• <
siemens_gamesa_2022

PERN coraz bliżej kluczowego momentu w budowie rurociągu pod dnem Wisły

21.10.2020 12:57 Źródło: PERN
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PERN coraz bliżej kluczowego momentu w budowie rurociągu pod dnem Wisły

Partnerzy portalu

PERN coraz bliżej kluczowego momentu w budowie rurociągu pod dnem Wisły - GospodarkaMorska.pl
fot. PERN

PERN przygotowuje się do zaplanowanego na listopad wciągania nowego rurociągu paliwowego pod dno Wisły w Płocku. Jest to jeden z elementów realizowanego zadania, do którego wykorzystuje się nowoczesną technologię bezwykopową HDD, polegającą na wykonywaniu poziomego przewiertu sterowanego.

Obecnie trwają roboty budowlane związane z umartwianiem części nurtowej wyłączonego z eksploatacji w 2018 roku rurociągu rezerwowego. Usuwane są również odcinki rurociągu w części lądowej, pomiędzy stacjami zasuw.

Równolegle są realizowane roboty wiertnicze związane z HDD, a także roboty budowlane przy układaniu nowych odcinków rurociągu w części lądowej. Po pozytywnym wyniku próby wytrzymałościowej nowej nitki, kolejnym etapem robót będzie wciąganie docelowego rurociągu pod dno Wisły.

Bezpieczna technologia bezwykopowa HDD

Metoda polega na wykonywaniu poziomych przewiertów sterowanych, głęboko pod przeszkodami. Stosuje się ją najczęściej przy budowie sieci przesyłowych – do przekroczeń większych rzek, kanałów, wałów przeciwpowodziowych, czy terenów chronionych. Jest to jedna z najskuteczniejszych metod technologii bezwykopowej zabudowy rur w niemalże każdych warunkach gruntowych. Rozwiązanie nie ingeruje w środowisko naturalne oraz nie narusza brzegów rzek czy wałów przeciwpowodziowych. Zakończenie realizacji wszystkich prac przy budowie tego odcinka rurociągu planowane jest w II kwartale 2021 r.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.