowego i prawnego [tzw. „post-Brexit trade deal”], który ma obowiązywać od 01.01.2021 stanie się z pewnością przedmiotem wielu analiz i komentarzy.
07.01.2021

Słaby złoty opłaci się gospodarce

Po 2020 roku wielu analityków zastanowi się zanim przedstawi swoje długookresowe prognozy walutowe. Okazuje się bowiem, że na rynku bardzo często pojawiają się sygnały, które mogą wywrócić warunki gry do góry nogami. Warto jednak przyjrzeć się wydarzeniom, o których w tej chwili wiemy, a które będą mieć największy wpływ na złotego i kursy walut w nadchodzącym roku: rozwój pandemii, stopy procentowe, sytuacja w USA i Brexit.
05.01.2021

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o kolejnym nowym promie Stena Line, który dotarł właśnie do Europy

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o kolejnym nowoczesnym promie serii E-Flexer, który w pierwszych dniach stycznia dotarł do Belfastu i już wkrótce rozpocznie obsługę połączeń na Morzu Irlandzkim.
05.01.2021

Niedużak: skutki brexitu dla polskiej gospodarki trudno na razie określić

Skutki brexitu dla polskiej gospodarki trudno na razie określić; wiele zależy od stopnia dostosowania przedsiębiorców do nowych wymogów zw. z wymianą handlową z Wielką Brytanią, od nawiązania nowych łańcuchów dostaw czy poszukiwania rynków alternatywnych - mówi wiceszef MRPiT Marek Niedużak.
04.01.2021

Zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy po brexicie

O północy z czwartku na piątek według czasu brukselskiego, czyli o 23:00 czasu londyńskiego zakończył się 11-miesięczny okres przejściowy po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.
01.01.2021

Hiszpania: porozumienie z W. Brytanią ws. Gibraltaru

Rząd Hiszpanii osiągnął w czwartek porozumienie z Wielką Brytanią w sprawie Gibraltaru - poinformowała na konferencji prasowej w Madrycie szefowa hiszpańskiej dyplomacji Arancha Gonzalez Laya.
31.12.2020

Spedycja międzynarodowa a Brexit

Mimo że zbliżający się koniec okresu przejściowego Brexitu wpłynie na całą branże związaną z łańcuchem dostaw, to spedytorzy odczują nadchodzącą zmianę najmocniej. Wiele podmiotów związanych ze spedycją prowadzi w tym zakresie szereg szkoleń, a także tworząc praktyczne opracowania ułatwia zrozumienie poziomu skomplikowania tego, co przyniesie nowy rok.
31.12.2020

Wpływ brexitu na transport morski

Zakończono negocjacje umowy o handlu i współpracy pomiędzy UE i Wielką Brytanią. Unia Europejska i Wielka Brytania osiągnęły porozumienie po intensywnych negocjacjach w sprawie warunków przyszłej współpracy po zakończeniu okresu przejściowego, który nastąpi 31 grudnia 2020 r.
31.12.2020

Wielka Brytania zakończyła proces ratyfikacji umowy handlowej z UE

Ustawa o przyszłych relacjach z Unią Europejską, która implementuje do brytyjskiego prawa postanowienia uzgodnionej umowy handlowej z UE, została zaaprobowana przez królową, a tym samym nabrała mocy - ogłosił w nocy ze środy na czwartek spiker Izby Gmin Lindsay Hoyle.
31.12.2020

Brexit - poradnik dla przedsiębiorców

Od piątku Wielka Brytania nie będzie już częścią jednolitego rynku i unii celnej UE. Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii przygotowało poradnik dla polskich przedsiębiorców na temat zasad współpracy z tym krajem od 1 stycznia 2021 r.
31.12.2020

Od 1 stycznia podróżni z Wielkiej Brytanii traktowani jak podróżni z państw trzecich

Od 1 stycznia 2021 r. podróżni przybywający z Wielkiej Brytanii do Polski będą podlegali takim samym przepisom, jak podróżni z krajów trzecich, czyli spoza UE. Oznacza to zmianę limitów dotyczących wartości i ilości towarów przywożonych w bagażu osobistym oraz nowe zasady przewozu zwierząt - informuje resort finansów.
30.12.2020

