• <

Trudne negocjacje UE z Wielką Brytanią

Strona główna Prawo, polityka Trudne negocjacje UE z Wielką Brytanią
Trudne negocjacje UE z Wielką Brytanią - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay.com

ew

21.10.2020 Źródło: PAP

Wielka Brytania chce mieć dostęp do naszego jednolitego rynku, a jednocześnie możliwość odejścia od naszych standardów i przepisów, kiedy jej to odpowiada. Nie można zjeść ciastka i mieć ciastko - mówił w środę szef Rady Europejskiej Charles Michel podczas debaty w europarlamencie.

"Brexit to brexit, jak powiedziała Theresa May. Ale brexit oznacza również dokonywanie wyborów dotyczących naszych przyszłych relacji. Chcemy umowy, ale nie za wszelką cenę. (...) W rzeczywistości mamy do czynienia z trzema niezwykle trudnymi problemami: równymi szansami, zarządzaniem i rybołówstwem. Musimy znaleźć rozwiązania zgodne z naszymi zasadami" - powiedział Michel.

Jak wyjaśnił, równe szanse to kwestia integralności jednolitego rynku. "Jest kwestia uczciwej konkurencji. Nasi brytyjscy przyjaciele mówią, że chcą utrzymać najwyższe standardy. Jeśli tak jest, dlaczego nie zobowiązują się do nich? Nie potrzebujemy słów. Potrzebujemy gwarancji. To samo dotyczy zarządzania. Ustawa o rynku wewnętrznym, która wyraźnie narusza umowę o wystąpieniu (Wielkiej Brytanii z UE - PAP), przypomina nam, jak jest to ważne. Jaki jest sens negocjowania, podpisywania i ratyfikowania umowy międzynarodowej, jeśli nie jest ona w pełni wdrożona?" - podkreślił.

Michel położył nacisk na kwestię rybołówstwa, która jest jedną z przyczyn sporu między Wielką Brytanią a UE. "Brexit nie był naszą decyzją. I to nie była decyzja naszych rybaków. Zatrzymanie dostępu do wód Wielkiej Brytanii spowodowałoby ogromne straty dla naszych flot rybackich. Tak, chcemy zachować dostęp do wód Wielkiej Brytanii dla naszych rybaków, dokładnie tak, jak Wielka Brytania chce zachować dostęp do naszych ogromnych i zróżnicowanych rynków dla swoich firm" - zaznaczył.

Jak tłumaczył, Wielka Brytania chce mieć dostęp do jednolitego rynku UE, a jednocześnie mieć możliwość odejścia od unijnych standardów i przepisów, kiedy jej to odpowiada.

"Czy nasi brytyjscy przyjaciele chcą uregulować pomoc państwa? I czy chcą utrzymać wysokie standardy w zakresie zdrowia, bezpieczeństwa żywnościowego i klimatu w bliskich stosunkach z Europą? Jeśli tak, dlaczego nie zobowiązać się do tego w naszej przyszłej umowie? Jesteśmy zdeterminowani, aby zapewnić, że wszystkie firmy - brytyjskie, chińskie, europejskie lub z dowolnego miejsca - działając na naszym rynku, przestrzegają tych samych zasad" - przekonywał Michel.

Jak dodał, czasu na zawarcie umowy jest bardzo mało. "Jesteśmy gotowi do negocjacji 24 godziny przez siedem dni w tygodniu na wszystkie tematy, w oparciu o teksty prawne. Wielka Brytania ma przed sobą ważną decyzję. To ich wolny i suwerenny wybór. I zawsze będziemy ich szanować, bez względu na wybór, jakiego dokonają. Jednak ich suwerenna odpowiedź określi ich poziom dostępu do naszego rynku wewnętrznego. To tylko zdrowy rozsądek. Chcemy umowy, która jest uczciwa i wyważona. Ale jesteśmy również gotowi na brak porozumienia" - podsumował przewodniczący Rady Europejskiej.

Źródło:
PAP
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 47,91 $ baryłka  0,34% 02:55
 Cyna 18681,00 $ tona -0,74% 24 lis
 Cynk 2745,00 $ tona -0,40% 24 lis
 Aluminium 1964,00 $ tona -0,25% 24 lis
 Pallad 2385,00 $ uncja  0,05% 02:55
 Platyna 965,75 $ uncja  -0,43% 02:55
 Srebro 23,26 $ uncja  -0,21% 02:55
 Złoto 1808,70 $ uncja  0,01% 02:55

Dziękujemy za wysłane grafiki.