• <
siemens_gamesa_2022

Baza Paliw PERN w Dębogórzu: dachy nowych zbiorników „rosną” razem z nimi

14.10.2020 14:20 Źródło: PERN
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Baza Paliw PERN w Dębogórzu: dachy nowych zbiorników „rosną” razem z nimi

Partnerzy portalu

Baza Paliw PERN w Dębogórzu: dachy nowych zbiorników „rosną” razem z nimi - GospodarkaMorska.pl
fot. PERN

W Bazie Paliw w Dębogórzu trwa montaż dwóch nowych zbiorników po 32 tys. m3. Odbywa się on inaczej niż zazwyczaj: zwykle dach jest montowany na gotowych zbiornikach, tym razem dachy „rosną” razem z nimi. Planowany termin zakończenia inwestycji to 31 marca 2021 r. Po rozbudowie pojemość magazynowa bazy wzrośnie do prawie 260 tys. m3.

W pierwszej połowie września został zakończony montaż konstrukcji stalowej i poszycie dachów na obu zbiornikach, a następnie wykonano powłoki antykorozyjne. Obecnie trwają prace związane z podnoszeniem zbiorników i montażem kolejnych pierścieni płaszcza (carga/pas stalowych blach). Równolegle trwa montaż płaszczy ścian osłonowych zbiorników, rurociągów oraz budowa instalacji sanitarnych i elektrycznych.

Montaż dachu za pomocą podnoszenia hydraulicznego

Zwykle montujemy płaszcz zbiorników, a następnie umieszczamy na nich dach (jak np. we wrześniu w bazie w Małaszewiczach). W tym przypadku płaszcz zbiorników jest montowany metodą podbudowy pierścieni – na obwodzie dna zbiornika rozmieszcza się podpory montażowe, służące do podnoszenia. Montaż rozpoczął się od drugiego pierścienia (cargi), a następnie pierwszego (licząc od góry), do którego zamontowano konstrukcję i poszycie dachu. W kolejnym kroku cała konstrukcja jest podnoszona przy pomocy 45 siłowników hydraulicznych i montowane są kolejne cargi. Natomiast osłona zbiorników jest budowana tradycyjną metodą, rozpoczynając od najniższych carg.

- Zdecydowaliśmy się na realizację budowy zbiorników akurat tą metodą montażu ze względu na ofertę najbardziej optymalną czasowo, jak i finansowo. Dodatkowo minimalizujemy ryzyko związane z pracą na wysokości, jak również z wykorzystywaniem ciężkiego sprzętu – specjalistycznych żurawi do podnoszenia wielkogabarytowych ładunków.  -Tomasz Salwa, Kierownik projektu

Wykonawcy inwestycji

Wykonawcą prac jest konsorcjum: Aldesa Construcciones Polska Sp. z o.o. (lider konsorcjum), Aldesa Construcciones S.A. oraz MEKRO Sp. z o.o.

Megainwestycje PERN

Zbiorniki w Dębogórzu to element II etapu rozbudowy baz paliw, należącego do programu Megainwestycji PERN. Pierwszy etap obejmował wybudowanie 4 zbiorników o łącznej pojemności 128 tys. m³, drugi etap, obecnie realizowany, to 9 nowych zbiorników o całkowitej pojemności 222 tys. m³, również w bazach w Koluszkach, Boronowie, Rejowcu, Emilianowie i Małaszewiczach. Obecnie przygotowywany jest III etap. Stopień jego realizacji będzie zależny od wzrostu konsumpcji paliw w kraju i zapotrzebowania na magazynowanie oraz obrót paliwami.

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.