Premier Wielkiej Brytanii oficjalnie podpisał umowę handlową z UE

Brytyjski premier Boris Johnson oficjalnie podpisał w środę po południu uzgodnioną w zeszłym tygodniu umowę o przyszłych relacjach handlowych Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Porozumienie wejdzie w życie 1 stycznia 2021 r.
30.12.2020

Premier Johnson wezwał posłów do poparcia umowy z UE

Brytyjski premier Boris Johnson wezwał w środę posłów do poparcia uzgodnionej w zeszłym tygodniu umowy z Unią Europejską o ich przyszłych relacjach. Podkreślił, że tam umowa ta "pokazuje, że Wielka Brytania może być jednocześnie europejska i suwerenna".
30.12.2020

Michel i von der Leyen podpisali umowę o handlu między UE a Wielką Brytanią

W imieniu Unii Europejskiej przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w środę rano w Brukseli podpisali umowę o handlu i współpracy między UE a Wielką Brytanią.
30.12.2020

Brexit może być szansą dla polskich przedsiębiorców

Do końca okresu przejściowego, po którym brexit stanie się faktem, zostały tylko dwa dni. Wielka Brytania opuści jednolity rynek i unię celną, a firmy prowadzące wymianę handlową z tamtejszym rynkiem od 1 stycznia 2021 roku będą obowiązywać nowe zasady. Część branż, ze względu na spodziewane komplikacje formalnoprawne, zaczęła szukać alternatywnych kierunków.
30.12.2020

W. Brytania i Wietnam podpisały umowę o wolnym handlu

Wielka Brytania i Wietnam podpisały we wtorek umowę o wolnym handlu, która zastąpi w ich relacjach porozumienie między Hanoi a Unią Europejską - poinformował wietnamski resort handlu.
29.12.2020

Państwa UE zatwierdziły umowę o handlu z Wielką Brytanią

Państwa członkowskie Unii Europejskiej jednogłośnie zatwierdziły we wtorek w Brukseli umowę o handlu i współpracy między Wspólnotą a Wielką Brytanią - dowiedziała się PAP nieoficjalnie. Umowa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.
29.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o postępach prac przy budowie terminalu promowego w Gdyni

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informuje o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o tym, kto jeszcze może zacząć obsługiwać połączenia promowe z Gdyni poza firmą Stena Line, która oferuje dziś serwis Gdynia-Karlskrona?
28.12.2020

Francja: kompromis w sprawie umowy z W. Brytanią - wyważony i rozsądny

Kompromis w sprawie umowy o współpracy i handlu między Unią Europejską i Wielką Brytanią osiągnięty w czwartek jest "wyważony i rozsądny" - powiedział główny unijny negocjator Michel Barnier w opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla "Le Figaro".
28.12.2020

Ambasadorowie państw UE zatwierdzili umowę o handlu między Unią a W. Brytanią

Ambasadorowie państw Unii Europejskiej jednogłośnie zatwierdzili w poniedziałek w Brukseli umowę o handlu i współpracy między Wspólnotą a Wielką Brytanią. Umowa będzie obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku.
28.12.2020

W poniedziałek spotkanie ambasadorów UE w sprawie umowy z W. Brytanią

Ambasadorowie państw UE spotkają się w poniedziałek o godz. 11.30 w spawie umowy dotyczącej brexitu - poinformował w niedzielę na Twitterze rzecznik niemieckiej prezydencji Sebastian Fischer.
27.12.2020

Opublikowano treść umowy Wielkiej Brytanii z UE

Brytyjski rząd opublikował w sobotę pełen tekst zawartej w czwartek z Unią Europejską umowy o relacjach po upływie okresu przejściowego po brexicie. Na środę zostało zwołane posiedzenie parlamentu, na którym umowa ma zostać ratyfikowana.
27.12.2020

