• <
escort_980x120_gif_2020

Francuscy rybacy oskarżają rząd o porażkę w negocjacjach z W. Brytanią w sprawie licencji połowowych

jm

19.11.2021 21:34
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Francuscy rybacy oskarżają rząd o porażkę w negocjacjach z W. Brytanią w sprawie licencji połowowych

Partnerzy portalu

Francuscy rybacy oskarżają rząd o porażkę w negocjacjach z W. Brytanią w sprawie licencji połowowych - GospodarkaMorska.pl

Francuscy rybacy oskarżają rząd Jeana Castexa o porażkę w negocjacjach z Wielką Brytanią w sprawie licencji połowowych. Około 150 francuskich rybaków nie będzie łowić ryb na wodach brytyjskich.

Minister ds. morza Annick Girardin rozmawiała w rybakami w czwartek o planie rekompensat od 40 do 60 mln euro dla tych, którzy z powodu brexitu nie będą mogli łowić na wodach brytyjskich. Rozmowy o rekompensatach wywołały żywe protesty rybaków. - Klęska była do przewidzenia (...). To fiasko - zareagował szef trawlera w Granville Pascal Delacour w rozmowie z AFP.

- Francja spuściła spodnie i porzuciła młodych rybaków, bo to oni przede wszystkim nie mają licencji - powiedział również AFP przewodniczący komisji rybackiej Cotes-d'Armor Alain Coudray.

Zgodnie z umową brexitową europejscy rybacy mogą kontynuować połowy na wodach brytyjskich pod warunkiem, że udowodnią, że wcześniej tam łowili. Francuzi i Brytyjczycy spierają się o charakter i zakres dokumentów potwierdzających połowy. Na spornych obszarach rządy Londynu i Wysp Normandzkich udzieliły prawie 220 licencji, ale Francja domaga się kolejnych 150.

Francja ogłosiła w październiku sankcje wobec brytyjskich rybaków, w tym zakaz przybijania do portów i wzmocnioną kontrolę celną.

O sporze na temat licencji rozmawiali również prezydent Francji Emmanuel Macron oraz premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Źródło: PAP

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.