Umowa między UE a W. Brytanią to dobra wiadomość dla Polaków

Uzgodnienie umowy między UE a Wielką Brytanią jest dobrą wiadomością dla polskich przedsiębiorców i obywateli. Ograniczy negatywne skutki brexitu - powiedział PAP w piątek minister ds. europejskich Konrad Szymański.
26.12.2020

Rada UE zagłosuje ws. tymczasowego stosowania umowy UE-W. Brytania w najbliższych dniach

Decyzja w sprawie tymczasowego stosowania projektu umowy UE-Wielka Brytania zostanie poddana pod głosowanie w Radzie UE w najbliższych dniach - przekazało PAP w piątek źródło unijne.
26.12.2020

Okres przejściowy dla rybołówstwa Wlk. Brytanii potrwa 5,5 roku

Wielka Brytania uzgodniła z Unią Europejską rozsądny, 5,5-letni okres przejściowy dla rybołówstwa, dłuższy niż trzy lata, które chciała, ale krótszy niż 14 lat, o które pierwotnie zabiegała UE - powiedział w czwartek brytyjski premier Boris Johnson.
25.12.2020

Wielka Brytania i UE zawarły umowę o przyszłych relacjach handlowych

Wielka Brytania i Unia Europejska zawarły w czwartek porozumienie o wzajemnych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie. Dzięki temu od nowego roku nie będzie w handlu między nimi ceł ani innych zakłóceń, co uderzyłoby w obie strony.
25.12.2020

Irlandia: sporny zapis o rybołówstwie opóźnia podpisanie umowy W. Brytania-UE

Sporny zapis w sprawie rybołówstwa, który pojawił się w tekście umowy o relacjach handlowych Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej, stał się w ostatniej chwili przyczyną opóźnienia na ostatnim etapie przed jej podpisaniem - poinformował szef dyplomacji Irlandii Simon Coveney.
24.12.2020

Polscy kierowcy czekają na wyjazd z Wielkiej Brytanii. Interweniuje MSZ

Wiceministrowie SZ Szymon Szynkowski vel Sęk i Marcin Przydacz interweniowali ws. polskich kierowców czekających na wyjazd z Wielkiej Brytanii - poinformował MSZ w środę po południu. Wcześniej premier informował, że sytuacja nieco się poprawia, ale polskie interwencje nie ustają.
23.12.2020

W ciągu najbliższych godzin możliwe porozumienie w sprawie umowy po brexicie

W ciągu najbliższych godzin możliwe jest zawarcie porozumienia UE z W. Brytanią w sprawie umowy handlowej po brexicie - powiedziało PAP źródło dyplomatyczne. Informacje o zbliżeniu stanowisk przekazał przedstawicielom państw UE we wtorek główny unijny negocjator Michel Barnier.
22.12.2020

Brytyjski rząd: jest porozumienie z Francją w sprawie ruchu przez La Manche

Wielka Brytania osiągnęła porozumienie z Francją w sprawie przywrócenia ruchu przez kanał La Manche - poinformował we wtorek późnym popołudniem brytyjski minister transportu Grant Shapps.
22.12.2020

Stena Line chce podwoić liczbę rejsów na trasie Irlandia – Francja

Armator promowy Stena Line planuje zdublowanie rejsów bezpośrednich trasach z Irlandii do Francji w odpowiedzi na duży zapotrzebowanie na transport od irlandzkich spedytorów związane z niedługim zamknięciem francuskich granic dla Wielkiej Brytanii.
22.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o nowym promie zwodowanym w Gdańsku dla kanadyjskiego giganta

W cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie Promy SKAT informują o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o wodowaniu nowego, kolejnego już statku, który zbudowano w Polsce dla firmy BC Ferries.
22.12.2020

Interwencja polskiego banku centralnego i obawy dotyczące pandemii osłabiły złotego

Spokojny handel na polskim złotym obserwowany przez większą część ubiegłego tygodnia zburzył w piątek Narodowy Bank Polski. Dziś złoty doświadcza podwyższonej zmienności, która może zostać z nami również w kolejnych dniach.
22.12.2020

Bujak: krajowy eksport do Wielkiej Brytanii raczej nie ucierpi

Zatrzymana sprzedaż towarów do Wielkiej Brytanii raczej nie zaburzy korzystnych perspektyw krajowego eksportu - powiedział ekonomista PKO BP Piotr Bujak, odnosząc się do wprowadzanego obostrzenia na granicy z Wielką Brytanią, w związku z pojawieniem się na wyspach nowej mutacji koronawirusa.
22.12.2020

Obostrzenia na brytyjskiej granicy utrudnią polski eksport?

Wprowadzane obostrzenia na granicy z Wielką Brytanią, w związku z pojawieniem się na wyspach nowej mutacji koronawirusa, utrudni eksport polskich towarów do tego kraju - uważa Marek Wąsiński, kierownik Zespołu Handlu Zagranicznego Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
21.12.2020

Ebury: Interwencja polskiego banku centralnego i obawy dotyczące pandemii osłabiły złotego

Spokojny handel na polskim złotym obserwowany przez większą część ubiegłego tygodnia zburzył w piątek Narodowy Bank Polski. Dziś złoty doświadcza podwyższonej zmienności, która może zostać z nami również w kolejnych dniach.
21.12.2020

Francja: fatalna sytuacja kierowców ciężarówek w Wielkiej Brytanii z powodu blokady

Francuska Federacja Transportu Drogowego (FNTR) oświadczyła w poniedziałek, że sytuacja kierowców ciężarówek w Wielkiej Brytanii staje się katastrofalna z powodu zawieszenia połączeń z tego kraju.
21.12.2020

Od stycznia spodziewany paraliż w wymianie handlowej między Wielką Brytanią a krajami UE. To zagrożenie dla działalności polskich firm

Wielka Brytania nie chce unii celnej z krajami Wspólnoty, nie zanosi się też na osiągnięcie porozumienia w sprawie warunków wymiany handlowej. Za 10 dni może więc nastąpić paraliż w handlu między Zjednoczonym Królestwem a kontynentalną Europą. Choć będzie on bardziej dotkliwy dla Brytyjczyków niż krajów unijnych, to może też dla wielu polskich firm oznaczać straty, a nawet zagrożenie dla ich działalności. Największe obawy mają producenci żywności.
21.12.2020

UE nie może być bezczynna wobec rybołówstwa

European Fisheries Alliance (EUFA) wezwał Komisję Europejską do wywiązania się z zobowiązań podjętych na rzecz sektora rybołówstwa w ramach mandatu udzielonego głównemu negocjatorowi UE Michelowi Barnierowi, który zainwestował ponad cztery lata w zapewnienie, że rybołówstwo pozostanie w samym centrum rozmów,
20.12.2020

Johnson znowu będzie rozmawiał z von der Leyen o umowie z UE

Brytyjski premier Boris Johnson w czwartek wieczorem będzie ponownie rozmawiał przez telefon z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen na temat umowy o przyszłych relacjach Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej - podały brytyjskie media.
18.12.2020

Rada AGRIFISH przyjmuje uprawnienia do połowów na 2021 r. dla północno-wschodniego Atlantyku i stad głębinowych

Na podstawie wniosku Komisji Europejskiej, Rada uzgodniła dziś uprawnienia do połowów na 2021 r. dla stad ryb zarządzanych przez UE. Rada przyjęła również trzymiesięczne tymczasowe rozwiązanie zaproponowane przez Komisję w celu zapewnienia uprawnień do połowów w wyjątkowych okolicznościach wciąż toczących się negocjacji w sprawie przyszłych stosunków między UE a Wielką Brytanią.
17.12.2020

Od początku 2021 r. handel z Wielką Brytanią jak z państwami spoza UE

Od 1 stycznia 2021 r. służby celne państw członkowskich Unii Europejskiej, w procedurze eksportu i importu z Wielką Brytanią, będą stosować takie przepisy jak wobec krajów trzecich, czyli nie będących członkami UE - podał resort finansów we wtorek na stronie internetowej.
15.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in. o nowej ofercie armatorów, którzy szykują się na pobrexitowe realia

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o tym, jak niektórzy armatorzy dostosowują swoją ofertę do nowej, pobrexitowej rzeczywistości.
15.12.2020

Brexitowe nagłówki szarpią kursem funta

Kolejny wyznaczony deadline na osiągnięcie porozumienia Wielkiej Brytanii z UE minął, negocjacje jednak trwają. W najbliższych dniach oczekujemy dalszych wieści na ten temat, a także ważnych danych makro ze strefy euro.
14.12.2020

Porozumienie handlowe między UE i Wielką Brytanią jest jeszcze możliwe

Francuskie media oceniają, że żadna ze stron toczących się negocjacji w sprawie przyszłych relacji handlowych między UE i Wielką Brytanią nie będzie chciała wziąć odpowiedzialności za ich prawdopodobne fiasko. Komentatorzy widzą pewną nadzieję w kontynuacji rozmów.
14.12.2020

Wielka Brytania i UE będą kontynuować rozmowy o relacjach handlowych

Wielka Brytania i Unia Europejska będą kontynuować rozmowy w sprawie przyszłych relacji handlowych - ustalili podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej premier Boris Johnson i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
13.12.2020

Oddala się umowa handlowa z Wielką Brytanią po brexicie

Sytuacja jest trudna. Główne przeszkody nie zostały przezwyciężone. Prawdopodobieństwo braku umowy handlowej z Wielką Brytanią po brexicie jest wyższe niż jej zawarcia - przekazał dziennikarzom wysoki urzędnik unijny po krótkiej dyskusji na ten temat na szczycie UE w Brukseli.
11.12.2020

Brak porozumienia handlowego między W. Brytania a UE coraz bardziej realnym scenariuszem

Na niecałe 22 dni przed końcem okresu przejściowego po brexicie perspektywa braku umowy między Wielką Brytanią a Unią Europejską - a tym samym obowiązywania od nowego roku ceł i innych barier handlowych - jest bardziej realna niż kiedykolwiek.
10.12.2020

Scenariusze rozwoju logistyki w Europie. Branża znacząco wpłynie na kształt światowej gospodarki

Od tego, jak będzie przebiegał rozwój logistyki, zależeć będzie przyszłość globalnej gospodarki. Sektor ten bowiem ma bezpośredni wpływ na zarządzanie łańcuchem dostaw w większości branż. Dlatego też FM Logistic wspólnie z ekspertami w dziedzinie foresightu strategicznego z 4CF opracowała raport „Logistyka 2040”, który zakłada trzy różne scenariusze rozwoju branży logistycznej w Europie. Wskazuje on m.in., jakie znaczenie dla sektora będą mieć rozwój technologiczny, dekarbonizacja oraz kondycja gospodarki.
10.12.2020

Spotkanie ostatniej szansy ws. umowy handlowej po brexicie

W Brukseli w środę wieczorem odbywa się spotkanie przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, które jest uważane za ostatnią szansę na osiągnięcie porozumienia ws. umowy handlowej po brexicie.
09.12.2020

Jutro wieczorem rozmowy dotyczące umowy po brexicie

W środę wieczorem w Brukseli odbędą się rozmowy miedzy szefową KE Ursulą von der Leyen i premierem Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem ws. umowy handlowej po brexicie. Temat ma pojawić się też na rozpoczynającym się w czwartek w Brukseli szczycie UE.
08.12.2020

Ebury: Wyprzedaż dolara przyspieszyła, ale uwaga skupia się na funcie

Inwestorzy wykorzystali wiadomość o planowanym wdrożeniu kolejnego pakietu fiskalnego w USA jako pretekst do wyprzedaży dolara amerykańskiego. Pałeczkę lidera spadków wśród walut G10 przejmuje jednak funt. Brexit coraz bliżej, a Unia Europejska oraz Wielka Brytania wciąż nie ustaliły jego warunków.
08.12.2020

W.Brytania-UE: nie ma na razie warunków do porozumienia

Nie ma obecnie warunków do porozumienia między Wielką Brytanią a Unią Europejską w sprawie przyszłych relacji - napisano w oświadczeniu po rozmowie telefonicznej brytyjskiego premiera Borisa Johnsona i przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
07.12.2020

Wlk. Brytania i UE porozumiewają się w kwestii rybołówstwa. Punktem spornym równe warunki gry

W negocjacjach między Wielką Brytanią a Unią Europejską dokonano dużego postępu w kwestii rybołówstwa. Głównym punktem spornym pozostają obecnie tzw. równe warunki gry - poinformował wczoraj wieczorem brytyjski dziennik "The Guardian".
07.12.2020

UE nadal negocjuje umowę handlową z Wielką Brytanią

UE nadal negocjuje umowę handlową z Wielką Brytanią po brexicie - poinformował w piątek na konferencji w Brukseli szef Rady Europejskiej Charles Michel. Dodał, że jakiekolwiek porozumienie będzie musiał zostać zatwierdzone przez 27 państw członkowskich.
04.12.2020

Światowy rynek morskich przewozów kontenerowych – przegląd wyników oraz przyszły rozwój w dobie pandemii

Rozwój gospodarki światowej i handlu międzynarodowego należy traktować jako podstawowe czynniki napędzające rynek morskich przewozów kontenerowych. W 2019 roku jako kluczowe czynniki determinujące wymianę handlową uznać można spór między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, powodujący wzrost taryf, a także inne wydarzenia przyczyniające się do wzrostu niepewności na rynkach, jak blokada rządowa w Stanach Zjednoczonych, wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz zmiany w polityce pieniężnej w głównych gospodarkach świata.
02.12.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: o uruchomieniu nowego połączenia cargo z/do Świnoujścia

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o nowym połączeniu, które firma Sea-Cargo będzie realizować z/do Świnoujścia.
30.11.2020

Na rynkach stan bliski euforii. To dobra wiadomość dla złotego

Ze względu na splot kilku czynników na rynkach obserwujemy stan, który można określić mianem bliskiego euforii. Dolar amerykański i jen japoński doświadczają spadku, podczas gdy zyskuje większość walut emerging markets, w tym polski złoty. W najbliższych dniach kluczowe będą dane o stanie gospodarek.
30.11.2020

Nadchodzące dni kluczowe w negocjacjach UE z W. Brytanią

Nie jest przesądzone, że UE będzie miała porozumienie handlowe z Wielką Brytanią do końca roku, nadchodzące dni będą miały kluczowe znaczenie w tej sprawie - powiedziała w PE szefowa KE Ursula von der Leyen. Zapewniła, że "27" jest gotowa na scenariusz braku umowy.
25.11.2020

Port Hamburg - zauważalny zwrot w przeładunkach

Spadek w przeładunkach morskich w największym porcie uniwersalnym Niemiec w trzecim kwartale na poziomie 8 procent był znacznie niższy niż w drugim kwartale - wówczas port w Hamburgu zanotował spadek o 16,2 procent. Negatywne skutki pandemii koronawirusa, które mogą być odczuwalne na całym świecie, są zatem nadal widoczne w wynikach hamburskiego portu.
24.11.2020

Kolejny tydzień, kolejna szczepionka. W tle słabe dane

Po dzisiejszych pozytywnych wieściach z Wielkiej Brytanii świat dysponuje już trzema szczepionkami na koronawirusa, które są wysoce efektywne. Pandemia jednak nie ustaje, a efekty wprowadzenia jesiennych obostrzeń już widać w danych gospodarczych.
24.11.2020

Umowa dotycząca brexitu leży w interesie Polski

Polscy dyplomaci w Brukseli liczą, że negocjacje UE z Wielką Brytanią ws. umowy po brexicie zakończą się sukcesem, choć podkreślają, że zostało na to mało czasu. "Umowa jest bardzo ważna i leży w interesie Polski" - napisało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE.
23.11.2020

Tygodniowy przegląd promowy, a w nim m.in.: Viking Line zapowiada letnie rejsy do Polski

W naszym cotygodniowym przeglądzie w telegraficznym skrócie informujemy o najważniejszych wydarzeniach minionych dni; o sprawach, którymi żyje lub wkrótce będzie żyła branża promowa. W tym tygodniu m.in. o letnich planach fińskiego przewoźnika promowego Viking Line, który latem chce pływać do Gdańska.
17.11.2020

Premier: nie byliśmy odporni na wołania przedsiębiorców

Premier Mateusz Morawiecki podczas VI Nadzwyczajnego Zjazdu Online Klubów "Gazety Polskiej" ocenił, że działania rządu w czasie pandemii były właściwe. "Byliśmy solidarnościowi, nie byliśmy odporni na te wołania przedsiębiorców" - podkreślił.
15.11.2020

Są postępy w rozmowach na temat brexitu z UE

Wielka Brytania i Unia Europejska poczyniły pewne postępy w rozmowach o przyszłych relacjach po zakończeniu okresu przejściowego po brexicie, ale nie można wykluczyć, że nie uda się zawrzeć porozumienia - ostrzegł w niedzielę główny brytyjski negocjator David Frost.
15.11.2020

UE nakłada karne cła na USA, ale ma nadzieję na poprawę relacji handlowych

UE uzgodniła, że nałoży na sprowadzane z USA towary i usługi o wartości do 4 mld dolarów karne cła w związku z niedozwoloną państwową pomocą dla koncernu lotniczego Boeing. "27" ma jednak nadzieję, na poprawę relacji handlowych wraz ze zmianą władzy w Waszyngtonie.
09.11.2020

Wygrana Bidena może mieć wpływ na rozmowy UE-W.Brytania

Zwycięstwo Joe Bidena w wyborach prezydenckich w USA może mieć wpływ na kluczowy tydzień rozmów handlowych między UE i Wielką Brytanią po niedawnej jego wypowiedzi na rzecz poparcia stanowiska Irlandii - ocenił w poniedziałek szef MSZ Irlandii Simon Coveney.
09.11.2020

Rybołówstwo kością niezgody w rozmowach Wlk. Brytanii z UE

Najpoważniejszym punktem spornym w negocjacjach między Wielką Brytanią a Unią Europejską o przyszłych relacjach pozostaje rybołówstwo, czyli sektor, który dla obu stron ma marginalne znaczenie gospodarcze, za to duże - polityczne i emocjonalne.
29.10.2020

Raport Ebury: Rynki stabilizują się w oczekiwaniu na wybory w USA

Kluczowym tematem rynkowym pozostają wybory prezydenckie w USA. Ich rozstrzygnięcie nastąpi w przyszłym tygodniu, a w międzyczasie inwestorzy skupią się na danych gospodarczych z obu stron Atlantyku i spotkaniu Europejskiego Banku Centralnego, które może przynieść zapowiedź nadchodzących zmian w polityce pieniężnej.
26.10.2020

Port Szczecin-Świnoujście: należy wykorzystać możliwości, które daje lokalizacja (wywiad wideo)

- Jeśli uda nam się zrealizować wszystkie zamierzenia inwestycyjne, w 2050 roku będziemy dysponować w zespole portów Szczecin-Świnoujście potencjałem mogącym obsłużyć niemal trzykrotnie więcej ładunków aniżeli obecnie - zapewnia prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, Krzysztof Urbaś, z którym rozmawiamy o przełomowej budowie głębokowodnego terminala kontenerowego, pracy w czasie pandemii i olbrzymiej roli społecznej odpowiedzialności biznesu.
26.10.2020

Japonia podpisała z W. Brytanią umowę o wolnym handlu po brexicie

Japonia i W. Brytania formalnie podpisały w piątek w Tokio porozumienie o wolnym handlu. To pierwsza tak ważna umowa handlowa zawarta przez Brytyjczyków po brexicie – podała agencja Reutera, zaznaczając, że Londyn wciąż nie doszedł do porozumienia z partnerami w UE.
23.10.2020

Wielka Brytania i UE wznowią w czwartek rozmowy o umowie handlowej

Wielka Brytania gotowa jest do wznowienia negocjacji z Unią Europejską na temat umowy o wolnym handlu - poinformowało w wydanym w środę oświadczeniu biuro premiera Borisa Johnsona. Dalsze rozmowy mają się zacząć już w czwartek w Londynie.
22.10.2020

Rząd Wielkiej Brytanii podpisuje umowy z przewoźnikami o wartości 100 mln $

Rząd Wielkiej Brytanii podpisał umowy z czterema operatorami promowymi, aby zapewnić przepustowość dla 3000 ciężarówek tygodniowo. Takie działanie ma zmniejszyć ryzyko zakłóceń dla kluczowych towarowych w łańcuchu dostaw do GB.
21.10.2020

Trudne negocjacje UE z Wielką Brytanią

Wielka Brytania chce mieć dostęp do naszego jednolitego rynku, a jednocześnie możliwość odejścia od naszych standardów i przepisów, kiedy jej to odpowiada. Nie można zjeść ciastka i mieć ciastko - mówił w środę szef Rady Europejskiej Charles Michel podczas debaty w europarlamencie.
21.10.2020

UE stoi na krawędzi katastrofy

„Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej” i jego prezes prof. Zdzisław Krasnodębski zlecili belgijskiemu profesorowi Davidowi Engelsowi napisanie programowej preambuły do przyszłej konstytucji konfederacji europejskiej. W rozmowie z PAP prof. David Engels podkreśla, że łączy ona kulturowy konserwatyzm i proeuropejski patriotyzm.
21.10.2020

Ebury: Rosnąca awersja do ryzyka wzmocniła dolara

W tym tygodniu poznamy pierwsze istotne odczyty, które pokażą nam, jak gospodarka strefy euro zareagowała na drugą falę pandemii i związane z nią obostrzenia. Uwaga inwestorów nadal kieruje się w stronę USA przed wyborami.
20.10.2020

Ebury: W tym tygodniu dowiemy się, jak gospodarka strefy euro zareagowała na drugą falę pandemii

W tym tygodniu poznamy pierwsze istotne odczyty, które pokażą nam, jak gospodarka strefy euro zareagowała na drugą falę pandemii i związane z nią obostrzenia. Uwaga inwestorów nadal kieruje się w stronę USA przed wyborami.
19.10.2020

Johnson: nie będzie umowy bez fundamentalnej zmiany podejścia UE

Brytyjski premier Boris Johnson oświadczył w piątek, że nie będzie umowy handlowej z Unią Europejską, o ile nie nastąpi "fundamentalna" zmiana podejścia z jej strony. Nie powiedział jednak wprost, czy oznacza to zerwanie negocjacji z UE.
16.10.2020

Twardy brexit zmniejszyłby polski eksport do Wielkiej Brytanii o 11 proc.

Twardy brexit i przywrócenie ceł przez Wielką Brytanię przyczyniłby się do spadku popytu na polskie towary oferowane na tym rynku - uważają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Oznaczałoby to spadek naszego eksportu na Wyspy o ponad 1,5 mld euro, czyli o 11 proc. - dodają.
15.10.2020

UE: jesteśmy gotowi do dalszych negocjacji z Wielką Brytanią

Unia Europejska chce porozumienia i jest gotowa do dalszych negocjacji z Wielką Brytanią - zapewnił w czwartek przed rozpoczęciem szczytu unijnego szef Rady Europejskiej Charles Michel.
15.10.2020

Brexit, Covid, klimat - czwartkowo-piątkowy szczyt o najważniejszych wyzwaniach UE

Wysłanie mocnego sygnału jedności wobec Wielkiej Brytanii, przygotowanie do ustalenia nowego celu redukcji gazów cieplarnianych, a także koordynacja działań związanych z pandemią - te kwestie będą zajmowały liderów UE, którzy zjadą w czwartek na dwudniowy szczyt do Brukseli.
14.10.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.